Досить часто в інформаційному просторі ширяться новини про викриття правоохоронними органами ферм, які займаються незаконним видобутком криптовалюти, або іншими словами здійснюють майнінг, криптоджекінг криптовалюти.
Для прикладу, у будівлі Вищого адміністративного суду у Варшаві було виявлено пристрої з високою обчислювальною потужністю, які використовуються під час майнінгу криптовалют [1]. Або, двом працівникам держпідприємства «Інформаційні судові системи» Державної судової адміністрації повідомлено про підозру, які налагодили роботу цілої майнінгової ферми і декількох інтернет-магазинів на серверах та обладнанні Державної судової адміністрації [2].
Не дивлячись на те, що і майнінг і криптоджекінг є процесом видобутку криптовалюти, вони мають певні відмінності. Вважається, що криптоджекінг є незаконною діяльністю із видобутку криптовалюти. В той час, як майнінг є законним процесом видобутку криптовалюти. У низці країн він законодавчо дозволений, наприклад у США, Німеччині. Щодо нашої країни, то на теперішній час прямої заборони для здійснення майнінгу немає, офіційно держава жодним чином не регулює цей вид діяльності. Разом з цим, діяння, пов’язані з видобутком криптовалюти можуть підпадати під кримінальну відповідальність за Кримінальним кодексом України, у яких випадках буде проаналізовано далі у вказаному дослідженні.
Майнінг криптовалюти – (від англійського слова mining – видобуток корисних копалин) – процес видобутку криптовалюти за допомогою спеціального обладнання [3]. Простими словами, це процес перевірки та об’єднання транзакцій в блоки, який зазвичай здійснюється шляхом вирішення складних математичних завдань або криптографічних головоломок [4].
Спочатку для майнінгу криптовалют використовувалися об'єднання персональних комп'ютерів чи серверів. Пізніше, почали створювати спеціальні конструкції, які називаються майнінг-ферми, що є каскадом з відеокарт, з'єднаних між собою і підключених до персонального комп'ютера [3].
Криптоджекінг походить від двох слів: криптовалюта і викрадення. Простими словами, це злам чийогось комп’ютера чи пристрою та використання його для майнінгу криптовалют [5].
Розглянемо судові кейси з досліджуваного питання.
Так, згідно вироку Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09.10.2020 у справі № 607/6270/20 у період часу з 5 червня 2019 року по 14 листопада 2019 року заступник начальника ВСП «Львівська дистанція захисних лісонасаджень», з метою отримання прибутку від виробництва підприємства, шляхом самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку, тобто без дозволу енергопостачальної організації та відповідного договору з нею, шляхом умисного під`єднання до діючої мережі, підключив розміщену у своєму службовому кабінеті металеву конструкцію, що складається із материнської плати, блока живлення, твердотілого накопичувача (USD ) та відео карти, тим самим останній викрав електричну енергію з електромереж, належних ВСП «Львівська дистанція захисних лісонасаджень» РФ «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» (ПЧЛ-1) на загальну суму 393296 грн. 48 коп. [6].
Вказані дії особи були кваліфіковані за частиною 2 статті 188-1 Кримінального кодексу України, а саме за викрадення електричної енергії шляхом її самовільного використання без приладів обліку, чим завдано шкоду у великих розмірах.
Звичайно, якщо ви чесно сплачуєте за електричну енергію, яку використовуєте для майнінгу криптовалюти, то кримінальна відповідальність не настає.
Крім того, для здійснення майнінгу криптовалюти зловмисники вдаються до створення та розповсюдження шкідливих програмних засобів.
