Цифрова трансформація суспільства є відображенням тенденцій розвитку науково-технічного прогресу в галузі інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) [1]. Серед ключових аспектів цього процесу варто виділити забезпечення мобільності користувачів, впровадження хмарних технологій, використання Big Data, розвиток концепцій Internet of People та Internet of Things, прогрес у сфері робототехніки, створення та вдосконалення систем електронних комунікацій і захисту даних тощо [1].
Рівень інтеграції цифрових технологій і масштаб цифрових трансформацій безпосередньо співвідноситься з рівнем економічного розвитку країни, що підтверджується результатами рейтингів інновацій, таких як European Innovation Scoreboard та Global Innovation Index. Водночас Україна належить до числа країн, які демонструють певні відхилення від цих кореляційних залежностей: рівень цифровізації в Україні перевищує середньоєвропейський, що свідчить про значний потенціал цифрових трансформацій. Однак цей потенціал залишається нереалізованим через вплив інших факторів [2].
Збільшення частки використання цифрових технологій у бізнесі сприяє переходу тіньових підприємств до формальної економіки. Завдяки впровадженню цифрової ідентифікації бізнесу у співпраці з державними органами та використанню цифрових платіжних інструментів підвищується ефективність і прозорість як державних, так і приватних фінансових операцій. Основними інструментами детінізації економіки з використанням цифрових технологій є: технології блокчейну; електронні сервіси декларування доходів, обчислення податків та інших обов’язкових платежів; можливість реєстрації бізнесу онлайн; обов’язкове впровадження електронного податкового адміністрування; а також використання електронних технологій для виплати заробітної плати тощо [3].
Цифровізація виступає ефективним інструментом підвищення конкурентоспроможності окремих суб’єктів економіки. Для цього підприємства можуть розробляти індивідуальні стратегії, які включають детальний опис впровадження та використання інновацій, науково-технічних розробок, інтелектуального капіталу та інших цифрових технологій [4,5]. Це дозволяє пришвидшити і спростити обробку, аналіз та подальше використання великих обсягів даних, забезпечує ефективну взаємодію між підрозділами компанії, контрагентами, а також реальними та потенційними клієнтами.
Зокрема для вирішення ключових проблем цифрової трансформації в Україні необхідно впровадити комплексний підхід, зокрема вдосконалення нормативно-правової бази відповідно до європейських стандартів, прозоре регулювання цифрового бізнесу, моніторинг економічної активності та залучення міжнародного досвіду. Підготовка персоналу до змін вимагає масштабних освітніх програм, таких як «Дія.Освіта», перекваліфікації працівників і створення стимулів для участі в процесах цифровізації. Модернізація застарілих технологій передбачає інвестиції в інфраструктуру, державну підтримку інновацій та створення умов для залучення міжнародних інвесторів. Подальші дослідження зосередяться на оцінці впливу глобальних інноваційних тенденцій, розробці інтеграційних моделей цифрових технологій у різних галузях та аналізі довгострокового ефекту цифровізації на стійкість і зростання економіки України.
Список літератури:
1. Биков В. Ю. Суспільство знань і освіта 4.0. Освіта для майбутнього у світлі викликів ХХІ століття (польська, EDUKACJA W KONTEKŚCIE ZMIAN CYWILIZACYJNYCH). Bydgoszcz: Widawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. 2017. С. 30-45. URL: https://lib.iitta.gov.ua/708567/1/%D0%91%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2%20%D0%92_ %D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%82%D1%8F2017.pdf.
2. Myskovets N. Digitalization in Ukraine and the World. Scientific Notes of Taurida National V. I. Vernadsky University Series Economy and Management. 2019. №4 (69). Рр. 60-65. DOI: https://doi.org/10.32838/2523-4803/69-4-35
3. Пешко М., Завербний А. Діджиталізація української економіки в умовах євроінтеграції. Економіка та суспільство. 2023. № 47. DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0072/2023-47-56.
4. Chen L., Cheng W., Ciuriak D., Kimura F., Nakagawa J., Pomfret R., Rigon G., Schwarzer J. The digital economy for economic development: Free flow of data and supporting policies. Trade, Investment and Globalization. 2019. URL: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3413717
5. Mosiichuk I., Poita I. Economy digitalization as a digital transformation tool of Ukraine. Economics Management Innovations. 2020. №2 (27). DOI: https://doi.org/10.35433/ISSN2410-3748-2020-2(27)-7
_________________________
Науковий керівник: Гапєєва О.М., доктор економічних наук, професор, Університет митної справи та фінансів