:: ECONOMY :: ТЕХНОЛОГІЯ І ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ УДАРНО-ХВИЛЬОВОЇ ДІЇ НА ПРИСВЕРДЛОВИННУ ЗОНУ ПРОДУКТИВНОГО ПЛАСТА :: ECONOMY :: ТЕХНОЛОГІЯ І ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ УДАРНО-ХВИЛЬОВОЇ ДІЇ НА ПРИСВЕРДЛОВИННУ ЗОНУ ПРОДУКТИВНОГО ПЛАСТА
:: ECONOMY :: ТЕХНОЛОГІЯ І ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ УДАРНО-ХВИЛЬОВОЇ ДІЇ НА ПРИСВЕРДЛОВИННУ ЗОНУ ПРОДУКТИВНОГО ПЛАСТА
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 38

Термін подання матеріалів

20 лютого 2025

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ТЕХНОЛОГІЯ І ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ УДАРНО-ХВИЛЬОВОЇ ДІЇ НА ПРИСВЕРДЛОВИННУ ЗОНУ ПРОДУКТИВНОГО ПЛАСТА

 
22.01.2025 00:01
Автор: Якимечко Ярослав Яремович, кандидат технічних наук, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
[26. Технічні науки;]


Під час тривалої експлуатації свердловини відбувається кольматація навколосвердловинного простору продуктивного горизонту, яка знижує продуктивність свердловини і продуктивну потужність інтервалу перфорації, що потребує періодичного очищення привибійної зони пласта. Неоднорідність колекторських властивостей приводить до нерівномірного нафтогазовилучення і зниження коефіцієнта нафтогазовилучення в цілому.

Інтенсифікація припливу флюїдів у свердловини є однією з першочергових проблем нафтогазовидобувної промисловості України. За останній час розроблена велика кількість сучасних методів інтенсифікації припливу вуглеводнів з пласта. Серед останніх досягнень світової науки у галузі підвищення продуктивності свердловин виділяються декілька методів. 

З метою очищення привибійній зони пласта (ПЗП) та збільшення коефіцієнта нафтогазовилучення розроблена технологія і технічні засоби ударно-хвильової дії на присвердловинну зону продуктивного пласта в інтервалі перфорації, що дозволяють в локальних об'ємах створювати дію на пласт, яка імітує геодинамічну дію [1]. Ударно-хвильова дія на пласт передбачає два види ефектів: безпосередня дія на ближню присвердловинну зону пласта з радіусом захоплення до 50 см від джерела пружних хвиль ультразвукового діапазону частот; віддалена дія, яка реєструється гідрофонами на віддалі 1-1,5 км від джерела, що генерує низькочастотні 0,2 Гц пружні хвилі. Як джерело ударного і низькочастотного хвильового навантаження в технології використовується свердловинний електророзрядний пристрій; як джерело високочастотних коливань розроблений свердловинний пристрій, що генерує пружні коливання в ультразвуковому діапазоні частот 18 - 25 кГц. Відновлення потенційної продуктивності видобувних і нагнітальних свердловин досягається за рахунок руйнування колоїдно-дисперсних систем, які кольматують присвердловинну ділянку колектора, внаслідок чого утворюються шари пониженої проникності.

Одним з методів підвищення проникності у ПЗП є вплив на продуктивний колектор методами, що забезпечують тріщиноутворення. З цією метою можуть бути застосовані теплові методи [2], які базуються на використанні термічної напруги, що викликані у зв'язку зі зміною теплового стану тіл при їх нагріванні, охолодженні і тривалому перебуванні при підвищеній або пониженій температурі.

Технологія підвищення проникності ПЗП за рахунок створення мережі штучних тріщин може бути реалізована за допомогою теплового удару (наприклад, швидким нагнітанням у ПЗП газового конденсату, охолодженого «сухим льодом»). З цією метою можна використовувати наступні фактори: високу температуру продуктивного пласта; наявність перфораційних отворів в обсадній колоні, що концентрують теплові напруги; наявність порових каналів і природних тріщин для швидкого проникнення теплоносія в пласт; низьку пластичність матеріалу продуктивного пласта; різницю в коефіцієнті теплового розширення компонентів породи продуктивного пласта; різницю в коефіцієнті теплопровідності компонентів породи продуктивного пласта; можливість зміни температури теплоносія, поданого на вибій; можливість додаткового нагрівання ПЗП термохімічним способом перед закачуванням холодоагенту або навпаки.

