:: ECONOMY :: УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИЧНИХ ПІДХОДІВ ДО ОЦІНКИ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПОТЕНЦІАЛУ РЕГІОНУ :: ECONOMY :: УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИЧНИХ ПІДХОДІВ ДО ОЦІНКИ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПОТЕНЦІАЛУ РЕГІОНУ
:: ECONOMY :: УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИЧНИХ ПІДХОДІВ ДО ОЦІНКИ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПОТЕНЦІАЛУ РЕГІОНУ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 14



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИЧНИХ ПІДХОДІВ ДО ОЦІНКИ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПОТЕНЦІАЛУ РЕГІОНУ

 
11.03.2010 22:44
Автор: Говорун Яна Володимирівна, аспірант Сумського державного університету
[Економіка та підприємництво. Менеджмент підприємств та організацій]
У сучасній економічній теорії інвестиційний потенціал території є важливою складовою її економічного потенціалу. Дослідженням підходів до визначення поняття інвестиційного потенціалу регіону займалися науковці Балацький О.Ф., Жулавський А.Ю., Покатаєва К.П., Сафіуллін С.А., Ткачук В.Р., Мірошниченко П.І. та ін.
Інвестиційний потенціал – це складна, динамічна категорія, що відображає наявні ресурси, залучені у господарську діяльність території та варіанти його використання з урахуванням взаємозв’язків між його складовими. Дослідження інвестиційного потенціалу регіону відбувається не тільки за кількісними характеристиками, що визначають соціально-економічний рівень розвитку, а й за якісно орієнтованими його складовими.
На сьогодні найбільш відомими системами оцінок інвестиційного потенціалу території в світовій практиці є рейтинги Institutional Investor, Euromoney і BERI (Business Environment Risk Index), Методика економічного тижневика «Експерт», Методика Tacis, Методика Інституту Економіки РАН. Дослідження інвестиційної привабливості регіонів України вченими проводилося за методикою І. Бланка, методикою «Інституту реформ» та методикою «Рейтинг російських регіонів» рейтингового агентства «Эксперт-РА» , адаптованою до українських умов господарювання. Загальний аналіз методик [1, 2, 3, 4] показує, що всі вони передбачають розгляд набору різноманітних факторів, що чинять вплив на потенціал регіонів. Кількість цих чинників, їх специфікація та структура, способи оцінки (кількісні, якісні), методи виміру (експертні, статистичні), ваги чинників істотно розрізняються і відображають позицію певної методики, її авторів. Аналіз методичних підходів до оцінки інвестиційної привабливості регіонів дозволяє зробити наступні висновки: 1) відсутній єдиний міжнародний чи національний стандарт порівняльної оцінки інвестиційної привабливості окремих регіонів, як з позиції держави, так і з точки зору інвесторів; 2) існує обмеженість набору показників, що враховуються, який не бере до уваги диференціацію регіонів країни; 3) немає чіткої обґрунтованості принципів агрегації безлічі показників оцінки; 4) існує неясність відносно періоду проведення дослідження; 5) методики найчастіше носять загальний характер, в них не вистачає урахування галузевої специфіки і пріоритетів окремих груп інвесторів; тобто не враховується «галузева регіональна привабливість». Новий, комплексний метод оцінки інвестиційного потенціалу регіону, який враховує чинники і умови регіонального розвитку і ґрунтується на вже існуючих методах має полягати в оцінці інвестиційного потенціалу регіону у розрізі його складових за такими групами факторів: виробничі, економічні, природно-ресурсні, інноваційні, трудові, соціальні, інфраструктурні, споживчі, фінансові, інституційні, правові екологічні фактори.
Для оцінки інвестиційного потенціалу необхідною є система показників відповідно до груп факторів-елементів інвестиційного потенціалу, що враховує основні характеристики інвестиційного процесу в регіоні.
Запропонована методика проводить оцінку інвестиційного потенціалу регіону за допомогою поєднання відповідних показників інвестиційних переваг регіону та методів експертних оцінок, шляхом розрахунку комплексного інтегрального показника оцінки інвестиційного потенціалу регіону. Пропонований підхід передбачає використання кращих (максимальних) показників досягнутих в регіонах за базу порівняння для показників-стимуляторів і мінімальних – для показників-дестимуляторів. Орієнтація на вищий рівень стимулює розвиток регіонів, дозволяє оцінити глибину і ступінь диференціації їх розвитку.
У загальному випадку комплексний показник інвестиційного потенціалу і-го регіону визначається за формулою 1:

