:: ECONOMY :: НАПРЯМИ РОЗВИТКУ АУДИТУ В УКРАЇНІ :: ECONOMY :: НАПРЯМИ РОЗВИТКУ АУДИТУ В УКРАЇНІ
:: ECONOMY :: НАПРЯМИ РОЗВИТКУ АУДИТУ В УКРАЇНІ
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

НАПРЯМИ РОЗВИТКУ АУДИТУ В УКРАЇНІ

 
07.12.2010 22:06
Автор: Оксенюк Оксана Ігорівна, студентка Львівського національного університету імені Івана Франка, м. Львів
[Облік і аудит. Бухгалтерський облік. Управлінський облік. Податковий облік. Контроль і ревізія]

Становлення громадянського суспільства, розвиток приватного підприємництва як його економічної основи зумовили появу аудиту в Україні. Ухвалення в квітні 1993 р. Закону України «Про аудиторську діяльність»   надало легітимності цій формі незалежного фінансового контролю і стало імпульсом її інтенсивного розвитку. Не зважаючи на це, сьогодні постала необхідність удосконалення вітчизняного ринку аудиторських послуг з метою забезпечення збалансованості розвитку суб’єктів господарювання в умовах зовнішніх коливань економіки.
 Великий внесок в розроблення теоретичних основ і методологічних підходів до шляхів удосконалення аудиторських перевірок та аудиторського контролю в цілому внесли провідні вітчизняні вчені-економісти: М.Т.Білуха, А. Білоусов, В.Г.Гетьман, М.Я.Дем’яненко, В.П. Завгородній, Г.Г. Кірейцев, М.В. Крапивко, Б.Ф. Усач та інші. Ці вчені вважають, що нашій державі, яка лише почала нелегкий шлях становлення та розвитку аудиторської діяльності зараз необхідні практичні втілення інноваційних механізмів розвитку аудиту.
Відповідно до Закону України «Про аудиторську діяльність» [1] , аудит - перевірка публічної бухгалтерської звітності, обліку, первісних документів та іншої інформації про фінансово-господарську діяльність суб'єктів господарювання з метою визначення достовірності їх звітності, обліку, його повноти й відповідності чинному законодавству та встановленим нормам .
Офіційним регулятором аудиту в Україні є Аудиторська палата (далі АПУ), яка   здійснює сертифікацію осіб, які мають намір займатися аудиторською діяльністю; затверджує стандарти аудиту; затверджує програми підготовки аудиторів та за погодженням з Національним банком України програми підготовки аудиторів, які здійснюватимуть аудит банків; веде Реєстр аудиторських фірм та аудиторів тощо .
З 1993 р. АПУ всього сертифіковано 6 496 аудитори. Станом на 1 липня 2009 р. чинний сертифікат аудитора України мають 3 162 особи.
Аудиторські фірми та аудитори, які зареєстровані як фізичні особи-підприємці, мають право на здійснення аудиторської діяльності лише після включення їх до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів. Так, станом на 1 лип- ня 2009 р. до Реєстру включено 1 563 аудиторських фірми та 808 аудитори-підприємці [2].
Як бачимо, кількість аудиторських фірм і аудиторів-підприємців постійно зростає, що свідчить про позитивну тенденцію розвитку аудиторського ринку в Україні.
При цьому, вітчизняні аудиторські компанії неконкурентоспроможні в порівнянні з нерезидентами. Вітчизняний аудит все ще концентрується на бухгалтерському та податковому обліку, не помічаючи інші предмети своєї професійної уваги, такі як якість менеджменту, внутрішній контроль та внутрішній аудит, інноваційна та інвестиційна діяльність тощо.
На сьогодні аудиторські фірми України можуть надавати достатньо широкий спектр послуг, тому окреслення кола безпосередньо аудиторських послуг вважаємо однією з найважливіших сучасних проблем теорії аудиту.
З узагальнюючого аналізу офіційних звітів аудиторських фірм видно, що деякі з них взагалі не займаються аудитом, а надають тільки консалтингові та інші послуги. В той час як світові тенденції розвитку аудиторських послуг свідчать про скорочення аудиторськими фірмами обсягів консалтингових послуг або виділення в окремі структури суб’єктів господарювання, що надають виключно консалтингові послуги. Причинами цього є бажання утримати клієнта різноманітністю послуг, шукаючи альтернативні джерела доходів. Вітчизняні підприємства все частіше хочуть отримувати від аудиторських фірм комплекс послуг. Такий клієнт для аудитора є вигідним, однак широта послуг призводить до виникнення загроз незалежності і, як наслідок, до погіршення якості аудиторських послуг.
На думку Балахонова О.В., Бірюкова О.Л. і Швабської Ю.Г., основними потенційними напрямами дослідження та удосконалення ринку аудиторських послуг в Україні повинні стати:
1. Розроблення механізму практичного застосування Міжнародних стандартів аудиту в Україні, створення до них коментарів у повному обсязі;
2. Внесення відповідних змін, доповнень та уточнень до структури системи освіти аудиторів через створення єдиних вимог базової вищої освіти;
3. Проведення ряду науково-практичних конференцій (міжнародних, національних, регіональних), присвячених проблемі розвитку аудиту в Україні для практичної реалізації набутих теоретичних знань;
4. Налагодження системи страхування аудиторських ризиків;
5. Розширення обов’язкового аудиту;
6. Розроблення програмного забезпечення на основі використання новітніх інформаційних технологій, що дасть можливість мінімізувати витрати робочого часу аудиторів при здійсненні їх діяльності [4].
На нашу думку, окрім зазначених вище напрямів удосконалення ринку аудиторських послуг в Україні доцільно також:
1. Внести необхідні зміни і доповнення до Закону України «Про аудиторську діяльність» [1] з метою приведення його у відповідність до інших законодавчих актів України, які прямо чи опосередковано впливають на регулювання аудиторської діяльності для унормування взаємовідносин аудитора та клієнта;
2. Розробити внутрішньогосподарські методики аудиту, робочу документацію тощо і оформити у вигляді внутрішньо-фірмових стандартів;
3. Створити сприятливі умови для поглиблення співпраці професійних аудиторських організацій України з міжнародними та європейськими професійними організаціями бухгалтерів і аудиторів шляхом здійснення спільних проектів.
Підсумовуючи вищесказане, можна зробити висновок, що не зважаючи на численні організаційно-методичні перешкоди в Україні спостерігається активне становлення аудиту, що є важливою передумовою ефективного його подальшого розвитку.


