:: ECONOMY :: ОСОБЛИВОСТІ  КЛАСИФІКАЦІЇ  БАНКІВСЬКИХ РИЗИКІВ В УКРАЇНІ :: ECONOMY :: ОСОБЛИВОСТІ  КЛАСИФІКАЦІЇ  БАНКІВСЬКИХ РИЗИКІВ В УКРАЇНІ
:: ECONOMY :: ОСОБЛИВОСТІ  КЛАСИФІКАЦІЇ  БАНКІВСЬКИХ РИЗИКІВ В УКРАЇНІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ОСОБЛИВОСТІ КЛАСИФІКАЦІЇ БАНКІВСЬКИХ РИЗИКІВ В УКРАЇНІ

 
23.02.2011 23:24
Автор: Воронов С.О., студент Одеського державного економічного університету
[Банківська справа. Фінанси і кредит. Фінанси суб'єктів господарювання]
Для кращого розуміння природи ризиків, з якими стикаються сучасні українські банки в своїй діяльності необхідна розробка системи класифікації банківських ризиків. На даний час існує багато різноманітних систем поділу банківських ризиків на окремі види. Але для певної країни характерна відносно висока питома вага одних ризиків та низька інших. Різні підходи до класифікації банківських ризиків мають різну ефективність залежно від конкретної ситуації. Банківські установи України зіткнулися з фінансовими проблемами, які пов'язані з недооцінкою фінансових ризиків. Тому, проблема класифікації фінансових ризиків банківських установ є актуальною і потребує вивчення, зважаючи на зміни, які сталися в фінансовій і банківській сферах внаслідок світової фінансової кризи.
Проблемам класифікації банківських ризиків присвячено дослідження  відомих українських та російських вчених: М.Д.Алексеєнко, І.Т.Балабанова, І.А.Бланк, В.В.Вітлінського, О.М.Герасимовича, Л.О.Коваленко. Але, в багатьох наукових працях приділено недостатньо уваги сучасним тенденціям ризик-менеджменту з огляду на суттєві зміни в фінансовій і банківській сферах [1]. Стандартний поділ фінансових ризиків потрібно структурувати, відповідно до їх впливу на поточні і перспективні результати діяльності банків та виділити  найбільш актуальні для України.
Важливість проблеми підтверджує дослідження стану кредитування банками суб'єктів господарювання і населення з огляду на вплив фінансових ризиків на діяльність банківських установ. Протягом 2003-2007 рр. в Україні швидкими темпами розвивалась система кредитування комерційними банками фізичних і юридичних осіб. Внаслідок критичних прорахунків у системі ризик-менеджменту банків, необґрунтованої політики уряду і НБУ стосовно сфери кредитування, необачності громадян і компаній щодо оцінки своїх реальних та потенційних фінансових можливостей, склалась несприятлива ситуація – у 2008 р. з початком глобальної світової фінансової кризи більшість банків, які проводили активну політику у сфері кредитування, почали відчувати негативні наслідки впливу фінансових ризиків на структуру своїх кредитних портфелів. Аналіз відповідних досліджень свідчить про стрімке зростання з 2003 р. обсягів кредитування, з 2008 р. обсягів кредитних резервів і простроченої заборгованості. Відмічається, що кредитні резерви перекривають прострочену заборгованість, але, на даний час проблемні кредити (в тому рахунку й прострочені) складають у середньому до 32-45 % кредитних портфелів українських банків. Для запобігання подібним негативним явищам у майбутньому комерційним банкам необхідно збільшувати обсяги кредитних резервів, особливо щодо високоризикових кредитів.
Національним банком України з метою розвитку та впровадження оптимальних систем ризик-менеджменту в банках були розроблені «Методичні рекомендації щодо організації та функціонування системи ризик-менеджменту в банках України». Система класифікації фінансових ризиків банку, з точки зору аналітиків Національного банку, в процесі реалізації наглядової функції зводиться до виділення таких їх видів: кредитний, регіональний,  незбалансованої ліквідності, інфляції, неплатоспроможності, зміни відсоткові ставки, валютний,  ринковий, базисний, відсотковий.
Кредитний ризик  – це можливість фінансових втрат внаслідок невиконання позичальниками своїх зобов’язань. Важливою складовою кредитного ризику є галузевий ризик, який пов’язаний з невизначеністю щодо перспектив розвитку галузі позичальника. У процесі визначення рівня кредитного ризику необхідно враховувати географічний ризик, який поділяють на регіональний та ризик країни – місцезнаходження позичальника. Останній супроводжує кредитування іноземних позичальників і зумовлений дією чинників, характерних для тієї країни, в якій перебуває позичальник. Регіональний ризик  визначається специфікою певного адміністративного чи географічного району, що характеризується умовами, відмінними від середніх умов країни в цілому. Відмінності можуть стосуватися кліматичних, національних, політичних, законодавчих та інших особливостей регіону, які впливають на стан позичальника і тому стають складовою кредитного ризику. Кредитний ризик присутній не лише в операціях прямого кредитування, а й під час здійснення лізингових, факторингових, гарантійних операцій, у процесі формування портфеля цінних паперів тощо.
