:: ECONOMY :: ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ У МЕДИЦИНІ: ПОКРАЩЕННЯ ДІАГНОСТИКИ, АНАЛІТИКА ДАНИХ ТА ЕТИЧНІ АСПЕКТИ ВПРОВАДЖЕННЯ :: ECONOMY :: ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ У МЕДИЦИНІ: ПОКРАЩЕННЯ ДІАГНОСТИКИ, АНАЛІТИКА ДАНИХ ТА ЕТИЧНІ АСПЕКТИ ВПРОВАДЖЕННЯ
:: ECONOMY :: ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ У МЕДИЦИНІ: ПОКРАЩЕННЯ ДІАГНОСТИКИ, АНАЛІТИКА ДАНИХ ТА ЕТИЧНІ АСПЕКТИ ВПРОВАДЖЕННЯ
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 40

Термін подання матеріалів

24 квітня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ У МЕДИЦИНІ: ПОКРАЩЕННЯ ДІАГНОСТИКИ, АНАЛІТИКА ДАНИХ ТА ЕТИЧНІ АСПЕКТИ ВПРОВАДЖЕННЯ

 
14.04.2025 17:51
Автор: Андрійчук Марія Дмитрівна, викладач кафедри медичної і біологічної фізики та інформатики, Національний медичний університет імені О.О Богомольця; Башинська Дар’я Олександрівна, студентка ІІ курсу медичного факультету, Національний медичний університет імені О.О Богомольця; Бойко Олександра Олегівна, студентка ІІ курсу медичного факультету, Національний медичний університет імені О.О Богомольця, м. Київ, Україна
[18. Медичні науки;]

ORCID: 0000-0003-0112-3830 Андрійчук М.Д.

ORCID: 0009-0004-1752-9231 Башинська Д.О.

ORCID: 0009-0004-2020-0154 Бойко О.О.

Вступ. Сучасна медицина перебуває на етапі активної трансформації завдяки впровадженню інноваційних технологій. Серед них особливе місце займає штучний інтелект (ШІ), потенціал якого в галузі охорони здоров'я є надзвичайно великим. Здатність ШІ аналізувати значні обсяги медичних даних, виявляти складні закономірності та підтримувати прийняття клінічних рішень відкриває нові перспективи для підвищення ефективності діагностики, лікування та профілактики захворювань. Вже сьогодні спостерігаються успішні приклади застосування ШІ для ранньої діагностики таких серйозних захворювань, як рак, серцево-судинні патології та нейродегенеративні розлади, що підкреслює важливість подальшого вивчення та впровадження цієї технології.

Мета. Метою даної роботи є аналіз наукових публікацій, щодо застосування штучного інтелекту в медицині, зокрема його впливу на покращення діагностики та аналітику медичних даних, а також розгляд ключових етичних аспектів, пов'язаних з його впровадженням.

Матеріали та методи. Матеріалами для написання тез слугували наукові публікації, оглядові статті, результати досліджень та аналітичні звіти, що висвітлюють застосування штучного інтелекту в медицині, включаючи приклади використання систем IBM Watson Health, Google DeepMind, AIDOC та PathAI.

Сучасна медицина активно використовує новітні технології для підвищення ефективності діагностики, лікування та профілактики захворювань. АІ відіграє важливу роль у ранній діагностиці різних захворювань, таких як рак, серцево-судинна патологія та нейропатія. Медицина вже використовує системи на основі AI:

• IBM Watson Health - аналізує велику кількість медичних даних для діагностики та відбору лікування;

• Google DeepMind - розробляє алгоритм для аналізу офтальмологічних зображень та діагностики захворювань очей;

• AIDOC автоматично визнає відхилення від КТ для швидкої діагностики інсульту, мозкових крововиливів та переломів.

Переваги в діагностиці:

• Висока швидкість аналізу (обробка великих кількостей даних за лічені секунди); 

• Мінімізація людських факторів (зменшення ризику відсутньої патології через втому або ненавмисні лікарі); 

• Автоматизація звичайних завдань, які дозволяють лікарям більше часу приділяти пацієнтам.

Завдяки алгоритмам машинного навчання АI може швидко проаналізувати дані, знайти приховані закономірності та допомогти лікарям прийняти розумні рішення. Однією з найбільш перспективних сфер застосування для ШІ є персоналізована медицина, яка дозволяє вибирати лікування на основі генетичних, біохімічних та інших індивідуальних характеристик пацієнта. AI може допомогти передбачити ризик розвитку захворювань, аналізуючи дані про спосіб життя, спадщину та історію хвороби. 

Однак традиційні методи діагностики мають свої переваги. Клінічний досвід лікарів дозволяє нам розглядати нестандартні випадки, які AI не завжди визнає (емоційні та психологічні аспекти взаємодії з пацієнтами, у яких бракує алгоритмів). Окрім того медичні дані є дуже чутливою інформацією, а лікування на основі ШІ збільшує ризик витоків та несанкціонованого доступу. 

Важливо забезпечити, щоб обробка даних підтримувала міжнародні стандарти, такі як Європейський GDPR (Загальний розпорядження про захист даних) та HIPAA США (Закон про переносність та підзвітність медичного страхування). Одне з найскладніших питань - визначити відповідальність за прийняття алгоритму AI. Щоб уникнути юридичних суперечок, багатьом країнам потрібно розвивати законодавчі рамки для регулювання використання ШІ в медицині.

Висновки. Подальші дослідження та розробки в цій галузі можуть призвести до значних покращень у ранній діагностиці, персоналізованій медицині та загальній ефективності надання медичної допомоги. Важливо пам'ятати, що штучний інтелект є інструментом, який має доповнювати, а не замінювати клінічний досвід та гуманне ставлення до пацієнтів, що залишаються фундаментальними складовими якісної медичної допомоги.

Література

1. Rajkomar A., Dean J., Kohane I. Machine learning in medicine // New England Journal of Medicine. – 2019. – Vol. 380, № 14. – P. 1347–1358.

2. Reddy S., Fox J., Purohit M. P. Artificial intelligence-enabled healthcare delivery // Journal of the Royal Society of Medicine. – 2019. – Vol. 112, № 1. – P. 22–28. 

3. Topol E. Deep Medicine: How Artificial Intelligence Can Make Healthcare Human Again. – New York : Basic Books, 2019. – 376 p.

4. World Health Organization. Ethics and Governance of Artificial Intelligence for Health [Електронний ресурс]. – Geneva : WHO, 2021. – Режим доступу: https://www.who.int/publications/i/item/9789240029200  (дата звернення: 30.03.2025).



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ФІЗІОЛОГІЧНІ МЕХАНІЗМИ «СОННОГО ПАРАЛІЧУ»
31.03.2025 23:08
СУЧАСНІ УЯВЛЕННЯ ЩОДО ФІЗІОЛОГІЧНИХ МЕХАНІЗМІВ РОЗВИТКУ ШИЗОФРЕНІЇ
14.04.2025 17:33
INVESTIGATION OF ATHLETES FROM VARIOUS CATEGORIES OF SPORTS FOR THE PRESENCE OF ANAEMIA IN ODESA REGION (SOUTH OF UKRAINE)
11.04.2025 15:06
ФІЗІОЛОГІЧНІ МЕХАНІЗМИ ЕФЕКТУ ПЛАЦЕБО В ФУНКЦІОНУВАННІ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ
07.04.2025 16:42




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.264 сек. / Mysql: 1717 (0.209 сек.)