|
|
|
ДО ПИТАННЯ ВЕНЧУРНОГО ФІНАНСУВАННЯ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ
|
13.03.2010 18:38 |
Автор: Данілов Олександр Дмитрович, кандидат економічних наук, професор, завідувач кафедри фінансів і кредиту Київського економічного інституту менеджменту, Присяжнюк Анна Юріївна, кандидат економічних наук, старший викладач Київського економічного інституту менеджменту
|
[Банківська справа. Фінанси і кредит. Фінансовий аналіз. Фінанси суб'єктів господарювання] |
Сьогодні в Україні існує ряд перешкод на шляху становлення інноваційної моделі розвитку, але із множини автентинтичних чинників на перший план виходять питання пошуку нових альтернативних джерел фінансування інвестиційно-інноваційних процесів, тому актуальність обраної теми дослідження важко заперечити.
Метою написання роботи є обґрунтування практичних рекомендацій щодо вдосконалення функціонування венчурних фондів в Україні та активізації їх участі в фінансовому забезпеченні інноваційної діяльності.
Поставлена мета обумовлює виконання наступних завдань: дослідити діяльність венчурних фондів в Україні, розробити практичні рекомендації щодо створення сприятливих умов для діяльності венчурних інвесторів, як активних суб’єктів інвестування в інноваційний розвиток.
Проблеми становлення та перспективи розвитку венчурних фондів в Україні завжди знаходились в центрі уваги науковців. Теоретичні засади венчурного фінансування інноваційної діяльності знайшли своє відображення в наукових працях: О. Алимова, Ю. Бажала, А. Гречан, Н. Костіної, М. Крупки, О. Лапко, А. Музиченка, С.Онишко, Т. Паєнтко, А.Пересади, Л. Шаблистої.
Незважаючи на підвищення актуальності проблем розвитку венчурних фондів в системі фінансового забезпечення інноваційної діяльності, на практиці переважає фрагментарний та вибірковий підхід щодо висвітлення окремих аспектів венчурного бізнесу. Внаслідок цього особливої уваги потребують питання створення сприятливих умов для повноцінного функціонування венчурних фондів в сучасних кризових умовах.
Найбільш доступним альтернативним джерелом формування інвестиційних ресурсів в інноваційній діяльності можуть стати венчурні фонди. На сьогодні в Україні зареєстровано 636 венчурних фондів, всі вони створені за рахунок іноземного капіталу, проте займаються фінансуванням здебільшого традиційних проектів або невеликих продуктових інновацій. Це свідчить про відсутність стимулів у них вкладати кошти в інноваційні проекти за високого рівня ризику.
Розвиток венчурної індустрії України стримують наступні негативні чинники: слабка законодавча база, недостатність обсягів інвестиційних ресурсів, адже згідно з діючим законодавством, фізичні особи та інституційні інвестори не можуть інвестувати у венчурні фонди, слабкість фондового ринку та відсутність гарантій для венчурного інвестора, які б обмежували його ризики, нерозвиненість неформального сектору венчурного бізнесу.
Щоб забезпечити ефективне використання науково-технологічного й інтелектуального потенціалу України шляхом розвитку венчурного бізнесу вважаємо необхідним здійснення наступних заходів: створити Центральний венчурний фонд, що має здійснювати пряме надання капіталу венчурним фондам, сприяти зниженню венчурних ризиків приватних інвесторів, у тому числі шляхом державних гарантій за кредитами венчурним фондам, впливати на диверсифікацію капіталів приватних венчурних фондів шляхом участі державного венчурного фонду в спеціально відібраних проектах.
Список використаних джерел:
1. Офіційний сайт УАІБ – www.uaib.com.ua
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|