:: ECONOMY :: ВПЛИВ ТЕМПЕРАТУРНИХ ПОЛІВ НА ТЕРМОПРУЖНІ НАПРУЖЕННЯ У НАПІВПРОВІДНИКОВИХ ПЛАСТИНАХ З ПОРИСТИМ ШАРОМ :: ECONOMY :: ВПЛИВ ТЕМПЕРАТУРНИХ ПОЛІВ НА ТЕРМОПРУЖНІ НАПРУЖЕННЯ У НАПІВПРОВІДНИКОВИХ ПЛАСТИНАХ З ПОРИСТИМ ШАРОМ
:: ECONOMY :: ВПЛИВ ТЕМПЕРАТУРНИХ ПОЛІВ НА ТЕРМОПРУЖНІ НАПРУЖЕННЯ У НАПІВПРОВІДНИКОВИХ ПЛАСТИНАХ З ПОРИСТИМ ШАРОМ
П’ятниця, 25 Квітня 2025 10:27:34
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 40

Термін подання матеріалів

24 квітня 2025

До початку конференції залишилось днів 0 Час вийшов. Конференцію розпочато.



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
MyCounter - счётчик и статистика bigmir)net TOP 100
Українська рейтингова система

ВПЛИВ ТЕМПЕРАТУРНИХ ПОЛІВ НА ТЕРМОПРУЖНІ НАПРУЖЕННЯ У НАПІВПРОВІДНИКОВИХ ПЛАСТИНАХ З ПОРИСТИМ ШАРОМ

 
19.02.2025 21:59
Автор: Притчин Олексій Сергійович, кандидат технічних наук, старший викладач кафедри автоматизації та інформаційних технологій, Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського; Максімов Антон Олександрович, аспірант кафедри автоматизації та інформаційних технологій, Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського; Богдан Валентин Олегович, аспірант кафедри автоматизації та інформаційних технологій, Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського
[26. Технічні науки;]

Введення. Пористі напівпровідники знайшли широке застосування в сучасній електроніці завдяки своїм унікальним властивостям. Вони використовуються в сонячних елементах, сенсорах, акумуляторах та інших пристроях. Однак, при експлуатації таких матеріалів виникають термопружні напруження, які можуть суттєво впливати на їхню стабільність та ефективність. У контексті пористих напівпровідників, які широко застосовуються в сонячних елементах, сенсорах та інших мікроелектронних пристроях, розуміння впливу цих напружень є критично важливим.  

Мета та задачі дослідження. Метою роботи є визначення кількісної і якісної залежності величини і розподілу термопружних напружень у напівпровідниках від параметрів температурного поля, виникаючого при вирощувані злитків. Результати дослідження дозволять розробити оптимальні режими формування пористого шару.

Результати дослідження і їх обговорення. Основною причиною виникнення термопружних напружень є процес вирощування злитків із розплаву. Розглянемо процес вирощування напівпровідникових злитків. Теплове поле в зоні росту злитка формується нагрівачем, а отже, він має великий вплив на величину термопружних напружень. 

Загальне диференціальне рівняння, що описує розподіл температури в злитку напівпровідника під час його вирощування за умови наявності нагрівачів, може бути представлене у вигляді:




Враховуючи стаціонарність процесу, можна переписати стаціонарне диференціальне рівняння в частинних похідних. Вибір циліндричної системи координат (r, θ, z) обумовлений геометрією злитка (циліндр) та, ймовірно, осесиметричністю процесу росту.




де r - радіус злитка.

В процесі вирощування кристалів, збільшення довжини злитка призводить до збільшення теплових втрат через графітову підставку, що викликає зниження температури в зоні росту. Для компенсації цього ефекту система постійно збільшує потужність нагрівача, підтримуючи таким чином необхідний температурний градієнт.




Рис.1 Розподіл термопружних напружень за перерізом злитка у  середині.

Виникнення температурного градієнта в злитку призводить до виникнення термопружних напружень. Для оцінки рівня цих напружень було проведено вимірювання за допомогою методу фотопружності. Вимірювання проводились в трьох характерних точках злитка: на початку циліндричної частини, в середній частині (рис.1) та в зоні переходу до зародка.

Під час аналізу розподілу термопружних напружень було встановлено, що на початковому етапі формування циліндричної частини злитка GaAs рівень напружень не перевищує 1,8 кПа (рис. 1). Це зумовлено незначними температурними градієнтами, створюваними основним і фоновим нагрівачами.

Підвищення температури основного нагрівача призводять до збільшення температурних градієнтів, що, своєю чергою, викликає зростання термопружних напружень до 2,2 кПа.

У кінцевій частині злитка різниця температур досягає максимального значення, що призводить до збільшення термопружних напружень до 6,0 кПа.

Висновки. Отримані результати дозволяють глибше зрозуміти фізичні процеси, що відбуваються під час вирощування напівпровідників, та їх вплив на якість поруватого шару. Зокрема, встановлено кількісний зв'язок між параметрами технологічного процесу та рівнем термопружних напружень у злитках. Ці дані можуть бути використані для оптимізації технологічних режимів вирощування напівпровідників з метою зниження рівня напружень. 

Список використаних джерел

1. Оксанич А. П. Удосконалення методу вимірювання залишкових напружень у підкладках арсеніду галію / О. П. Оксанич, С. Е. Прітчин, В. Р. Петренко, В. О. Тербан.  // Автоматизовані системи керування та прилади автоматики. - 2012. - Вип. 161. - C. 122-128.

2. A. Oksanich, S. Pritchin, M. Kogdas and A. Nekrasov, "Method for Improving the Quality of Porous Gallium Arsenide Wafer for Anti-Reflecting Coating of Solar Cells," 2022 IEEE 4th International Conference on Modern Electrical and Energy System (MEES), Kremenchuk, Ukraine, 2022, pp. 01-05.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ВАЖЛИВА ЦІННА СИРОВИНА, ЩО МОЖЕ БУТИ ВИЛУЧЕНА З ВІДХОДІВ ГІРНИЧОГО ВИРОБНИЦТВА
21.02.2025 18:58
PULSE THERMOGRAPHY OF COMPOSITES USING WAVELET TRANSFORM
20.02.2025 23:47
БЕЗКОНТАКТНЕ ВИМІРЮВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНИХ ПАРАМЕТРІВ СОНЯЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ
17.02.2025 22:47
ГІБРИДНІ АЛГОРИТМИ МАРШРУТИЗАЦІЇ ДЛЯ БАГАТОРІВНЕВИХ СИСТЕМ УПРАВЛІННЯ ПОВІТРЯНИМ РУХОМ
12.02.2025 18:44




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.342 сек. / Mysql: 1717 (0.274 сек.)