Ризик незбалансованої  ліквідності пов’язується з імовірністю того, що банк не зможе своєчасно виконати свої зобов’язання або втратить частину доходів через надмірну кількість високоліквідних активів. Ризик незбалансованої ліквідності може розглядатися як два окремі ризики: ризик недостатньої ліквідності та ризик надмірної ліквідності. Виміряти ризик ліквідності дуже складно, оскільки на цей показник впливає багато чинників, причому більшістю з них сам банк керувати не може [2]. Ризик інфляції – це ймовірність майбутнього знецінювання грошових коштів, тобто втрати їх купівельної спроможності. Це загальноекономічне явище, і тому банки не можуть істотно впливати на нього. Але банки можуть використати високі темпи інфляції з метою підвищення дохідності своїх операцій. Проте ризик інфляції має і негативний вплив, який виявляється в знецінюванні банківських активів та коштів власників банку – акціонерного капіталу. Ризик неплатоспроможності означає ймовірність того, що банк не зможе виконати свої зобов’язання навіть за умови швидкої реалізації (продажу) активів. Ризик неплатоспроможності тісно пов’язаний з ризиком ліквідності та з ризиком банкрутства. Саме тому процес управління базується на постійному контролі за рівнем загального ризику, який приймає на себе банк.
Значне місце серед фінансових ризиків посідає група цінових ризиків, які пов’язуються з можливістю зміни дохідності чи вартості активів і зобов’язань банку. Трьома основними банківськими ризиками, що відносяться до даної групи, є ризик зміни відсоткових ставок, валютний і ринковий ризики. Ризик зміни відсоткових ставок – це ймовірність фінансових втрат у зв’язку з мінливістю відсоткових ставок на ринку протягом певного періоду часу в майбутньому. Ризик зміни відсоткової ставки (відсотковий ризик) присутній у діяльності позичальників, кредиторів, власників цінних паперів, інвесторів. Валютний ризик визначається ймовірністю втрат, пов’язаних зі зміною курсу однієї валюти щодо іншої. Валютний ризик виникає в тих суб’єктів господарської діяльності, які мають на балансі активні, пасивні або позабалансові статті, деноміновані в іноземній валюті. Валютний ризик та ризик зміни відсоткових ставок фактично пов’язані зі змінами вартості певних фінансових активів – іноземної валюти, кредитів, депозитів, тому часто під ринковим ризиком розуміють лише ті ризики, що виникають внаслідок зміни ринкових цін на всі останні активи, насамперед на цінні папери [3].
Ринковий  ризик  визначається ймовірністю зміни ринкових цін на фінансові та фізичні активи, що перебувають на балансі банку або обліковуються на позабалансових рахунках. Під фінансовими активами розуміють грошові кошти, іноземну валюту, цінні папери; до фізичних активів відносять дорогоцінні метали, нафту, зерно, кольорові метали. Саме тому ринковий ризик визначається іноді як ймовірність зміни вартості портфеля цінних паперів банку. Базисний ризик – це ймовірність структурних зрушень у різних відсоткових ставках. Іншими словами, цей ризик зумовлюється виникненням асиметрії в динаміці окремих ставок (порівняльна характеристика) на противагу відсотковому ризику, який пов’язується зі змінами в рівнях відсоткової ставки з плином часу (динамічна характеристика).
Дана класифікація ризиків банківських установ дає змогу виділити фінансові ризики на які першочергово має бути спрямована робота ризик-менеджменту банку в сучасних  економічних умовах Україні. Особливу увагу банківським установам слід приділити внутрішнім фінансовим ризикам, зокрема, кредитним. Одночасно з цим, банки мають постійно аналізувати зовнішні фінансові ризики, які формуються загальними умовами ведення бізнесу в Україні, політикою уряду, економічною ситуацією, наслідками світової фінансової кризи. Великий вплив нині мають інфляційний, валютний ризики. Важливу роль сьогодні мають нефінансові ризики. В сучасних умовах вони можуть мати більш вагомий вплив на сферу кредитування, ніж класичні фінансові ризики, зокрема, ризики: репутації, політичний, правовий, структурний. Такі підходи до оцінці ризиків викликані змінами в розвитку банківської системи, вибору стратегій розвитку банків та НБУ, зрушеннями в політиці, економіці, соціальній сфері України.
Таким чином, можна зробити висновки, що для дієвого використання у банківський практиці ризик-менеджменту доцільним є визначення основних видів фінансових ризиків, які на даному етапі розвитку економіки е найбільш загрозливі. Для України це, як правило,  група кредитних ризиків: відсотковий, проектний, ризик ліквідності. Суттєвий вплив на діяльність українських комерційних банків забезпечують нефінансові ризики. Запропонована класифікація дозволить більш детально підійти до оцінки кредитних портфелів службами ризик-менеджменту банківських установ,  побудувати чітку політику управління ризиками, дасть змогу банкам планувати свої надходження і витрати в умовах прогнозної невизначеності української економіки. Дана система розподілу ризиків може бути використана комерційними банками при проведенні активних операцій, зокрема, при кредитуванні підприємств з високими рівнями ризиків.

