:: ECONOMY :: СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОГО ФОНДОВОГО РИНКУ В УМОВАХ КРИЗОВИХ ЯВИЩ :: ECONOMY :: СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОГО ФОНДОВОГО РИНКУ В УМОВАХ КРИЗОВИХ ЯВИЩ
:: ECONOMY :: СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОГО ФОНДОВОГО РИНКУ В УМОВАХ КРИЗОВИХ ЯВИЩ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 3



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОГО ФОНДОВОГО РИНКУ В УМОВАХ КРИЗОВИХ ЯВИЩ

 
10.11.2010 13:15
Автор: Вдовенко Лариса Олександрівна, кандидат економічних наук, доцент Вінницького національного аграрного університету, Крикун Вікторія Вікторівна, магістр Вінницького національного аграрного університету
[Податкова система. Бюджетна система. Державне регулювання економіки. Фінансове право]

Сучасний стан розвитку ринкової економіки та світова фінансова криза спричинили зміни в стані фінансових ринків, а відповідно і фондового ринку України. Фондовий ринок є невід’ємним та важливим елементом фінансової системи ринкової економіки. Але процес становлення, набуття необхідних якісних параметрів ринку для ефективного його функціонування ще далеко не завершений.
Фондовий ринок України знаходиться на етапі переходу із стану обслуговування процесів перерозподілу капіталу в повноцінний сегмент економіки, який є важливим показником розвитку та багатства країни, механізмом залучення та збереження коштів населення, засобом накопичення та перерозподілу активів від неприбуткових до прибуткових галузей та суб'єктів господарювання. [4]
Особливо великого значення ринок цінних паперів набув у другій половині XX ст. у зв'язку із розвитком телекомунікаційних і комп'ютерних технологій, що набагато спростило доступ потенційних інвесторів до торговельних операцій, сприяло збільшенню міжнародних інвестицій за допомогою фондового ринку і розширення торгівлі.
Дослідження питання стану фондового ринку та основних тенденцій його подальшого розвитку для ефективного функціонування економіки України є досить актуальним, тому йому присвячена велика кількість робіт вітчизняних науковців. Вагомий вклад у дослідження зазначених питань внесли К. Іванова, В. Ільченко, В. Поворозник, А. Шевченко, С. Рябчикова, А. Горячова та ін.
Метою  даної  публікації  є  характеристика  сучасного  стану  фондового
ринку України, розгляд основних бар’єрів, які впливають на фондовий ринок та
розробка рекомендацій на перспективу розвитку фондового ринку.
Під час фінансової кризи, в Україні виникає проблема не тільки із нестабільністю фондового ринку, але й відсутністю коштів на його підтримку. Без державної підтримки фондового ринку велика частка іноземних інвесторів почали виводити свої кошти, що призвело до падіння цін на вітчизняних біржах.
Сьогодні фондовий ринок України перебуває в нестандартній ситуації і переживає своєрідну стадію «зламу», що позначилась фінансовою кризою. Саме тому досить актуальним стає питання про розуміння причин спаду активності фондового ринку, які допоможуть виправити дану ситуацію та запобігти її повторенню в майбутньому.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) є центральним інститутом регулювання ринку і координує діяльність державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів, сприяє розвитку інвестиційно привабливого середовища та інтеграції в міжнародний фінансовий ринок, здійснює контроль за випуском та обігом цінних паперів, захищає права інвесторів, сприяє розвитку ринку цінних паперів та соціальній стабілізації в суспільстві.
Отже, використовуючи дані Комісії [1] проведемо аналітичний огляд фондового ринку.  Загальну ситуацію на віт¬чизняному фондовому ринку упродовж перших чотирьох мі¬сяців 2009 року можна охарактеризувати як кризову, зокрема, на ринку спостерігався подальший спад торговельної активності та зниження цін на фінансові інструменти.
За даними Комісії в Україні зареєстро¬вано 29977 акціонерних товариств, з них: відкритих - 9618, закритих - 20359. З початку 2009 року кількість акціонерних товариств зменшилась, зокрема ВАТ - на 4,9% ,ЗАТ – відповідно на 4,4%.
Обсяг випусків акцій, зареєс¬трованих Комісією упродовж 2009 ро¬ку, збільшився порівняно з 2008 роком удвічі та становив близько 102 млрд. грн. (у 2008 році - 46,14 млрд. грн.).  Це  збільшення  відбулося за рахунок  реєстрації випусків
акцій банківськими установами з метою збільшен¬ня ними статутного капіталу.
Підприємствами зареєстровано понад 200 випусків облігацій на загальну суму  9,55 млрд. грн.,  що порівняно з 2008 роком менше на 21,8 млрд. грн., тобто
скоротилися утричі (2008 рік - 31,35 млрд. грн.).
Обсяг зареєстрованих випус¬ків інвестиційних сертифікатів компаніями з управління активами пайових інвестиційних фондів становив 47,21 млрд. грн., що порівняно з показниками за 2008 рік менше на 18,16 млрд. грн. (2008 рік - 65,37 млрд. грн.).
