:: ECONOMY :: ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИКИ ОЦІНКИ КРЕДИТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ :: ECONOMY :: ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИКИ ОЦІНКИ КРЕДИТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
:: ECONOMY :: ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИКИ ОЦІНКИ КРЕДИТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИКИ ОЦІНКИ КРЕДИТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ

 
28.04.2011 10:10
Автор: Гавриленко Альона Сергіївна, студентка Львівського національного університету ім. І.Франка
[Банківська справа. Фінанси і кредит. Фінанси суб'єктів господарювання]
На сучасному етапі розвитку національної економіки важливу роль у стимулюванні відтворювальних процесів відіграє банківський кредит як основне джерело залучення позикових коштів суб’єктами підприємницької діяльності. При наданні кредитів будь-який банк стикається з необхідністю оцінки кредитоспроможності позичальника. Ця процедура є обов’язковою, адже від її результатів залежить ефективність як окремої кредитної угоди, так і кредитної діяльності банку в цілому. З іншого боку, точність оцінки кредитоспроможності важлива і для позичальника, оскільки вона є основою для прийняття рішення про надання кредиту та його обсяг.
Сьогодні в умовах динамічності та нестабільності середовища функціонування комерційних банків та підприємств виникає потреба в розробці нових ефективних та дієвих методів визначення кредитоспроможності позичальників, що дозволить вдосконалити кредитні відносини банків з суб’єктами підприємницької діяльності, забезпечивши оптимальне поєднання їх інтересів.
Дослідженню методів оцінки кредитоспроможності позичальників банківських установ присвячено праці багатьох зарубіжних авторів, зокрема  В.Бівера, Л. Гапенські, П. Роуза, Дж. Ф.Сінкі. Дана тема знайшла відображення в працях багатьох вітчизняних науковців, серед яких В.Вітлінський , А. Мороз, В. Галасюк, В.Пернарівський, О.Дзюблюк, В.Кочетков, та ін.
Сьогодні банківськими установами розробляються індивідуальні методики визначення кредитоспроможності позичальника. Загальні вимоги щодо оцінки фінансового стану позичальників визначені Положенням НБУ "Про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків", відповідно до якого для здійснення оцінки фінансового стану юридичної особи банк має враховувати такі основні економічні показники його діяльності: платоспроможність (коефіцієнти миттєвої, поточної та загальної ліквідності); фінансова стійкість (коефіцієнти маневреності власних коштів, співвідношення залучених і власних коштів); обсяг реалізації; обороти за рахунками; склад та динаміка дебіторсько-кредиторської заборгованості; собівартість продукції; прибутки та збитки; рентабельність; кредитна історія .
Банки самостійно встановлюють нормативні значення та відповідні бали для кожного показника залежно від його вагомості та за результатами оцінки фінансового стану визначають клас позичальника на підставі загальної суми балів за основними та додатковими показниками, при чому  питома вага суми балів за додатковими (суб’єктивними) показниками не може перевищувати 30% від визначеної банком загальної суми балів.
Більшість методик, які використовуються сьогодні вітчизняними банками не враховують окремих факторів, що мають значний вплив на фінансовий стан  підприємств (рівень забезпечення кредиту, розмір бізнесу), не приділяється  достатньої уваги аналізу суб’єктивних показників діяльності підприємства (період функціонування підприємства, показник ділової репутації, показник погашення позичок, склад засновників, рівень менеджменту та ін.), дослідженню грошових потоків та галузевих особливостей діяльності, що значно знижує ефективність аналізу.  Окрім цього інформація, на підставі якої проводиться аналіз позичальників зазвичай не підтверджена аудиторською перевіркою, що уможливлює подання до банку недостовірної звітності.
На шляху до розв’язання проблеми відбору позичальників банкам варто звернутись до світової практики оцінки кредитоспроможності підприємств, що передбачає використання наступних методів:
- класифікаційні (статистичні), до котрих належать бальні системи оцінки (рейтингові методики, кредитний скоринг і моделі прогнозування банкрутства, що ґрунтуються на статистичних методах , таких як MDA, модель нагляду за позиками Чессера, система показників Бівера, модель CART);
-  моделі комплексного аналізу, засновані на експертних оцінках аналізу економічної доцільності надання кредиту : правило „6С”, CAMPARI, PARTS.
У світовій практиці при  оцінюванні кредитоспроможності позичальників широко застосовуються методи прогнозування можливості банкрутства підприємства, натомість вітчизняні банки зосереджуються на аналізі статичної інформації щодо фінансового стану позичальника, а значення перспективного аналізу діяльності  нівелюється, що вкрай негативно впливає на ефективність кредитної діяльності банків в умовах нестабільності національної економіки.
Фінансові показники, покладені в основу методики оцінки кредитоспроможності,  повинні давати комплексну характеристику фінансового стану  підприємства, однак, слід пам’ятати, що використання надлишкової кількості коефіцієнтів призведе до втрати часу, що, в свою чергу, знизить оперативність оцінки кредитоспроможності, яка є критерієм її ефективності.
Отже, з метою вдосконалення методики оцінки кредитоспроможності підприємств, вітчизняним комерційним банкам необхідно проводити аналіз звертаючись до досвіду іноземних банків та враховуючи специфіку діяльності потенційних клієнтів, аналізувати ділові ризики, які залежать від виду бізнесу позичальника та  можуть уповільнити повернення боргу,  визначати параметри  поточного фінансового стану підприємства та прогнозувати тенденції його зміни.

