|
|
|
АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ПРОЦЕСУ ФОРМУВАННЯ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ В УКРАЇНІ
|
05.10.2011 18:57 |
Автор: Макарова Аліна Олександрівна, магістрант кафедри аудиту та оподаткування Кіровоградського національного технічного університету
|
[Секція 6. Податкова система. Бюджетна система. Правові відносини в економічній системі;] |
Провідне місце в системі регулювання економіки держави, створенні сприятливого фінансового середовища для швидкого розвитку ринкових відносин, забезпеченні макроекономічної рівноваги в економіці належить бюджету. Він є невід’ємною частиною ринкових відносин і одночасно важливим інструментом реалізації державної політики. Бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду. Бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Стосовно визначення поняття “місцеві бюджети” в економічній літературі немає єдиної точки зору [1-3]. В перші роки організації бюджетної системи місцеві бюджети розглядались як сукупність завдань, доручених місцевим органам, і сукупність коштів, котрими вони володіють для їх задоволення. Місцеві бюджети – це не просто балансові розрахунки доходів і витрат, які мобілізуються і витрачаються на відповідній території, а й важлива фінансова категорія, основу якої становить система фінансових відносин, що складається між місцевими та державним бюджетом, а також усередині сукупності місцевих бюджетів. Місцеві бюджети є головним каналом доведення до населення кінцевих результатів суспільного виробництва, спрямованих на суспільне споживання. Доходи та видатки бюджету класифікуються за відповідними ознаками (рис. 1).
На сьогоднішній день можна виділити такі актуальні проблеми процесу формування місцевих бюджетів в Україні як: - існування істотних протиріч в нормативно-законодавчій базі; - надмірна централізація управління місцевими бюджетами та відсутність чіткого розподілу компетенції між центральними та місцевими органами самоврядування; - нестабільність джерел формування доходів місцевих бюджетів та відсутність ефективного механізму міжрегіонального перерозподілу державних доходів; - недосконалість міжбюджетних відносин, що зумовлена їх невідповідністю швидким змінам, що відбуваються. Задля покращення наповнюваності коштами місцевих бюджетів необхідним є вирішення таких завдань: - формування мінімальної фінансово-ресурсної бази в органах місцевого самоврядування, що включає місцеві податки і збори на комунальну власність; - закріплення за місцевими бюджетами на довгостроковій основі загальнодержавних податків; - надання місцевим органам влади більших прав щодо регулюючих ставок закріплених за місцевими бюджетами податків, розширення податкової бази місцевих бюджетів; - вироблення чітких критеріїв надання державної підтримки розвитку регіонів; - забезпечення на конкурентній основі процедур фінансування регіональних програм; - упровадження механізму надання бюджетних трансфертів для забезпечення виконання делегованих повноважень; - забезпечення формульної системи розподілу фінансових ресурсів за визначеними критеріями.
Список використаної літератури: 1. Бюджетний кодекс України із змінами та доповненнями вiд 08.07.2010 р., № 2456-VI. 2. Коваль Л.М. Проблеми формування місцевих бюджетів та аналіз їх виконання / Л.М. Коваль // Фінанси України. – 2009. – № 5. – С. 126-129. 3. Юрій С.І., Бескид Й.М. Бюджетна система України. Навчальний посібник. – К.: НІОС, 2000.
E-mail: alusikmak@ukr.net
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|