|
|
|
ЗНАКОВА МАТРИЦЯ ЯК ЕЛЕМЕНТ КОНТРОЛЮ ЗА ВИКОНАННЯМ ПРОГРАМИ ЕКОНОМІЧНИХ РЕФОРМ УКРАЇНИ НА 2010-2014 РОКИ
|
12.10.2011 17:19 |
Автор: Тюпа Дмитро Іванович, старший викладач, заступник зав. кафедри Міжнародних економічних відносин Міжнародного Слов’янського університету, Харків
|
[Секція 8. Світова економіка та міжнародні відносини;] |
Пам'яті Стіва Джобса. « …Keep thinking different.»
Розроблена автором знакова матриця необхідна для виявлення закономірності стану та розвитку зовнішньоторговельного обігу України з будь якими країнами світу, зокрема у нашому дослідженні з країнами, що розвиваються. Знакова матриця може бути використана як елемент контролю за виконанням програми економічних реформ України на 2010-2014 роки [1]. У таблиці 1 наведено знакова матриця зовнішньоторговельного обігу України з країнами Азії у 2004-2010 рр. При побудові знакової матриці були використані дані зовнішньоторговельного обігу України з країнами регіону Азії [2], де ми маємо деякі припущення щодо її побудови, за умови перевищення суми зовнішньоторговельного обігу у 100 млн. дол. США. По перше, при незмінному зовнішньоторговельному обігу України протягом року ми приймаємо позитивне значення. По друге, якщо є хоча би одне значення товарної групи за будь який рік, якої немає, чи не було зовсім у зовнішньоторговельному обігу України з країнами, що розвиваються, ми приймаємо за позитивне значення, тому що розширення асортименту експорту України поширює можливості інших галузей промисловості, які не були найбільш повно включені у експортноорієнтовану діяльність України. По третє, ми також враховуємо негативні значення тих товарних позицій яких немає у зовнішньоторговельному обігу України з країнами, що розвиваються, або ще немає.
Аналізуючи таблицю та використовуючи методологію [3], ми можемо зробити висновки що матриця має розмір i x j = 238 елементів, з яких позитивних – 113 елементів, що говорить про коефіцієнт повноти матриці Кп = 47,48%, за необхідності досягнення 100% значення. Новими товарними позиціями, які з’явилися у зовнішньоторговельному обігу України з країнами Азії у 2010 році, і які перевищують 100 млн. дол. США, є товарні групи 38 і 48, а товарна позиція 15 має тенденцію до зростання. Тільки після більш повного включення інших галузей промисловості України у експортнооріентовану політику торгівлі з країнам Азії, ми можемо говорити про реструктуризацію експорту України, тому що стає можливим виявлення потенційного прихованого потенціалу цих галузей, та обрання нової стратегії виходу на ринки країн, що розвиваються. Також ми можемо відзначити, що найбільше збільшення зовнішньоторговельного обігу України з країнами Азії ми спостерігаємо у 2008 році, де з 34 товарних груп позитивний ефект був у 27 товарних групах. Знакова матриця з країнами Африки наведена у таблиці 2, з якої можна зробити висновок, що 2006 р. був роком, коли не було росту зовнішньоторговельного обігу України з країнами Африки, що характерно і для розвитку договірно-правової бази у 2006 р. з країнами Африки. У 2006 р. не було укладено жодного зовнішньоекономічного договору з країнами Африки. Матриця для Африки має розмір i x j = 42 елемента, з яких позитивних – 18 елементів що дорівнює коефіцієнту повноти матриці Кп = 42,86%.
З цього ми можемо зробити висновок, що коефіцієнт повноти матриці є середнім, що говорить про наявність потенціалу в динаміці розвитку міжнародної економічної діяльності України з країнами Африки. Надалі розглянемо знакову матрицю для країн Латинської Америки і Карибського басейну наведену у таблиці 3.
Матриця для Латинської Америки і Карибського басейну має розмір i x j = 56 елементів, з яких позитивних – 20 елементів що дорівнює коефіцієнту повноти матриці Кп = 35,71%. Аналізуючи наведену вище таблицю ми можемо відзначити появу нових двох товарних груп у зовнішньоторговельному обігу України з країнами Латинської Америки і Карибського басейну. У 2010 р. – товарна група 17 та товарна група 26. У 2009 р. збільшення зовнішньоторговельного обігу України з країнами Латинської Америки і Карибського басейну ми наглядаємо тільки за товарною групою 2. В таблиці 4 наведені країни-лідери за кількістю товарних груп у зовнішньоторговельному обігу України за регіонами світу. З таблиці 4. ми можемо зробити висновок, що найбільшою країною за кількістю товарних груп у зовнішньоторговельному обігу України у регіоні Азії є Китай, та існує тенденція щодо збільшення кількості товарних груп у зовнішній торгівлі з Україною, у регіоні Африканського континенту – Єгипет, та ми констатуємо тенденцію до зменшення кількості товарних груп у зовнішній торгівлі з Україною, у регіоні Латинської Америки – Бразилія, де ми бачимо збільшення кількості товарних груп у зовнішній торгівлі між країнами.
У таблиці 5 наведена загальна кількість товарних позицій у зовнішньоторговельному обігу України з країнами по регіонах світу.
З даних таблиці 5 ми можемо зробити висновок, що найбільша кількість товарних позицій що мають тенденцію до збільшення Україна має з країнами Азії. Також тенденцію до збільшення кількості товарних позицій ми маємо з країнами Латинської Америки і Карибського басейну. Роблячи висновок щодо експортно-імпортного потенціалу зовнішньоторговельних відносин України з країнами, що розвиваються, ми можемо стверджувати, що участь держави у регулюванні зовнішньоторговельного обігу України є дуже великою, особливо на четвертому рівні міжнародного бізнесу у розробленій автором моделі при наявності зовнішньоторговельного обігу, який перевищує 100 млн. дол. США. Тільки державне регулювання цього рівня міжнародного бізнесу стимулюватиме збільшення зовнішньоторговельного обігу за іншими товарними групами, з якими працюють підприємства приватної форми власності. У цій взаємодії ми зможемо побачити усю повноту такої складової як міжнародна економічна діяльність України, яка поєднує в собі не тільки зовнішньоекономічну діяльність на рівні підприємства (у нашому разі це перших три рівні міжнародного бізнесу), але і державного регулювання четвертого рівня з метою покращення та пожвавлення умов та перспектив виходу українських компаній на ринки країн, що розвиваються.
Список використаної літератури: 1. Проект «Программа экономических реформ на 2010-2014 годы» [Электронный ресурс] / ДонНМУ. -Режим доступа: http://www.dsmu.edu.ua / 10.07.2010г. Загол. с экрана. 2. Державна митна служба України [Електронний ресурс] / Митна статистика. - Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua/dmsu/control/cstat/f2/ showstat. 07.11. 2008р. Загол. з екрану. 3. Московкин В.М., Бригит Юсеф, Тюпа Д.И. Матрично-аналитический инструментарий для изучения развития договорно-правовой базы двухстороннего внешнеэкономического сотрудничества: на примере Украины и стран Среднего Востока и Северной Африки.// Актуальні Проблеми Економіки. –К., 2005. -№11. –С. 85-93.
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|