Вступ. Вступ. Розацеа — це хронічне запальне захворювання шкіри, яке найчастіше вражає обличчя. Виділяють 4 форми розацеа: еритематозно-телеангіектатична розацеа; папуло-пустульозна розацеа; фіматозна розацеа; очна розацеа [1]. Етіологія та патогенез хвороби залишаються до кінця не визначеними, але відомо, що розацеа є мультифакторним захворюванням, у розвитку якого беруть участь порушення імунної відповіді, зміни мікробіому шкіри та судинні дисфункції. У сучасній дерматовенерології папуло-пустульозна розацеа (ППР) є однією з найбільш поширених форм цього захворювання, що поєднує хронічне запалення та порушення судинної регуляції. Характеризується персистуючою еритемою центральної частини обличчя, на тлі якої виникають запальні елементи – папули та пустули [2]. Захворювання може значно впливати на якість життя пацієнтів через косметичні дефекти та суб'єктивні відчуття (свербіж, печіння, дискомфорт).
Актуальність дослідження папуло-пустульозної форми розацеа обумовлена необхідністю вдосконалення терапевтичних підходів, оскільки стандартні методи лікування (антибіотикотерапія, топічні та системні ретиноїди) мають обмежену ефективність та можуть викликати побічні ефекти [3]. Одним із перспективних напрямків є використання комбіновано терапії з використанням лазерних методик, зокрема Nd:YAG 1064 нм, що забезпечує коагуляцію патологічно змінених судин і зменшення запального процесу.
Мета дослідження. Оцінити ефективність комбінованої терапії терапії Nd:YAG 1064 нм та тропічних ретиноїдів у лікуванні папуло-пустульозної форми розацеа порівняно з традиційною фармакотерапією.
Матеріали та методи. У дослідження було включено 40 пацієнтів з ППР, яких розподілили на дві групи:
- ППР (20 осіб) – традиційна терапія ретиноїдами (ізотретиноїн у дозуванні 0,5–1 мг/кг маси тіла на добу);
- ППР-Nd (20 осіб) – комбінована терапія топічними ретиноїдами (адапален 0,1% у формі гелю; об’єм нанесення горошина (≈ 0,25 мл) на все обличчя; тривалість експозиції: на ніч) та лазеротерапія Nd:YAG 1064 нм у фракційному режимі FRAC3 (лазерні параметри: маніпула R33, розмір робочої плями 4 мм; енергія – 130 Дж/см²; довжина імпульсу – 0,6 мс; інтервал між процедурами – 14 днів). Оцінка результатів лікування проводилась через 1 міс.
Об’єктивне оцінювання результатів проводилась за допомогою цифрової обробки зображень у програмі ImageJ. Вимірювали площу еритеми (S, Pixels) та її відсоткове співвідношення до загальної площі обличчя.
Результати та обговорення. Через 1 місяць лікування в обох групах відзначено позитивну динаміку. У групі ППР площа еритеми зменшилась на 22,22%, тоді як у ППР-Nd – на 79,10%. Аналогічна тенденція спостерігалась при оцінці відсотка ураженої площі: у групі ППР показник знизився з 24,4% до 16,7%, у групі ППР-Nd – з 27,6% до 5,72%.
Таким чином, застосування Nd:YAG 1064 нм значно перевищувало ефективність традиційної терапії щодо зменшення вираженості запальних проявів і площі ураження.
Висновки.
Використання Nd:YAG 1064 нм у режимі FRAC3 забезпечує більш швидку редукцію запальних елементів та зменшення прлощі еритеми порівняно з радиційною терапією ретиноїдами. Отримані результати свідчать про доцільність використання лазерної терапії як монотерапії або у комплексі з фармакологічними засобами для оптимізації лікування папуло-пустульозної розацеа.
Список літератури:
1.NYU Langone Health. Types of rosacea. Available from: https://nyulangone.org/conditions/rosacea/types
2.American Academy of Dermatology Association. Triggers could be causing your rosacea flare-ups. Available from: https://www.aad.org/public/diseases/rosacea/triggers/find
3.Paiva-Santos AC, Gonçalves T, Peixoto D, Pires PC, Velsankar K, Jha NK, Chavda VP, Mohammad IS, Cefali LC, Mazzola PG, Mascarenhas-Melo F, Veiga F. Rosacea topical treatment and care: from traditional to new drug delivery systems. Mol Pharm. 2023 Aug 7;20(8):3804-3828. doi: 10.1021/acs.molpharmaceut.3c00324. Epub 2023 Jul 21. PMID: 37478169; PMCID: PMC10410666.
|