Згідно вироку Деснянського районного суду м. Чернігова від 29.05.2019 у справі № 750/4468/19 обвинувачений, користуючись власним стільниковим телефоном «Oukitel С-8» та послугами доступу до всесвітньої мережі «Internet», стільникового оператора ПрАТ «Київстар», з метою розповсюдження шкідливого програмного засобу, призначеного для несанкціонованого втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп`ютерів), використовуючи можливості месенджеру «Telegram» зі свого аккаунту надіслав іншому користувачу месенджеру «Telegram» шкідливий програмний засіб (Malware) з назвою «CLIPPER.exe», та після активації якого в операційній системі відкривається доступ до файлів та ключів реєстру електронної обчислюваної машини. Основна його функція підміна номерів електронних гаманців платіжних систем, а також цілого ряду криптовалют таких як Bitcoin, Monero, zCash, DOGE, DASH, Etherium, Blackcoin та Litecoin в буфері обміну операційної системи ураженого комп`ютера на номер електронного гаманця, який було вказано особою, що його розповсюдила, внаслідок чого кошти, які перераховуються, потрапляють на рахунок останнього.
Такі дії особи були кваліфіковані за відповідними статтями розділу XVI Кримінального кодексу України: за статтею 361 – несанкціоноване втручання в роботу автоматизованих систем, що призвело до витоку, блокування інформації та статтею 361-1 – розповсюдження шкідливих програмних засобів, призначених для несанкціонованого втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп`ютерів) [7].
У багатьох може постати питання, якщо майнінг здійснюється з метою одержання прибутку, то чи може наставати кримінальна відповідальність за порушення законодавства у сфері господарської діяльності, наприклад за ухилення від сплати податків?
До теперішнього часу в Україні залишається не врегульованим питання щодо діяльності осіб у сфері майнінгу криптовалюти. В чинному Кримінальному кодексі Україні немає такого поняття «майнінг». Відповідно до принципу, закріпленого у ст. 8 Конституції України, дозволено все, що прямо не заборонено законом.
Верховна Рада України 17 лютого 2022 року ухвалила Закон України «Про віртуальні активи», однак наразі він не набрав законної сили через відсутність затвердження відповідних змін у податковому законодавстві, в тому числі в частині оподаткування операцій, пов’язаних з криптовалютою.
Оподаткування майнінгу сприяло би економічному добробуту країни, знизило би ризик тіньової економіки.
Наприклад, у США за отримання криптовалюти за майнінг та стейкінг сплачується податок на прибуток, а за продаж та обмін криптовалюти сплачується податок на приріст капіталу [8].
Враховуючи, що ринок криптовалюти в Україні розвивається динамічними темпами, легалізація криптоактивних відносин потребує негайного законодавчого врегулювання.
Список літератури:
1. У будівлі Вищого адміністративного суду Польщі «майнили» криптовалюту. URL: https://sud.ua/uk/news/publication/285466-v-zdanii-vysshego-administrativnogo-suda-polshi-maynili-kriptovalyutu
2. Незаконно використовували сервери ДСА для власних цілей: за справу посадовців взялося ДБР. URL: https://sud.ua/ru/news/ukraine/150409-nezakonno-vikoristovuvali-serveri-dsa-dlya-vlasnikh-tsiley-za-spravu-posadovtsiv-vzyalosya-dbr
3. Майнінг криптовалют: з чого починати, і чи варта шкурка вичинки. URL: https://finance.ua/ua/saving/majnyng-kryptovalut#headline_2
4. Що таке майнінг криптовалют? URL: https://blog.whitebit.com/uk/what-is-cryptocurrency-mining/
5. Криптоджекінг: захист ваших цифрових активів від несанкціонованого майнінгу. URL: https://cryptomus.com/uk/blog/cryptojacking-protecting-your-digital-assets-from-unauthorized-mining?srsltid=AfmBOopGSKk_MiXgL8h_KQksephms2N63BH4mlYvMQx0QZNfSCwUKqcc
6. Вирок Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09.10.2020 у справі № 607/6270/20. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/92117558
7. Вирок Деснянського районного суду м. Чернігова від 29.05.2019 у справі № 750/4468/19. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/82055604
8. Оподаткування криптовалют. URL: https://blog.whitebit.com/uk/crypto-taxes/
________________________
Науковий керівник: Плотнікова Аліна Володимирівна, кандидат юридичних наук, доцент, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди
|