Державний борг відображає суму нагромаджених урядом запозичень, що використовуються для фінансування державних бюджетів. Кредити, які Україна отримала у Міжнародному валютному фонді упродовж останніх років викликають велике занепокоєння, як серед населення так і науковців. З’ясуємо чи дійсно зростання державного боргу є проблемою для вітчизняної економіки. Переважна більшість сучасних національних економік є борговими економічними системами, що пов’язано з нехваткою власних ресурсів для здійснення внутрішніх капіталовкладень та покриття дефіциту державного бюджету (див. табл. 1).
Державний борг є негативною тенденцію сучасного розвитку країн. Якщо показник відношення загального обсягу державного боргу до ВВП перевищує 55 %, то кажуть про наявність загрози фінансової безпеки країни [3; с. 409]. Так державний борг Японії, який досяг рекордного розміру 180 % від ВВП, може стати причиною втрати довіри кредиторів, що призведе до зменшення кількості кредитів, збільшення їх вартості, що обмежуватиме економічне зростання і розвиток у майбутньому. А державний борг США вважають настільки великим, що деякі експерти визнають можливість розв’язання даної проблеми лише воєнним шляхом. На офіційному сайті казначейства Сполучених Штатів навіть відкрито рахунок, де кожний патріотичний громадянин може перерахувати частину своїх коштів державі, для зменшення зовнішнього боргу [4]. Достатньо високі державні борги мають такі країни, як Японія, Греція, Італія, однак вони не заважають їм активно розвиватися. За показниками ВВП на душу населення ці країни відносять до групи країн з високими доходами, а за Індексом людського розвитку вони знаходяться на одинадцятому, двадцять другому та двадцять третьому місцях у світі відповідно (див. табл. 1). Оцінюючи державний боргу України, можемо сказати, що він не є таким великим, як у інших країн. Незважаючи на те, що за останні два роки він зріс понад у два рази, показник державного боргу по відношенню до ВВП за даними жовтня 2010 р. не перевищує 34,6 % [2]. Натомість ВВП на душу населення та Індекс людського розвитку є одними з найгірших у Європі (див. табл. 1, 2).
Причинами низьких показників розвитку вітчизняної економіки, з нашої точку зору, є не стільки розмір державного боргу, скільки нераціональне використання коштів, отриманих кредитів. У той час, як розвинені країни інвестують високотехнологічні галузі, такі як фармакологія, машино- і приладобудування, Україна спрямовує отримані у кредит кошти на виплати зарплат, погашення заборгованостей тощо. Державні витрати перевищують бюджетні надходження і велика частина державного боргу йде саме на покриття державного дефіциту, інакше і не може відбуватися при збільшенні заробітних плат, пенсій, та коштів на обслуговування уряду. Таким чином, однією з основних задач, що стоять перед вітчизняною економікою є не стільки скорочення державного боргу, скільки раціональне використання отриманих у кредит коштів. Державні кошти необхідно спрямовувати у найбільш пріоритетних напрямах: прибуткових та перспективних з точки зору інноваційного розвитку проектів, таких, як ракето- і літакобудування, розвиток сільськогосподарського сектору економіки тощо.
Список використаної літератури: 1.Офіційний сайт Організації співробітництва та розвитку [Електронний ресурс] // Режим доступу: http: // www.stats.oecd.org. 2. Офіційний сайт Міністерства фінансів України [Електронний ресурс] // Режим доступу: http: //minfin.gov.ua 3. Національна економіка: підручник; [ред. П.В. Круша]. – К.: Каравела, 2008. – 416 с. 4. Стариков М.В. Давайте скинемся // Livejournal // Офіційний сайт Інтернет-журналу [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://nstarikov.livejournal.com
e_mail: YaisaValin@yandex.ru |