Зміни, що відбуваються в світовій економіці, зумовлюють потребу в формуванні сучасної моделі менеджменту. Цю необхідність посилюють процеси глобалізації. Не останнє місце в даному напрямі займає автоматизація та інформатизація бізнес-процесів, зростання рівня конкуренції на ринку, підвищення соціальної відповідальності підприємств [1]. Наявні національні моделі менеджменту у всьому світі зазнають докорінних змін; це стосується і української моделі менеджменту.
Категорія "модель менеджменту" є однією з ключових у науці та практиці управління [2]. Це зумовлено тим, що будь-який керівник стоїть перед найскладнішими питаннями: як управляти довіреним об'єктом, який арсенал управлінських стратегій, важелів і технологій використовувати, щоб ефективно розв'язувати завдання, що стоять перед ним.
Сучасне бізнес-середовище вимагає нових підходів до управління. Тому особливо важливо переглянути фундаментальні зміни, що відбуваються в управлінні, оскільки соціально-економічна система продовжує змінюватися. Необхідно рішуче долати стереотипність мислення, яка формувалася протягом тривалого періоду часу [3-4].
Наразі українська модель сучасного менеджменту знаходиться на стадії формування. Сьогодні для організації раціонального управління необхідно оптимальне поєднання теоретичних знань та практики управління. На сучасний розвиток менеджменту в Україні впливає перехід від традиційного менеджменту до сучасного. На нашу думку, модель сучасного українського менеджменту повинна включати наступні компоненти (рисунок 1).
Рисунок 1 – Модель сучасного українського менеджменту
Джерело: матеріал складено авторами
Дослідження різних науковців свідчать про як актуальність побудови сучасної моделі менеджменту, так і про необхідність визначення її ефективності, оскільки це є вкрай важливим для забезпечення функціонування та розвитку підприємництва і бізнесу в Україні, у тому числі - для формування дієвого механізму управління персоналом підприємств. Така модель повинна бути гнучкою та адаптивною до нинішніх реалій та поєднувати найефективніші складові - як історично сформовані, так і нові [5].
Визначено, що формування моделі українського менеджменту відбувається під значним впливом низки умов, серед яких виділимо:
1) наслідування радянської економіки;
2) процеси міжнародної інтеграції та глобалізації;
3) наявність постійних кризових станів, викликів та загроз;
4) втручання держави у регулювання економіки;
5) високий ступінь протекціонізму (від 10% до 30%);
6) відсутність ефективного механізму захисту прав інтелектуальної власності;
7) наявність фактору політичної нестабільності.
Українська модель сучасного менеджменту – перспективний напрямок для досліджень, оскільки саме цей фактор здатний забезпечити конкурентоспроможність як українських підприємств, так і національної економіки загалом. Наявність ефективної сучасної моделі менеджменту є важливим для забезпечення функціонування та розвитку бізнесу в Україні, формування дієвої організаційної культури вітчизняних підприємств. Така модель повинна бути гнучкою та адаптивною до нинішніх реалій та поєднувати найефективніші, історично сформовані, складові.
Список використаних джерел:
1. Актуальні проблеми менеджменту в умовах інноваційного розвитку економіки / Шкільняк М. А. та ін. Вісник Економіки. 2019. № 2. С. 163-174.
2. Захарчин Р. М. Особливості та стратегічні завдання сучасного менеджменту організацій. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Економічні науки. 2015. № 14 (2). С. 66-68.
3. Миколайчук І., Хмурова В. Професіоналізм менеджерів в Україні: резерви зростання. Scientia Fructuosa (Вісник Київського національного торговельно-економічного університету). 2019. Т. 126. № 4. С. 110-124.
4. Фединець Н. І. Сучасна модель менеджменту в Україні та її вплив на механізм управління персоналом підприємства. Інноваційна економіка. 2020. № 5-6. С. 83-88.
5. Хитрова О. А., Харитонова Ю. Ю. Стан і тенденції розвитку івент-менеджменту в Україні. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Економіка і менеджмент. 2018. № 30. С. 27-31.