:: ECONOMY :: ЕМІСІЯ КОНВЕРТОВАНИХ ОБЛІГАЦІЙ ЯК ІНСТРУМЕНТ МОБІЛІЗАЦІЇ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ СУБ’ЄКТАМИ ГОСПОДАРЮВАННЯ В УКРАЇНІ :: ECONOMY :: ЕМІСІЯ КОНВЕРТОВАНИХ ОБЛІГАЦІЙ ЯК ІНСТРУМЕНТ МОБІЛІЗАЦІЇ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ СУБ’ЄКТАМИ ГОСПОДАРЮВАННЯ В УКРАЇНІ
:: ECONOMY :: ЕМІСІЯ КОНВЕРТОВАНИХ ОБЛІГАЦІЙ ЯК ІНСТРУМЕНТ МОБІЛІЗАЦІЇ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ СУБ’ЄКТАМИ ГОСПОДАРЮВАННЯ В УКРАЇНІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ЕМІСІЯ КОНВЕРТОВАНИХ ОБЛІГАЦІЙ ЯК ІНСТРУМЕНТ МОБІЛІЗАЦІЇ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ СУБ’ЄКТАМИ ГОСПОДАРЮВАННЯ В УКРАЇНІ

 
09.12.2010 10:12
Автор: Рубаха Марія Володимирівна, аспірант, асистент кафедри фінансів, грошового обігу і кредиту Львівського національного університету імені Івана Франка
[Банківська справа. Фінанси і кредит. Фінансовий аналіз. Фінанси суб'єктів господарювання]

Одним з найважливіших завдань управління підприємством в умовах ринку є забезпечення достатнього обсягу фінансування його діяльності. За умов недостатності власних фінансових ресурсів важливою проблемою функціонування вітчизняних підприємств є забезпечення можливості доступу до альтернативних джерел фінансових ресурсів.
Питаннями вивчення емісії конвертованих облігацій вітчизняними підприємствами займалися такі відомі вітчизняні вчені, як  В.Баліцька, В. Загребной, Ю. Воробйов, В. Фещенко, О. Охріменко, І. Яремко та багато інших.
Зважаючи на важливість проблем розширення фінансової бази вітчизняних суб’єктів господарювання для забезпечення їх активного розвитку, актуальною проблемою залишається дослідження нових схем мобілізації капіталу на фінансовому ринку України.
Метою нашого дослідження є вивчення особливостей акумуляції фінансового капіталу вітчизняними підприємствами шляхом випуску конвертованих облігацій з метою диверсифікації джерел фінансування для забезпечення зниження ризикованості та підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності підприємств в Україні.
Облігації як боргові цінні папери передбачають безумовне зобов’язання емітента виплачувати відсотки та повернути їх номінальну вартість у визначений умовами емісії термін [2]. Законодавство більшості країн світу, у тому числі й Украї¬ни, передбачає можливість випуску суб’єктами господарювання конвертованих облігацій – боргових цінних паперів, які можуть бути обміняні на акції, тобто можливою є конверсія боргу у власність.
Випуск конвертованих облігацій підприємством є економічно виправданим та вигідним, якщо курс акцій емітента у поточному періоді знижується через низьку рентабельність компанії, а прогнози перспектив діяльності суб’єкта господарювання в майбутньому є негативними. За таких умов емісія акцій та звичайних облігацій є недоцільною, адже через низьку інвестиційну привабливість суб’єкта господарювання, розміщення цих цінних паперів на вигідних для емітента умовах є неможливим.
Зауважимо, що корпорації, які ще не сформували позитивну кредитну історію та імідж надійного контрагента на фінансовому ринку, не можуть розраховувати на мобілізацію додаткового обсягу акціонерного капіталу на прийнятних для суб’єкта господарювання умовах. Емісія конвертованих облігацій для таких компаній може виступати прихованим способом поповнення статутного фонду.
Основною перевагою емісії конвертованих облігацій для емітента є нижчі відсоткові ставки, ніж середні ставки кредитного ринку та процентні виплати за звичайними облігаціями. Нижча вартість капіталу, мобілізованого шляхом випуску конвертованих облігацій, пов’язана з тим, що з точки зору інвестора конвертовані облігації є більш надійним вкладенням фінансових ресурсів. За умов високої рентабельності та стабільності фінансового стану емітента, коли суми дивідендних виплат перевищують передбачені процентні виплати за облігаціями (борговими цінними паперами), інвестор-власник облігації може реалізувати право трансформації відносин із емітентом із боргових у відносини власності, конвертуючи облігації у акції.  Курс конверсії  –  ціна акцій, за якою емітент зобов'язується обмінювати облігації на акції на 15 - 25% перевищує існуючий на момент емісії [3, с. 344]. Проте облігації, як правило, випускаються на тривалий період, за який курс акцій суттєво зростає. 
З позиції інвестора конвертовані облігації поєднують переваги двох головних сегментів фондового ринку – облігаційного й акціонерного. Рівень ризику власника  конвертованих облігацій є нижчим, ніж ризик акціонера, оскільки чітко визначеним є термін повернення інвестованого капіталу, інвестор отримує визначені наперед процентні виплати незалежно від результатів фінансово-господарської діяльності підприємства, а його вимоги у випадку банкрутства суб’єкта господарювання будуть задоволені першочергово [1]. Крім того, власник конвертованих облігацій отримує переваги акціонерів, оскільки може отримувати додатковий прибуток у випадку підвищення курсової вартості акцій. Проте, при несприятливій динаміці курсу акцій емітента, інвестор-власник конвертованих облігацій не тільки втрачає переваги, але й зазнає прямого збитку, адже, якщо немає можливості обміняти конвертовані облігації на акції, він одержує нижчі доходи – нижчий відсоток порівняно з держателями звичайних облігацій. На зарубіжних ринках цінних паперів динаміка обсягів емісії конвертованих облігацій є циклічною і залежить від домінуючих тенденції кон’юнктури фондового ринку [3, с. 345]. При загальному зниженні рівня курсової вартості акцій у довгостроковому періоді, конвертовані облігації втрачають привабливість для інвесторів і, відповідно, обсяги їх емісії зменшуються, і навпаки, обсяги випуску конвертованих облігацій зростають за умов позитивних тенденцій на ринку акцій. 
Оскільки емісія конвертованих облігацій може суттєво впливати на зміни курсу акцій та призвести до «розмивання» часток акціонерів у статутному фонді суб’єкта господарювання, то, на наш погляд, доцільно законодавчо закріпити переважне право на купівлю конвертованих облігацій існуючими акціонерами, як це передбачено статтею 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» щодо додаткової  емісії акцій. Поряд із переважним правом купівлі конвертованих облігацій акціонерами, у вітчизняному законодавстві, на нашу думку, доцільно передбачити механізм реалізації захисту прав держателів цих цінних паперів для недопущення знецінення права на конверсію. Для цього, вважаємо, необхідним є обмеження можливості незапланованого випуску акцій з нижчим курсом та поповнення статутного фонду за рахунок реінвестування нерозподіленого прибутку протягом терміну обігу конвертованих облігацій.
Таким чином, емісія конвертованих облігацій, на наш погляд, може стати дієвим інструментом мобілізації фінансових ресурсів вітчизняними суб’єктами господарювання навіть в умовах низької прибутковості поточної фінансово-господарської діяльності та інвестиційної привабливості емітентів. Для цього необхідним є становлення ефективного організованого фондового ринку та удосконалення чинної законодавчої бази щодо випуску та обігу цінних паперів за вищевказаними напрямами.


