|
|
|
ПЕРСПЕКТИВИ НЕЧІТКОГО МОДЕЛЮВАННЯ ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ В СЕРЕДОВИЩІ MATLAB
|
21.06.2010 17:41 |
Автор: Ладик Софія Романівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри програмних засобів інформатики Львівської комерційної академії
|
[Економіка та підприємництво. Менеджмент підприємств та організацій] |
Реформування економічних систем на сучасному етапі розвитку міжнародного співробітництва вимагає використання найбільш перспективних методів та напрямків дослідження в області моделювання складних систем. Останнім часом одним з основних напрямків прикладних досліджень у цій галузі є нечітке моделювання.
Нечітке моделювання виявляється особливо корисним, коли під час опису економічної системи чи бізнес–процесу присутня невизначеність, яка ускладнює або навіть виключає можливість використання точних кількісних методів і підходів. Зокрема, невизначеність може стосуватися таких аспектів модельних представлень: неясність та нечіткість опису границі системи або окремих її станів, невизначеність появи тих чи інших подій, неповнота уяви про систему у зв’язку з розв’язком проблем, що погано формалізуються, тощо.
Нечітка логіка, яка є основою реалізації методів нечіткого моделювання, більш природно описує характер людського мислення і хід його міркувань, ніж традиційні формально–логічні системи. Саме тому використання математичних методів для представлення нечіткої інформації дозволяє будувати моделі, які найбільш адекватно відображають різні аспекти невизначеності, що постійно присутня в складних економічних системах.
Найбільш вагомими роботами в області нечіткої логіки та нечіткого моделювання є публікації Л.Заде, Д.Дюбуа, А.Пряда, М.Сугено, Дж. Беджека, Р.Ягера та ін. Однак, незважаючи на велику кількість теоретичних робіт, прикладне значення нечітких моделей довгий час ставилося під сумнів, а вітчизняні розробки цих моделей та їх застосування в галузі економіки велися недостатньо активно. На початку 90–х років минулого століття нечітка логіка та теорія нечітких множин набули свого розвитку в цілому ряді програмних засобів підтримки прийняття рішень та в експертних системах аналізу даних.
Перспективним напрямком нечіткого моделювання економічних систем є використання інтегрованого програмного середовища MATLAB [1]. Нечітке моделювання в середовищі MATLAB здійснюється з використанням розширення Fuzzy Logic Toolbox, в якому реалізовані десятки функцій нечіткого виводу і нечіткої логіки. Найбільш зручним є графічний інтерактивний режим моделювання MATLAB, в якому користувач може створювати та редагувати функції належності окремих термів системи нечіткого виводу. Окрім того, MATLAB містить засоби для побудови та перегляду системи нечітких правил, що призначені для перетворення значень вхідних змінних процесу управління у вихідні змінні на основі використання нечітких правил продукцій. Розробка системи нечіткого виводу в інтерактивному режимі в пакеті Fuzzy Logic Toolbox виявляється найбільш ефективною під час побудови складних систем з великим числом змінних та правил нечіткого виводу. В цьому випадку завдання змінних та функцій належності їх термів у графічному режимі, а також візуалізація правил дозволяють значно зменшити трудомісткість розробки нечіткої моделі, зменшити кількість можливих помилок та скоротити час моделювання.
Програмне середовище MATLAB, зокрема його розширення Fuzzy Logic Toolbox, є перспективним інструментарієм в області розв'язку складних важкоструктурованих і формалізованих задач, які часто зустрічаються під час моделювання економічних систем. Зокрема, дані засоби використано нами для побудови моделі для оцінювання та вибору “кращого” варіанта організаційної структури управління підприємства. Оцінювання здійснювалося з точки зору таких критеріїв: гнучкість, економічність, швидкість прийняття рішень (управлінський потенціал). У процесі розробки моделі побудовано терм–множини трьох вхідних лінгвістичних змінних: “гнучкість”, “економічність”, “потенціал”, а також терм–множину вихідної змінної “якість” з відповідними функціями належності. Для опису вхідних та вихідних змінних моделі було використано редактор системи нечіткого виводу FIS, а також редактор функцій належності (Membership Function Editor). Побудова правил системи нечіткого виводу здійснювалася засобами редактора правил Rule Editor. У процесі моделювання здійснювався аналіз результатів при різних значеннях вхідних змінних та оцінка адекватності моделі.
Програмне середовище MATLAB, зокрема його розширення Fuzzy Logic Toolbox, можна використати і під час розв'язку ряду інших актуальних задач, наприклад: оцінювання кредитоспроможності інноваційних проектів, аналіз фінансових рішень, оцінювання та вибір перспективного асортименту торговельного підприємства та ін.
Список використаних джерел:
1. Леоненков А.В. Нечеткое моделирование в среде MATLAB и fuzzy TECH. СПб.:БХВ–Петербург, 2005. – 736.
e-mail: vikysia7217@rambler.ru
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|