Обсяг зареєстрованих випус¬ків акцій корпоративних інвестицій¬них фондів (КІФ) зменшився по¬рівняно з даними за 2008 рік на 4,99 млрд. грн. та становив 3,9 млн. грн. (2008 рік - 8,89 млрд. грн.).
Протягом року Комісією зареєс¬тровано 3 випуски облігацій місцевих позик на загальну суму 380,0 млн. грн. наступними емітентами: Львівсь¬кою міською радою на суму 300,0 млн. грн., Донецькою міською радою - 60,0 млн. грн., Луцькою міською ра¬дою - 20,0 млн. грн.
Кількість ліцензій, яких було видано Комісією професійним учас¬никам фондового ринку на провад¬ження професійної діяльності на початок 2010 року становила 1806, з них: 737 торговців; 297 зберігачів; 367 реєстраторів; 389 компаній з управління активами; 10 фондових бірж; 3 депозитарії мали ліцензію на розрахунково-клірингову діяльність.
Протягом 2009 року кількість професійних учасників, які мали ліцензію зберігачів цінних паперів збільшилась з 256 до 297, а кількість виданих ліцензій торговцям цінних паперів зменшилась з 815 до 737; компаній з управління активами - з 411 до 389.
Протягом 2009 року загальний обсяг торгів на ринку цінних паперів становив близько 1 трильйона грн., що більше на 120 млрд. грн.  порівняно з 2008
роком (2008 рік -883,42 млрд. грн.).
Станом на 01.01.2010 р. у біржові списки організаторів торгівлі вклю¬чено 1472 цінних папери 804 емітен¬тів.
За  результатами  торгів  на  фон¬дових  біржах  протягом  2009 року обсяг
біржових контрактів з цінними паперами становив 36,02 млрд. грн., що менше на 1,74 млрд. грн. порівняно з даними за 2008 рік. Найбільші обсяги торгів на біржовому ринку за¬фіксовано з акціями (37,59%).
Отже, на фондовому ринку України відбулися кардинальні зміни пов’язані зі створенням основних елементів інфраструктури фондового ринку та зі значним розширенням правового регулювання фондового ринку. Однак, фондовий ринок залишається не конкурентоспроможним.
Процес стабілізації фондового ринку проходить під тиском ризиків макроекономічної і фінансової діяльності країни. І хоча індекси ПФТС вже сьогодні досягають максимальних показників за останні 15 місяців, не можна поки що, говорити про подолання кризового стану: стрибкоподібний розвиток фондового ринку України ускладнює його прогнозування, створює непевність в його стійкості та надійності.
На сучасному етапі розвитку економіки України перед фондовим ринком необхідно поставити нові завдання, орієнтовані на вирішення проблеми забезпечення економіки інвестиційними ресурсами. Основним завданням фондового ринку на даному етапі трансформації економіки України має бути мобілізація тимчасово вільних коштів населення та господарюючих суб’єктів, перерозподіл  цих  коштів  у  ті сектори економіки, що потребують додаткового
фінансування для подальшого розвитку. [2]
Державною  комісією  з  цінних  паперів  та фондового  ринку розроблено
програму, яка містить конкретні заходи, щодо реалізації основних завдань розвитку фондового ринку - «Програма розвитку фондового ринку на 2011-2015 роки».
Відповідно до Програми розвитку [3] - основною функцією, яку має виконувати ринок цінних паперів, є забезпечення грошовим капіталом потреб економіки країни шляхом створення механізму акумулювання, розподілу та перерозподілу фондів коштів від особи, яка володіє вільними інвестиційними ресурсами, до особи, якій необхідні такі ресурси для розвитку.
Необхідність  вирішення  основних  проблем,  які  полягають  у надмірній
орієнтації державної політики лише на стратегічних інвесторів; відсутності узгодженої політики в сфері законодавства, що регулює фондовий ринок; низькій ліквідність фондового ринку; малій кількості цінних паперів, якими торгують на фондовому ринку; затримці в проведенні масштабної пенсійної реформи, що обмежує зростання реальної капіталізації фондового ринку;  політичній нестабільності; кризі на світових фінансових ринках та інших проблемах, що наразі стримують розвиток фондового ринку України, потребують прийняття Програми розвитку фондового ринку, яка визначить пріоритетні завдання на середньостроковий період та заходи щодо їх реалізації.
Положення Програми направленні на вирішення наступних основних завдань подальшого розвитку фондового ринку України: удосконалення ринкової інфраструктури та забезпечення її ефективного функціонування; збільшення капіталізації, ліквідності та прозорості фондового ринку; податкове та валютне стимулювання подальшого розвитку фондового ринку України; удосконалення механізмів державного регулювання, нагляду на фондовому ринку та захисту прав інвесторів.
Отже, у майбутньому є підстави для ефективного функціонування фондового ринку, але це можливе, лише за подолання результатів фінансової кризи та збільшення довіри потенційних інвесторів.


