Історія анархістської діяльності знайшла своє відображення в офіційному листуванні Департаменту поліції з підлеглими установами. Такі документи становлять цінне джерело з вивчення історії руху, особливості взаємодії різних груп анархістів з державою. Листи центрального керівництва поліції носили інформаційний та імперативний характер, а іноді поєднували й те, й інше. Вони повідомляли про події, що були пов’язані з анархізмом та вимагали застосувати конкретних дій. Значний обсяг матеріалів, що зберігається в архівосховищах, дає можливість, використовуючи метод групування, проаналізувати їх для встановлення років, місць діяльності, особливостей проявів анархістських груп у губерніях на території України. Серед джерел можна назвати: «Щодо політичної перевірки осіб, які належали анархістам» Одеський градоначальник, 1903-1907 рр. [1]; «Щодо діяльності групи «махаєвців»», Катеринославське ГЖУ, 1904 р. [1]; «Щодо діяльності анархістів-комуністів у м. Ніжин», Чернігівське ГЖУ, 1905 р. [2]; «Щодо зберігання прокламацій анархістів» Полтавське ГЖУ, 1906 р. [2]; «Щодо діяльності групи “Чорний ворон”» Волинське ГЖУ, 1906 р. [3]; «Щодо грабіжництва та вимагання грошей Південно-руською групою анархістів-комуністів» Одеське ГЖУ, 1907 р. [3]; «Щодо діяльності Білоцерківської групи анархістів-комуністів» Київське ГЖУ, 1907 р. [4].
Аналіз документів дозволяє констатувати, що по-перше, політичні перевірки причетності населення до руху анархістів відбувалися з 1903р., тобто з початку проникнення його в Російську імперію. По-друге, у документах постійно відображалася діяльність групи “махаєвців”, причому підтверджувалося, що вона розповсюджувалася не тільки в Одесі, але і в Катеринославі у 1904 р. По-третє, перелік губерній, з якими велося листування, збігався з історією анархізму. У містах, до яких адресувалися розпорядчі документи, анархістські групи проявили себе найактивніше: Одеса, Київ, Катеринослав. Зазначимо факт існування анархістів у 1907 р. в м. Біла Церква [5], про що не йдеться в інших джерелах. По-четверте, відображена діяльність напіванархістських груп кримінального спрямування під назвою “Чорний ворон” [6], територією діяльності якої вважалася Одеса, але документи свідчать, що вона була значно поширеною. Зокрема, про це свідчить листування Департаменту поліції з Чернігівським ГЖУ та іншими установами про діяльність Південно-західної групи анархістів-комуністів. На титульному аркуші написана назва, дата: розпочато 1 грудня 1907 р. та завершене 7 серпня 1908 р. Загальний обсяг – 39 аркушів. У справі зберігаються різні документи: телеграми про розшук та арешти анархістів, донесення, розпорядження про з’ясування делегатів на з’їзд у Києві, листи анархістських груп з погрозами, шифрувальний лист, протоколи обшуку, повідомлення тощо [7].
Аналіз офіційного листування Департаменту поліції дозволяє стверджувати про комплексний характер цього джерела. Це дає можливість дослідити джерела, що належали департаменту поліції, з’ясувати зміст історичних подій. Безсумнівно, вивчення подібних документів допомагає встановити нові факти щодо діяльності анархістських груп в окремих українських містах в період з 1903 по 1914 рр.
Список літератури:
1.Центральний державний історичний архів у місті Києві (далі ЦДІАК) Ф. 274 (Київське губернське жандармське управління, м. Київ). Оп. 1. Спр. 2440. Арк. 1– 62.
2. ЦДІАК. Ф.320 (Полтавське губернське жандармське управління, м. Полтава). Оп.1. Спр.455. Арк.1–5.
3. ЦДІАК.Ф.304 (Харківське охоронне відділення, м. Харків). Оп.1. Спр.74. Арк.1–53.
4. ЦДІАК. Ф.275 (Київське охоронне відділення, м. Київ). Оп.1. Спр.1533. Арк.1–418.
5. ЦДІАК.Ф.313(Катеринославське губернське жандармське управління, м. Катеринослав ). Оп.2. Спр.1894. Арк.1-19.
6. ЦДІАК. Ф.276 (Південно-Західне районне охоронне відділення, м. Київ). Оп.1. Спр.137. Арк.1–24.
7. ЦДІАК. Ф.276 (Південно-Західне районне охоронне відділення, м. Київ). Оп.1. Спр.51. Арк.1–70.
|