Список використаної літератури:
1. Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»: за станом на 1 груд. 2010 р./Верховна Рада України. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgibin/laws/main.cgi?page=1& nreg=2343-12.
2. Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок»: за станом на 30 лист. 2010  р. / Верховна Рада України. [Електронний ресурс]. –  Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=348015.
3. Енциклопедичний довідник з інвестування. За редакцією В. Фещенка. – Київ, Українське агентство фінансового розвитку, 2009. – 594 с.


e-mail: mariya.rubakha@gmail.com

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ДОСВІД США ЩОДО СТРАХУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РИЗИКІВ
30.11.2010 20:22
РИЗИКИ В СУЧАСНІЙ БАНКІВСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ, ЗАСОБИ ЇХ ЗНИЖЕННЯ
19.11.2010 13:11
СТАН СУЧАСНОЇ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
08.12.2010 18:40
УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ НА ПІДПРИЄМСТВІ
08.12.2010 17:56
АМОРТИЗАЦІЙНА ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВ
08.12.2010 17:46
ВПЛИВ ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ НА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ
07.12.2010 21:43
ВАРТІСТЬ ЖИТЛА В УКРАЇНІ В ПЕРІОД КРИЗИ
07.12.2010 20:48
РОЗВИТОК ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ
07.12.2010 19:28
ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ТА ОСОБЛИВОСТІ ПОНЯТТЯ КАПІТАЛІЗАЦІЇ В БАНКІВСЬКОМУ СЕКТОРІ
07.12.2010 15:24
ПРОБЛЕМИ СКЛАДАННЯ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ ГІРНИЧОРУДНИХ ПІДПРИЄМСТВ
07.12.2010 00:06




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.733 сек. / Mysql: 1570 (0.658 сек.)