Список використаної літератури:
1.Бланк І.А. Управлення фінансовими ризиками / Бланк І.А. -М.: «Ніка-Центр», 2005.- С. 22-23.
2.Вітлінський В.В. Ризикологія в економіці та підприємництві. Монографія / В.В. Вітлінський, Г.І. Великоіваненко. - К. ; КНЕУ, 2004. - 480с.
3.Коваленко Л.О. Фінансовий менеджмент. Навч. посіб. 2-ге вид. / Л.О. Коваленко, Л.М. Ремньова. - К.: «Знання», 2005. - 485с.

e-mail: dontwantregatsa@mail.ru

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
АНТИКРИЗОВЕ УПРАВЛІННЯ В БАНКІВСЬКІЙ СИСТЕМІ
28.01.2011 15:50
ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ ТА ЙОГО ВПЛИВ НА ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК КРАЇНИ
25.02.2011 17:18
ІНФОРМАЦІЙНИЙ АСПЕКТ У СУЧАСНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ ПРОБЛЕМ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ФІНАНСОВИХ РИНКІВ
22.02.2011 21:14
ОЦІНКА ЗОВНІШНІХ ДЕРЖАВНИХ ЗАПОЗИЧЕНЬ УКРАЇНИ
18.02.2011 13:54
НАПРЯМИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВОЮ СТІЙКІСТЮ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ
10.02.2011 20:12




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.293 сек. / Mysql: 1630 (0.237 сек.)