:: ECONOMY :: ОБЛІК ТОВАРНИХ НАДБАВОК НА ПІДПРИЄМСТВАХ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ :: ECONOMY :: ОБЛІК ТОВАРНИХ НАДБАВОК НА ПІДПРИЄМСТВАХ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ
:: ECONOMY :: ОБЛІК ТОВАРНИХ НАДБАВОК НА ПІДПРИЄМСТВАХ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ОБЛІК ТОВАРНИХ НАДБАВОК НА ПІДПРИЄМСТВАХ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ

 
26.04.2011 15:35
Автор: Іваніщева Ганна Володимирівна, студентка Донецького університету економіки та права
[Облік, аналіз і аудит]
У підприємствах роздрібної торгівлі, що обліковують товари за продажними (роздрібними) цінами, дохід створюється за рахунок торгової націнки на реалізовані товари. В кінці місяця за підсумком торговельних операцій в звітному місяці ці підприємства визначають і відображують в обліку суми торгових націнок, що відносяться до реалізованих товарів.
Торгову націнку та ПДВ на товари необхідно обліковувати на субрахунку 285 «Торгова націнка», субрахунок 1 «Товарні надбавки». У зв’язку з тим, що субрахунок 1 можна використовувати у торгівельних підприємствах, які здійснюють один вид діяльності, на підприємствах, які здійснюють 2-3 види торгівлі, товарні надбавки варто обліковувати на окремих субрахунках. Оскільки на субрахунку 285 «Торгова націнка» подібне зробити неможливо, то для обліку торговельних націнок (товарних надбавок) доцільно використати резервний код 29 в цьому ж класі рахунків 2 «Запаси». Так, до синтетичного рахунку 29 «Торговельна націнка» доцільно відкрити субрахунки:
291 «Торгові надбавки на товари на оптових складах»;
292 «Торгові надбавки на товари у роздрібній торгівлі»;
293 «Торгові надбавки громадського харчування».
Саме це дасть можливість значно спростити бухгалтерські записи в синтетичному й аналітичному обліку, уникнути плутанини в записах.
Якщо рівень торгової націнки на окремі групи товарів (продовольчих, непродовольчих, господарських тощо) значно відрізняється (на 10% і більше), то обліковою політикою можна встановити порядок, за яким торгову націнку на реалізовані товари розраховуються за визначеними групами товарів. Проте такий порядок розрахунку вимагає ведення аналітичного обліку торгової націнки за окремими групами товарів та значно ускладнює визначання реалізованої торгової націнки й технологію обліку взагалі, і доцільно його запроваджувати коли на підприємстві ведеться автоматизована форма обліку.
На сьогодні підприємства роздрібної торгівлі поряд з продажем товарів населенню за готівку здійснюють також операції з відвантаження (відпуску) товарів дрібним оптом іншим підприємствам і установам за безготівковим розрахунком. Виручку від реалізації товарів населенню за готівку та підприємствам та установам у відповідних продажних цінах за безготівковим розрахунком відображують за кредитом субрахунку 702 «Дохід від реалізації товарів». Суму податкових зобов’язань з ПДВ від обороту з продажу товарів (доходу) відносять на дебет цього субрахунку. Сальдо субрахунку 702 «Дохід від реалізації товарів» показує суму чистого доходу роздрібної та дрібнооптової торгівлі.
З метою правильного формування статистичної звітності, інформації стосовно роздрібного товарообороту, відокремлення доходу від реалізації товарів покупцям в роздріб та дрібним оптом пропонується ввести субрахунки до рахунку 702 «Дохід від реалізації товарів»:
702/1 «Дохід від реалізації товарів в роздріб»;
702/2 «Дохід від реалізації товарів дрібним оптом».
При наявності у підприємства операцій з дрібнооптового відпуску товарів облік доходу від реалізації товарів за безготівковим розрахунком слід вести на окремому аналітичному рахунку з визначенням і відображенням на дебеті цього рахунку відрахувань податкового зобов’язання з ПДВ згідно з виписаними покупцям товарними документами та податковими накладними.
Фінансовий результат від здійснення роздрібної торгівлі, від дрібнооптових операцій визначають та відображають в обліку підсумком за рік на субрахунку 791 «Результат операційної діяльності» в порядку списання на нього й сальдування чистого доходу та фактичної собівартості реалізованих товарів.
На підприємствах роздрібної торгівлі, що здійснюють також дрібнооптовий відпуск товарів покупцям за безготівковим розрахунком, товарні надбавки, що відносяться до реалізованих за місяць товарів, у тому числі податковий кредит з ПДВ, визначають за спеціальним розрахунком. Проте податкове зобов’язання з ПДВ в цьому разі складається з двох частин:
1. ПДВ від обороту (доходу) з роздрібного продажу товарів за даними касових апаратів, що відображають в обліку окремим записом одночасно з товарними надбавками, які відносяться до реалізованих товарів (в тому числі податковий кредит з ПДВ і реалізована торгова націнка підприємства).
2. ПДВ від обороту з дрібнооптового відпуску товарів за безготівковими розрахунками, що відображають у синтетичному обліку за дебетом субрахунку 702/2 «Дохід від реалізації товарів в дрібнооптових підприємствах», за подією, яка відбулася раніше, з урахуванням порядку оплати товарів (передоплата чи наступна оплата товарів)
Отже, правильне визначення і відображення в обліку торгової націнки, що відноситься до реалізованих товарів, і податкових зобов’язань з ПДВ має важливе значення для визначення рентабельності й оцінки ефективності торговельної діяльності підприємства, забезпечення своєчасних і повних розрахунків з бюджетом з ПДВ.

Список використаної літератури:
1. Інструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затв. наказом Міністерства фінансів України від 01.07.97 р. № 141 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24.12.2004 р. №818), зі змінами, внесеними наказами від 10.06.2005 р. № 460 і від 20.10.2005 р. №717 у зв’язку зі змінами до Закону України «Про податок на додану вартість».
2. Павлюк І. Проблеми бухгалтерського обліку торгової націнки та шляхи її вирішення // Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. - №2. – с. 15-25.
3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затв. наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99 р.№246, зі змінами та доповненнями. 

E-mail: nutka.iva@mail.ru

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ НА ПІДПРИЄМСТВІ
30.04.2011 09:28
ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ДЕРЖАВНОГО ФІНАНСОВОГО АУДИТУ
28.04.2011 14:18
ОСОБЛИВОСТІ АУДИТУ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ В УКРАЇНІ
28.04.2011 11:15
ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ
22.04.2011 20:52
СКЛАД ВИТРАТ ВИРОБНИЦТВА
22.04.2011 20:26
ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
22.04.2011 11:27
МЕТОДИКА АНАЛІЗУ УПРАВЛІННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ
21.04.2011 19:05
АНАЛІТИЧНА ОЦІНКА ВПЛИВУ КРЕДИТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ НА ФІНАНСОВИЙ СТАН ПІДПРИЄМСТВ
21.04.2011 18:34
ФОРМУВАННЯ І ВІДОБРАЖЕННЯ РЕЗЕРВУ СУМНІВНИХ БОРГІВ У БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ
20.04.2011 21:17
МЕТОДИКА АНАЛІЗУ ПАСИВУ БАЛАНСУ
19.04.2011 10:32




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.192 сек. / Mysql: 1630 (0.149 сек.)