І інт = Σ (І іj * Bj) (1)

де І інт - комплексний інтегральний показник інвестиційного потенціалу і-го регіону; І іj - j-ий показник і-го регіону; Bj - вагомість j–го показника.
Дана методика дозволяє також здійснювати порівняння інвестиційного потенціалу декількох регіонів шляхом графічного зображення рівня інвестиційного потенціалу регіонів у вигляді циклограми, побудованої в полярній системі координат. На радіус-векторі, довжина якого прийнята за одиницю відкладається відносна величина показника, що характеризує складові інвестиційного потенціалу регіону.
Запропоновані підходи до оцінки інвестиційного потенціалу регіону, порівняльний аналіз рівня інвестиційного потенціалу за допомогою графічного зображення дозволяють дослідити різницю між досягнутими рівнями інвестиційних потенціалів регіонів у розрізі складових показників за групами факторів-елементів інвестиційного потенціалу. Це дає змогу визначати перспективні напрямки розвитку економіки регіону та, зокрема, шляхи підвищення рівня інвестиційного потенціалу певних регіонів.

Список використаної літератури:
1. Балацький О.Ф. Управління інвестиціями: Навчальний посібник – 2-ге видання, перероб. і доп. / [Балацький О.Ф., Теліженко О.М., Соколов М.О.] – Суми: ВТД «Університетська книга», 2004. - 232с.
2. Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент / И.А. Бланк; – К.: Ника-Центр: Эльга-Н,2002. – с.287- 290.
3.Духненко В. Методика оценки инвестиционной привлекательности регионов Украины / В.Духненко, О.Дуброва, А.Хисамов // Эксперт – 2005.-№ 49.
4. Хасанов М. Методика оценки инвестиционного климата / М. Хасанов, С. Юлдошев // Инвестиции в России, 2001. - №5. – с. 42- 44.

e-mail: jana_govorun@mail.ru

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОЗВИТКУ МЕНЕДЖМЕНТУ У ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОМУ СУСПІЛЬСТВІ
27.02.2010 15:13
ПРОБЛЕМИ УПРАВЛІННЯ ПРОМИСЛОВИМ ПІДПРИЄМСТВОМ
26.02.2010 09:57
ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВ ТА ЇЇ ОСОБЛИВОСТІ У ГЕРМАНІЇ
15.03.2010 22:38
СТРАТЕГІЧНЕ УПРАВЛІННЯ В УМОВАХ КРИЗИ
13.03.2010 19:21
ОРГАНІЗАЦІЯ БЮДЖЕТНОГО УПРАВЛІННЯ
13.03.2010 18:46
СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ІННОВАЦІЙНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ У ХОДІ ЗДІЙСНЕННЯ ІННОВАЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ
13.03.2010 18:06
СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ІНВЕСТИЦІЙНОЇ СТРАТЕГІЇ ПІДПРИЄМСТВА
13.03.2010 17:34
ПРИНЦИПИ СТРАТЕГІЧНОГО МИСЛЕННЯ ЗА СЦЕНАРІЯМИ
12.03.2010 23:42
ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВНОГО КАПІТАЛУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
12.03.2010 23:36
ЕФЕКТИВНІСТЬ КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ НА ПРИКЛАДІ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
12.03.2010 08:40




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.214 сек. / Mysql: 1599 (0.163 сек.)