|
|
|
РОЛЬ І ЗНАЧЕННЯ СІМ’Ї У ФОРМУВАННІ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ
|
17.05.2010 11:06 |
Автор: Сидорко Наталія Леонідівна, аспірант кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національного університету державної податкової служби України, м. Ірпінь
|
[Економіка та підприємництво. Менеджмент підприємств та організацій] |
Формування людського капіталу – це безперервний процес, який протікає з різною інтенсивністю в різні періоди і залежить як від чинників, що впливають на його формування, так і від джерел інвестування. Цей процес залежить як від особистих характеристик (складові елементи людського капіталу), так і від великої кількості зовнішніх факторів (економічних, соціальних, природних, інституційних).
Процес формування людського капіталу відбувається при безпосередній участі сім’ї, держави, підприємств і різних суспільних фондів. Причому значення кожного джерела на певному етапі різне.
В умовах розвитку інформаційно – інноваційної економіки, яка потребує постійної активації працівника, вдосконалення його здібностей, необхідно враховувати, що процес навчання буде тривати все життя. І основою, першоджерелом формування людського капіталу виступає сім’я. Але не тільки тому, що кожний окремий індивід з’являється в сім’ї, а швидше тому, що сім’я є тим фундаментом на якому відбувається нарощення майбутнього капіталу. Саме від сім’ї та її можливостей залежить якість і кількість людського капіталу, який в майбутньому забезпечить і власний дохід і загальний сукупний дохід всього суспільства. В сім’ї створюються умови формування людського капіталу, до яких відносяться наявність домашнього і особистого підсобного господарства, формування і використання сімейного бюджету, матеріальні умови, стан самих виробників людського капіталу (членів сім’ї). У сім’ї людський капітал формується і розвивається.
Але, слід відмітити, що за однакових умов і при наявності одних й тих самих ресурсів, що спрямовуються на виробництво людського капіталу, різні індивідууми можуть мати абсолютно різні розміри людського капіталу.
Розвиток людини - дуже складний процес, і пов’язані з ним проблеми, зокрема, економічне відтворення в сім’ї, ще не достатньо розроблені вітчизняною наукою. У ранній період життя людини відбувається накопичення фізичної і інтелектуальної складової людського капіталу за рахунок виховання та освіти в сім’ї. Всі складові людського капіталу набуваються і збільшуються за рахунок інвестицій, які сім’я вкладає в дитину, сподіваючись, що ці витрати буде компенсовано і вони принесуть економічні та моральні результати людині в майбутньому. Сім’я здійснює витрати, необхідні для фізичного формування та виховання дітей, і ці витрати є інвестиціями, оскільки відбуваються за рахунок зменшення поточного споживання батьків і здійснюються не лише з альтруїстичних почуттів любові до ближнього, а й з надією на їхню прибутковість у майбутньому[1,с.80].
Відповідно, саме сім’я започатковує перший етап формування людського капіталу. Причому визначає його якісний і кількісний аспект.
Роль і значення сім’ї під час формування людського капіталу, у своїх роботах вивчали різні відомі автори. Зокрема, Г. Беккер у своїй праці «Трактат про сім’ю» вивчав різні аспекти життя сім’ї з економічного погляду. Дж. Кендрик витрати на виховання дітей, в структурі сукупних витрат сім’ї, визначав як інвестиції і вважав, що в оцінку людського капіталу мають включатись всі витрати на виховання всіх дітей, незалежно від того, стануть вони економічно активними чи ні [2,с.37]. Ми згодні з даним твердженням, оскільки ми інтерпретуємо суто гіпотетично, яка частина дітей, в яких вкладають сімейні інвестиції і які становлять складову частину трудового потенціалу, в майбутньому за рахунок інвестицій з інших джерел, та під впливом цілої низки як об’єктивних так і суб’єктивних факторів, згодом перетвориться на людський капітал.
Механізм формування людського капіталу в сім’ї в своїй монографії досить змістовно розкрила О. Грішнова [1, c.85]. Зокрема, визначено основні особливості формування людського капіталу в сім’ї:
- вплив рівня освіти батьків на ставлення до свого здоров’я, умов життя, праці, народження здорових дітей майбутніми поколіннями;
- взаємодія між попитом на кількість і якість дітей, у визначених економічних умовах, що обумовлює демографічний фактор формування людського капіталу;
- формування адаптивних характеристик людини, як якісного об’єкту інвестицій;
- закладання сімейним вихованням вольових і ділових рис, які забезпечують розвиток, мобілізацію і максимально ефективне використання внутрішнього людського ресурсу;
- забезпечення фінансування процесу формування людського капіталу.
Таким чином, сім’я, як першоджерело формування людського капіталу, має особливо важливе значення, оскільки визначає подальший вибір і можливість удосконалення індивідуального людського капіталу, а в майбутньому і сукупного людського капіталу.
Список використаних джерел:
1. Грішнова О.Л. Людський капітал: формування в системі освіти і професійної підготовки. – К.: Товариство «Знання», КОО, 2001. – 254с.
2. Кендрик Дж. Совокупный капитал США и его формирование. – М., 1978. – 275с.
e-mail: sidorko_n@mail.ru
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|