Список використаної літератури
1. Постанова НБУ «Про затвердження положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків» № 279 від 06.07.2000р.– Режим доступу: http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1027.408.15&nobreak=1
2. Бугелець Ю. Основні шляхи вдосконалення сучасних методів оцінки кредитоспроможності позичальника /Ю. Бугелець // Банківська справа. - 2007. - №4. - с.54.

e-mail: alyona_havrylenko@ukr.net

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
РОЛЬ БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ У ФОРМУВАННІ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПІДПРИЄМСТВ АПК
28.04.2011 10:39
КРЕДИТНЫЙ РИСК В БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ И МЕТОДЫ ЕГО СНИЖЕНИЯ
28.04.2011 09:56
ПРОБЛЕМИ ВИЗНАЧЕННЯ ІННОВАЦІЙНОГО КРЕДИТНОГО ПРОДУКТУ БАНКУ НА ЗАКОНОДАВЧОМУ РІВНІ
28.04.2011 09:29
ДЕРЖАВНІ МЕХАНІЗМИ ПОСТКРИЗОВОГО ВІДНОВЛЕННЯ РИНКУ ІПОТЕКИ В УКРАЇНІ
27.04.2011 00:42
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ВИБОРУ РЕЖИМУ КУРСОУТВОРЕННЯ В УКРАЇНІ
26.04.2011 15:19
ПІДХОДИ ДО ВРАХУВАННЯ ГАЛУЗЕВОГО ЧИННИКА ПРИ ОЦІНЦІ КРЕДИТОСПРОМОЖНОСТІ ПОЗИЧАЛЬНИКА
22.04.2011 14:32
ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ МОЛОКОПЕРЕРОБНОЇ ГАЛУЗІ ЗА УМОВ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН
21.04.2011 17:52
ОПТИМИЗАЦИЯ ДИВИДЕНДНОЙ ПОЛИТИКИ АКЦИОНЕРНЫХ ОБЩЕСТВ НА ПРЕДПРИЯТИЯХ УКРАИНЫ
19.04.2011 17:45
НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КРЕДИТУВАННЯ ПРИВАТНИХ ПІДПРИЄМЦІВ
03.05.2011 14:42




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.212 сек. / Mysql: 1599 (0.165 сек.)