Список використаної літератури:
1. Звіт Державної Комісії з цінних паперів та фондового ринку за 2009 рік - www.ssmsc.gov.ua
2. Поворозник В.О. Фондовий ринок України на сучасному етапі: проблеми та шляхи їх вирішення // Стратегічні пріоритети. – 2007. – № 1. – С. 127-132.
3. «Програма розвитку фондового ринку на 2011-2015 роки» розглянута ДКЦПФР - www.ssmsc.gov.ua.
4. Шевчеко А.М. Світова фінансова криза та її вплив на фондовий ринок України // Збірник наукових праць ЧДТУ. – Випуск 22. - www.nbuv.gov.ua


e-mail: krukyn4ik@meta.ua

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
АДМІНІСТРАТИВНО – ПРАВОВІ РЕЖИМИ У СИСТЕМІ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
22.11.2010 18:24
АДМІНІСРАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ В СФЕРІ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
17.11.2010 14:46
ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС: ГАРМОНІЗАЦІЯ ЧИ ЗАГОСТРЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН
09.12.2010 11:11
АДАПТАЦІЯ СИСТЕМИ ПДВ УКРАЇНИ ДО ЄВРОПЕЙСЬКИХ СТАНДАРТІВ
08.12.2010 18:03
ВИКОРИСТАННЯ СИСТЕМИ СТИМУЛІВ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ ТРАНСПОРТНОГО МАШИНОБУДУВАННЯ В СВІТОВІЙ ПРАКТИЦІ
08.12.2010 10:39
НЕОБХІДНІСТЬ ФОРМУВАННЯ ЕФЕКТИВНОЇ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ ФІНАНСОВОГО ВИРІВНЮВАННЯ
07.12.2010 18:04
ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ПРОЦЕСУ АДМІНІСТРУВАННЯ МИТНИХ ПЛАТЕЖІВ
07.12.2010 15:32
ПРОБЛЕМИ БЮДЖЕТНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІКИ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ
07.12.2010 15:18
ВПЛИВ МЕХАНІЗМІВ СТРУКТУРНОГО РОЗВИТКУ НА ПРОПОРЦІЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
06.12.2010 23:42
ДЕРЖАВНИЙ БОРГ УКРАЇНИ ТА ЙОГО ВПЛИВ НА ЕКОНОМІКУ
06.12.2010 23:37




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.273 сек. / Mysql: 1630 (0.219 сек.)