:: ECONOMY :: СИСТЕМА МИТНОГО КОНТРОЛЮ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМИ ЇЇ ВДОСКОНАЛЕННЯ :: ECONOMY :: СИСТЕМА МИТНОГО КОНТРОЛЮ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМИ ЇЇ ВДОСКОНАЛЕННЯ
:: ECONOMY :: СИСТЕМА МИТНОГО КОНТРОЛЮ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМИ ЇЇ ВДОСКОНАЛЕННЯ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

СИСТЕМА МИТНОГО КОНТРОЛЮ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМИ ЇЇ ВДОСКОНАЛЕННЯ

 
22.04.2011 21:25
Автор: Пелешак Ірина Олегівна, студентка магістратури спеціальності «Фінанси» Львівського національного університету імені Івана Франка
[Міжнародна економіка. Інтеграційні процеси. Зовнішньоекономічна діяльність]
Зовнішня торгівля в усі часи мала велике значення для розвитку економік багатьох країн. Історія не знає прикладів економічного процвітання країни, яка перебувала б у господарській ізоляції від зовнішнього світу. Інтеграція до системи світових господарських зв’язків, які формуються й реалізуються на ринкових засадах, об’єктивно створює умови для оптимального розміщення ресурсів, зростання ефективності національного виробництва, розв’язання соціально-економічних проблем. Але разом з тим вона веде до збільшення порушень митних правил та обсягів переміщення товарів контрабандним шляхом. Поряд з удосконаленням існуючих форм контролю з боку держави інтенсифікація зовнішньоекономічної діяльності потребує розробки альтернативних форм і методів митного контролю за зовнішньоторговельними операціями.
Митний контроль – це сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення дотримання норм Митного кодексу України, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому порядку [1, с.25].
Митний контроль займає провідне місце в системі інструментів здійснення митної справи. Від ефективності застосованих до товарів, що переміщують через митний кордон України, процедур митного контролю залежить повнота виконання всього комплексу завдань, покладених на митні органи (виявлення контрабанди й порушень митних правил, сплата до Державного бюджету податків і зборів, виконання вимог державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності тощо).
Все це обумовлює актуальність дослідження механізму митного контролю у зовнішньоекономічній діяльності.
У працях вітчизняних та зарубіжних учених широко розглядаються теоретичні і практичні аспекти проведення митного контролю. Окремі питання, що стосуються проблематики цього дослідження, знайшли своє відображення в працях цілого ряду дослідників, а саме: І.Г.Бережнюка, А.Д.Войцещука, О.П.Гребельника, Ю.М.Дьоміна, М.М.Каленського, А.В.Мазура, В.П.Науменка, П.В.Пашка, О.Ю.Полонського, С.С.Терещенка, Т.С.Тоцької та багатьох інших.
Метою нашої наукової роботи є системний аналіз сутності, законодавчого визначення і механізму митного контролю за зовнішньоторговельними операціями, а також виявлення проблемних аспектів функціонування системи митного контролю в Україні та напрямів її вдосконалення.
Відомо, що сьогодні засоби й технології митного контролю в Україні відстають від сучасних потреб пропускної здатності та світових стандартів контролю товарів. Щороку держава виділяє значні кошти на науково-технічний розвиток митної служби та розбудову митної інфраструктури, але ці заходи не встигають за збільшенням обсягу зовнішньоекономічної діяльності та винахідливістю деяких суб’єктів зовнішньої торгівлі у розробці схем і засобів уникнення належних розрахунків з державою.
Зростання обсягів зовнішньоторговельного обігу висвітлює такі основні проблеми митного контролю: суттєві часові витрати на проведення митних процедур, застарілі механізми технологічного пропуску товарів, неможливість дотримання норми чинного законодавства про фізичний контроль усіх товарів, які переміщують через кордон України тощо. Про недосконалість системи митного контролю свідчить також значна частка у загальному обсязі товарообігу товарів, що переміщують контрабандним шляхом, збереження загрозливої ситуації з контрабандою наркотичних засобів та зброї, учинення правопорушень у сфері інтелектуальної власності. Разом з тим нарощення обсягів і темпів приросту розрахунків за експортно-імпортними операціями через офшорні зони створює широкі можливості для маніпуляцій з цінами контрактів, спрямованих на виведення доходів та ухилення від сплати податків, що становить суттєву загрозу для стабільного економічного зростання й задоволення національних інтересів держави [2, с.85].
