:: ECONOMY :: СЛОВОТВОРЕННЯ ТА ЙОГО РОЗВИТОК У ДАВНЬОВЕРХНЬОНІМЕЦЬКІЙ МОВІ :: ECONOMY :: СЛОВОТВОРЕННЯ ТА ЙОГО РОЗВИТОК У ДАВНЬОВЕРХНЬОНІМЕЦЬКІЙ МОВІ
:: ECONOMY :: СЛОВОТВОРЕННЯ ТА ЙОГО РОЗВИТОК У ДАВНЬОВЕРХНЬОНІМЕЦЬКІЙ МОВІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

СЛОВОТВОРЕННЯ ТА ЙОГО РОЗВИТОК У ДАВНЬОВЕРХНЬОНІМЕЦЬКІЙ МОВІ

 
22.05.2023 14:03
Автор: Петрик Лілія Миколаївна, студентка, Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова
[9. Філологічні науки;]

Cловотворення і словниковий склад німецької мови розвивалися і змінювалися з найдавніших часів. Як наголошує В. В. Левицький, основними видами утворення нових слів у індоєвропейських мовах є словоскладання і деривація (словотвір), які базуються на двох граматичний способах: складенні й афіксації. За місцем, яке афікси займають у слові, вони поділяються на префікси, інфікси та постфікси. При цьому, афікси можуть мати декілька значень, основними  з яких є: реляційне значення, коли вони утворюють форми слів, тобто виконують словозмінну функцію, та дериваційне значення, коли вони утворюють нові слова, тобто виконують словотвірну функцію. У більшості  випадків усі типи афіксів: префікси, інфікси, постфікси, можуть виконувати обидві функції 4, 2008, с. 372.

С. Зондереггер відмічає, що у давньоверхньонімецькій мові існували різні способи утворення слів, найважливішими з яких є складання слів (die Komposition), конверсія (die Konversion), префіксація (die Präfigierung) та суфіксація (die Suffigierung).

При цьому, слова можна класифікувати за значенням (семантичні), за формою (морфологічні) або за використанням у реченні (синтаксичні). Критерії використовуються окремо або в комбінації. Відповідно, є різні частини мови.

Метою даної роботи було дослідження словотворення у давньоверхньонімецькій мові. 

Об’єктом дослідження були давньоверхньонімецькі слова, у складі яких знаходилися префікси та суфікси.

Матеріалом дослідження слугували давні та сучасні словники німецької мови (R. Schützeichel, К. Duden) та етимологічні словники (В. В. Левицький), загалом було досліджено  177 слів (103 іменника, 34 прикметника, 40 дієслів), серед яких слова з префіксами (37) та суфіксами (90).

У роботі було використано дескриптивний та порівняльно-історичний методи.

Проведене дослідження показало, що у словотворенні в давньоверхньонімецькій мові розвивалися такі форми творення, як складання слів (die Komposition), конверсія (die Konversion), префіксація (die Präfigierung) та суфіксація (die Suffigierung). 

Складання слів або основ слів (die Komposition) –  це спосіб творення слів, при якому дві і більше основи поєднуються в одне слово. У давньоверхньонімецькій мові йдеться переважно про іменникові сполуки, наприклад, ahd. herbistmanoth `Herbstmonat` (осінній місяць), erdgruoba `Erdgrube` (земляна яма).

Продуктивним було й словотворення шляхом конверсії (die Konversion). Наприклад, утворення іменників шляхом розміщення дієслівних (іменникових, прикметникових) форм у іменникових відмінках: helfa (helfan) `Hilfe` (допомога), klaga (klagon) `Klage`, sprunc (springan) `Sprung` (стрибок).

При розгляді давньоверхньонімецьких слів, у складі яких знаходилися префікси, виявлено, що до найдавніших префіксів належать bi- та gi-, які утворилися і розвинулися з прийменників і прислівників місця (bi – bei, auf, an , in, zu, für, neben, während, näher та інші; gi – mit, etwa). На основі аналізу виявилося, що були  також такі префікси, як ga-/ge-, bi-, aba- та ana-. Префікс - це словотвірний засіб, характерний для дієслівної системи. Наприклад, bikoman, bigonan, giholfan, gi-sehan, gi-sagan, gi-fullen та інші. Також у випадку іменників та прикметників кількість префіксів зросла в давнину. Наприклад, з іменниками: gi- (gi-birgi `Gebirge` zu berg `Berg` (гора), gi-fideri `Gefieder` zu fedam `Feder`(перо); з прикметниками: bi-, un- (bicant, unkund `unbekannt` (невідомий)).

В результаті аналізу давньоверхньонімецьких слів із суфіксами встановлено, що з іменниками вживаються такі суфікси як: -ing (-ung): kunig (kunni) `König` (король), -in: friuntin (friunt) `Freundin` (подруга), -i: eltî (alt) `Alter` (вік), -ida: miltida (milti) `Gnade` (благодать). Дериваційні суфікси іменників -heit, -scaft, -tuom розвинулися з самостійних слів (skalkheit `Sklaverei` (рабство), wischeit `Weisheit` (мудрість), bruoderscaft `Bruderschaft` (братство), riterscaft `Ritterschaft` (лицарство), heilagtuom `Heiligtum` (святилице). Суфікс -heit був окремим словом і означав вид, якість, образ. Поступово це окреме слово перейшло до кінцевого компонента складних іменників. У результаті з’єднання  суфікса -heit  з двн. -ag, -ig з’явився суфікс -keit, який поступово приєднався до  -ig, і з’явився двоскладовий суфікс -igkeit. Старі суфікси -unga, -nissi, -ot(i), -i, -idi/-ida та -t використовувалися для утворення абстрактних іменників, особливо для багатьох релігійних і філософських термінів: reugna/rehhenungen `Ordnung` (порядок), finstarnessi `Finsternis` (темрява), gihaltnissa `Erlosung` (порятунок), waltesod `Herrschaft` (панування), hwassi `Scharfsinn` (кмітливість), ferflohtini `Verstrickung` (заплутанність), hertida `Harte` Festigung` (твердість),, pihaltida `Beachtung` (увага). Інші продуктивні суфікси серед прикметників були: -ag: bluotag (bluot) `blutig` (кривавий); -ig: kreftig (kraft) `ktäftig` (сильний); -isc: himilisc (himil) `himmlisch` (небесний); -lôs: gruntlôs (grunt) `ohne Grund` (без причини).