Технологія струминно-вакуумної дії [3] на привибійну зону свердловини включає струминний насос та додатковий вакуумний модуль, який значно знижує вимоги до якості посадки пакера, а також його відсутність. Адаптивність системи полягає в зміні режимів функціонування вакуумного модулю по мірі падіння тиску в привибійній зоні. При цьому імпульсний режим вакуумної обробки привибійної зони переходить у високочастотний віброрежим поступового зниження гідростатичного тиску в привибійній зоні. Це сприяє більш повному видаленню забруднених частинок з пластової системи та поліпшення колекторських властивостей. Ефективність підвищення дебіту нафти для малодебітних свердловин з високов'язкою нафтою - не менше 40% від початкового видобутку з тривалістю ефекту на менше року.

Технологія інфрачастотної хвильової дії на пласт [4] призначена для обробки привибійної зони пласта з метою збільшення припливу рідини у видобувних свердловинах і збільшення приймальності нагнітальних свердловин. Поставлена мета була досягнута покращенням колекторських властивостей привибійної зони пласта шляхом очищення її від забруднюючих частинок, і створення у привибійній зоні мікротріщиноватості, а також генерації домінантних резонансних частот в пластовому середовищі. В основі технології обробки привибійної зони пласта лежить синергічна дія на колектор пульсуючим тиском рідини, спеціально підібраними хімічними реагентами та кавітаційними струменями. Завдяки присутності рідини в порах колектора та пружності твердої фази колектора, коливання, які генеруються, поширюються з привибійної зони в пластове середовище. 

Висновки. Були розглянуті сучасні методи інтенсифікації припливу вуглеводнів з пласта, техніка і технології, які базуються на створенні ударно-хвильової дії для відновлення фільтраційних властивостей порід продуктивної зони пласта.

Були отримані значні покращення фільтраційних властивостей колекторів завдяки синергічному впливу ударно-хвильової дії, ефект від яких зберігається терміном до року. Це дозволяє суттєво наростити дебіт свердловин.    

Література:

1. Кучернюк А.В., Кучернюк В.А., Давыденко С.М., Сова В.М., Максимчук М.Ю. Технология ударно-волнового воздействия на призабойную зону нефтяных и газовых скважин // Матеріали  міжнар. наук.-техн. конф. «Актуальні проблеми розвитку нафтогазової галузі» - Київ: ВАТ „УкрНГІ”. - 2006. - С. 47 - 48.

2. Світлицький В.М., Синюк Б.Б., Іванків О.О. До питання термодеструктивної дії на породи продуктивних пластів // Матеріали  міжнар. наук.-техн. конф. «Актуальні проблеми розвитку нафтогазової галузі» - Київ: ВАТ „УкрНГІ”. - 2006. - С. 52 - 55.

3. Шевчук С.П., Сліденко В.М., Саливон О.В. Технологічний адаптивний комплекс струминно-вакуумної дії // Матеріали  міжнар. наук.-техн. конф. «Актуальні проблеми розвитку нафтогазової галузі» - Київ: ВАТ „УкрНГІ”. - 2006. - С. 46 - 47.

4. Сліденко В.М., Шевчук С.П., Лістовщик Л.К. Інфрачастотна хвильова технологія підвищення продуктивності нафтових свердловин // Матеріали  міжнар. наук.-техн. конф. «Актуальні проблеми розвитку нафтогазової галузі» - Київ: ВАТ „УкрНГІ”. - 2006. - С. 45 - 46.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ЧИСЕЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ПЕРІОДИЧНИХ ОСАДОК ВАЖКИХ ПОКРІВЕЛЬ ВУГІЛЬНИХ ПЛАСТІВ
23.01.2025 15:53
ДОСЛІДЖЕННЯ РОБОТИ ГІДРОДИНАМІЧНОГО КАВІТАТОРА
22.01.2025 00:39
ЗБІЛЬШЕННЯ ДЕБІТУ СВЕРДЛОВИН КАПІЛЯРНИМ ВВЕДЕННЯМ ХІМІЧНИХ РЕЧОВИН У ПРОДУКТИВНІ ПЛАСТИ
22.01.2025 00:28
УДОСКОНАЛЕННЯ CПОСОБУ ВИЗНАЧЕННЯ КАПІЛЯРНОГО ТИСКУ І ПРОНИКНОСТІ ЗА ДОПОМОГОЮ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОГО ЛАБОРАТОРНОГО СТЕНДУ
21.01.2025 23:23
DELAMINATION DETECTION IN COMPOSITE STRUCTURES
16.01.2025 18:11
РОЗРАХУНОК КОНСТРУКЦІЙ ЗА ДІЇ ДИНАМІЧНИХ СИЛ
16.01.2025 16:29




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.464 сек. / Mysql: 1659 (0.394 сек.)