Зволікання у розв’язанні цих проблем, навіть за умови функціонування десятків створених структурних підрозділів у системі митних органів, ускладнює забезпечення повного та якісного виконання показників надходжень до державного бюджету, підвищення контрольованості міжнародного товарообігу і не сприяє захисту економічних інтересів України.
Спираючись, на світові тенденції розвитку митної справи, Україна повинна рухатись у напрямі спрощення процедури митного контролю, шляхом впровадження сучасних технічних засобів, які забезпечуватимуть виявлення наркотичних засобів, вибухівки, дорогоцінних металів, хімічних речовин, переміщення яких є забороненим або має певний порядок та обмеження.
Дослідження сутності митного контролю потребує розгляду питання його організації. На нашу думку, ефективна організація та розподіл функцій при здійсненні митного контролю є запорукою забезпечення захисту митного кордону України. Варто відзначити, що напрями організації митного контролю повинні забезпечувати постійний розвиток засобів нормативного регулювання механізмів контролю та вдосконалення самої процедури проведення митного контролю в Україні. Визначена мета досягається шляхом детального аналізу не тільки діючого митного законодавства, а і за допомогою узагальнення практики проведення митного контролю та світового досвіду митного регулювання.
Враховуючи актуальність і важливість удосконалення форм контролю у зовнішньоекономічній діяльності, його необхідно переводити у площину інформаційно-аналітичних досліджень та підтримувати становлення й подальший розвиток такої форми митного контролю, як митний аудит. Одним з найважливіших контрольних складових у діяльності митних органів повинен стати аналіз ризиків та управління на його основі.
Вважаємо, що однією з ключових умов ефективного здійснення митного контролю є незалежність і відсторонення митних органів від політики та груп, які представляють економічні інтереси певного кола осіб. Саме ця умова є запорукою прозорого та ефективного здійснення митного контролю. З огляду на це, одним з головних завдань влади держави є забезпечення митним органам такої незалежності.
Можна стверджувати, що митний контроль є одним з головних завдань, які покладені на митні органи України. Відзначимо і його вагомість для забезпечення економічної безпеки держави, бо саме на цьому етапі здійснення митної справи відбувається не тільки перевірка всіх вантажних документів, а й фактичне встановлення кількісних та якісних показників товарів, які переміщують через митний кордон України.
Отже, одним з головних напрямів сучасної митної політики України повинно бути вдосконалення процедури митного контролю, яка полягатиме у впровадженні нових форм та методів здійснення митного контролю в країні.

Список використаної літератури:
1. Науменко В.П., Пашко П.В., Руссков В.А. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2006. – 394с.
2. Борисенко О.П. Система державного контролю за зовнішньоекономічними операціями в Україні та напрями її вдосконалення // Вісник Академії митної служби України. Серія: «Економіка». – 2009. – №2(42). – С.82-88.

e-mail: Iryna.peleshak@gmail.com


Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ФІНАНСОВА КРИЗА В УКРАЇНІ ТА ШЛЯХИ ЇЇ ПОДОЛАННЯ
28.04.2011 11:39
СТАН ТА ОСОБЛИВОСТІ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ
26.04.2011 23:58
ПЕРСПЕКТИВИ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ ДО ЄС
21.04.2011 19:27
ФУНКЦІЇ СВІТОВОГО РИНКУ КРЕДИТНИХ ДЕРИВАТИВІВ
02.05.2011 13:10




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.217 сек. / Mysql: 1599 (0.169 сек.)