Список використаної літератури:
1. Про аудиторську діяльність: Закон України № 3125-XII вiд 22.04.1993 // Відомості Верховної Ради України (ВРР).- 1993.- №23
2. Про АПУ [Електронний ресурс]: дані АПУ.- Режим доступу: http://apu.com.ua/content.php?c=about_apu.php&lang=ukr
3. Миронова Ю. Проблеми розвитку аудиту в Україні [Електронний ресурс] / Миронова Ю. - Режим доступу: http://conf-cv.at.ua/forum/19-82-1
4. Балахонова О. В. Напрямки розвитку аудиту в Україні [Електронний ресурс] / Балахонова О.В., Бірюкова О.Л., Швабська Ю.Г. – Режим доступу: http://intkonf.org/balahonova-ov-biryukova-ol-shvabska-yug-napryamki-rozvitku-auditu-v-ukrayini/


e-mail: kinder908@mail.ru

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ПРОБЛЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ВІТЧИЗНЯНОГО АУДИТУ
28.11.2010 21:13
ПРАВОВІ ГАРАНТІЇ ЯКОСТІ АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ
27.11.2010 21:51
ПРИНЦИП КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ В АУДИТОРСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
09.12.2010 12:38
ПРОБЛЕМИ ГАРМОНІЗАЦІЇ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ АУДИТУ
08.12.2010 19:16
СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ПОДАТКОВОГО АУДИТУ В УКРАЇНІ
08.12.2010 18:54
ОРГАНІЗАЦІЯ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ НА ПІДПРИЄМСТВІ
08.12.2010 09:58
ОСОБЛИВОСТІ СТВОРЕННЯ УПРАВЛІНСЬКОЇ ЗВІТНОСТІ НА ПІДПРИЄМСТВІ
07.12.2010 22:41
ОСНОВНІ НАПРЯМИ РЕАЛІЗАЦІЇ КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ
07.12.2010 22:32
ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ
07.12.2010 11:39
СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІЧНОЇ НАУКИ В УКРАЇНІ
07.12.2010 11:29




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.190 сек. / Mysql: 1630 (0.147 сек.)