В результаті нашого дослідження ми дійшли висновку, що в процесі словотворення у давньоверхньонімецькому періоді важливу роль відіграли такі явища, як: префіксація і суфіксація. Вони є дуже давніми, але продуктивними засобами словотворення. Генетично префікси і суфікси у більшості випадків існували як окремі слова, а потім поступово приєдналися до основи. Префіксація і суфіксація залишаються продуктивними засобами словотворення і в сучасній німецькій мові – Standarddeutsch, вони є словотворчими морфемами, тобто значущою одиницею мови, але вживаються у сучасній німецькій мові як самостійні лексичні одиниці.  

Список використаних джерел

1. Голубенко Л. М., Кулина І. Г., Березіна Ю. О. Історія німецької мови : практикум з курсу. Частина І. – Одеський національний університет імені І.І. Мечникова. – Одеса : Фенікс, 2017. – 36 с.  

2.  Голубенко Л. М., Кулина І. Г., Березіна Ю. О. Історія німецької мови : практикум з курсу. Частина ІІ. – Одеський національний університет імені І.І. Мечникова. – Одеса : Фенікс, 2017. – 68 с.

3. Голубенко Л. М., Кулина І. Г., Козак Т. Б. Вступ до германської філології : практикум до курсу. – Одеса : Фенікс, 2019. – 152 с.

4. Левицький В. В. Історія німецької мови. Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – Вінниця : Нова Книга, 2007. – 216 с. 

5. Bublyk W. W. Geschichte der deutschen Sprache: ein Lehrbuch für Fakultäten und Pädagogische Hochschulen für Fremdsprachen. – Kyjiw. Hauptverlag der Verlagsvereinigung, 1983. – 232 S. 

6. Busch A. Stenscheke O. Germanistische Linguistik: Eine Einführung. – Narr Franke, Auflage: 1, 2007. – 256 S. 

7.  Duden. Das Herkunftswörterbuch : Etymologie der deutschen Sprache. – Auflage : 6. Bibliographisches Institut, 2020. – 960 S. 

8. Duden. Deutsches Universalwörterbuch: Das umfassende Bedeutungswörterbuch der deutschen Gegenwartssprache. – Auflage : 8. Bibliographisches Institut, 2015. – 2128 S. 

 9. Duden. Stilwörterbuch der deutschen Sprache. – Bibliographisches Institut: Auflage 2, Zürich, Dudenverlauf, 2010. – 864 S.

10. Moskalskaja O. I. Deutsche Sprachgeschichte. –М. : Akademia, 2003. – 288 S.

11. Schmidt W. u. a. Geschichte der deutschen Sprache. – 10 Aufl. S. Hirzel. – Stuttgart, 2007. – 489 S. 

12. Sondergger S. Althochdeutsche Sprache und Literatur. – 3 Aufl. Walter de Gruyter. Berlin. New York, 2003. – 390 S.

_____________________________________________________________


Науковий керівник: Кулина Ірина Георгіївна, кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри німецької філології, Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова


Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ФЕНОМЕН ТРАВМИ В МАЛІЙ ПРОЗІ УРІЄ ЕДЕМОВОЇ(НА МАТ-ЛІ ОПОВІДАННЯ "ANA ALĞIŞI")
23.05.2023 18:59
ЗАДАЧІ ТА ОСОБЛИВОСТІ ОРФОГРАФІЧНОЇ НОРМИ. ОРФОГРАФІЧНІ ПРИНЦИПИ
23.05.2023 13:54
ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ НІМЕЦЬКИХ НАЗВ МІСЯЦІВ
22.05.2023 19:31
GRAMMATICAL PROBLEMS OF ENGLISH-UKRAINIAN TRANSLATION
22.05.2023 13:52
РОЛЬ ТАБУ У ЗМІНІ ЛЕКСИЧНОГО СКЛАДУ МОВИ
22.05.2023 09:29
CLASSIFICATION OF AVIATION TERMINOLOGY IN SCIENTIFIC AND TECHNICAL TEXTS
18.05.2023 22:55
РОЛЬ СИМВОЛІВ В ЗНАЧЕННІ АНГЛІЙСЬКИХ СКОРОЧЕНЬ ТА АБРЕВІАТУР
18.05.2023 00:09
ONLINE ASSESSMENT TOOLS OF CADETS' FOREIGN LANGUAGE KNOWLEDGE
17.05.2023 23:32
ІГРОВІ ФОРМИ ТА МЕТОДИ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ В ГАЛУЗІ ПОЛІТИЧНОЇ ЛІНГВІСТИКИ НА ЗАНЯТТЯХ З ІНОЗЕМНОЇ МОВИ
17.05.2023 08:56




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.327 сек. / Mysql: 1630 (0.251 сек.)