|
|
|
ЕФЕКТИВНІСТЬ КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ НА ПРИКЛАДІ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН
|
12.03.2010 08:40 |
Автор: Шостак Людмила Василівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри менеджменту Волинського інституту економіки та менеджменту, Павлова Світлана Володимирівна, доктор філософії в галузі економіки, старший викладач Волинського інституту економіки та менеджменту
|
[Економіка та підприємництво. Менеджмент підприємств та організацій] |
Створення ефективної системи корпоративного управління, необхідно визначити процедури функціонування організації на таких рівнях: збори акціонерів; рада директорів; вищий менеджмент (перший і другий рівень).
При цьому під процедурами функціонування розуміємо роль, обов'язки, функції і повноваження, відповідальність зборів акціонерів, ради директорів і менеджменту компанії. Щодо кожного елементу системи корпоративного управління діють свої правила побудови. Організація роботи зборів акціонерів у більшості країн - діючий найвищий орган управління компанією. До його компетенції входить ухвалення рішень з найбільш важливих стратегічних питань діяльності компанії, таких як схвалення злиття і поглинання, затвердження річної звітності (розподілу дивідендів), ухвалення рішень про додаткові емісії цінних паперів. Крім того, саме збори акціонерів забезпечують права міноритарних акціонерів, наприклад, через формування ради директорів, затвердження аудитора і ревізора компанії, затвердження річної звітності тощо.
Існують дві основні моделі організації ради директорів - однорівнева і дворівнева. Одні країни, такі як США, Велика Британія, Бельгія, Італія, вибрали однорівневу модель організації ради директорів. Інші - Німеччина, Голландія, Австрія - дворівневу. У компанії з дворівневою моделлю рада директорів створюється на двох рівнях: наглядова рада і виконавча рада. Наглядова рада складається тільки з незалежних директорів, а виконавча рада - тільки з директорів - менеджерів компанії. Членів виконавчої ради призначає наглядова рада. При дворівневій моделі «верхівка» ради директорів - наглядова рада - звичайно менше залучена до операційної діяльності компанії, ніж при однорівневій. Крім того, часто функції ради директорів значно відрізняються навіть у компаніях, що прийняли одну модель організації ради директорів. В основному це залежить від управлінської культури, що склалася в компанії.
По-перше, у провідних міжнародних корпораціях незалежні директори – досвідчені, професійні і поважані люди, мають необхідні і часто унікальні знання і навички. Беручи участь у розгляді ключових стратегічних, фінансових та операційних питань діяльності компанії, незалежні директори значно підвищують якість рішень, директорів, що приймаються радою. По-друге, маючи безпосередній доступ до управлінської інформації, вони виступають як незалежні гаранти дотримання компанією правил і стандартів корпоративного управління перед незалежними інвесторами і регулюючими органами [1].
Наприклад, за наслідками останніх незалежних досліджень близько 80% американських компаній використовують опціони на акції або еквівалентну систему мотивації членів ради директорів, пов'язану з вартістю акцій.[2]
Системи корпоративного управління у розвинутих країнах формувалися десятиліттями, тому недоцільно було б пропонувати їх копіювати. Важливо розуміти, що в такій галузі, як управління компанією, немає універсальних рішень і відповідей в усіх випадках.
Керівникам компаній можна рекомендувати уважно вивчати провідний міжнародний досвід у галузі створення систем корпоративного управління, але не забувати при цьому про особливості саме їхньої компанії, галузей і країн. В той же час ефективність корпоративного управління не є постійною величиною. Побудовану і відрегульовану систему корпоративного управління потрібно постійно вдосконалювати.
Список використаної літератури:
1. Євтушевський В.А. Основи корпоративного управління. - К.:Знання-Прес, 2005.-256 с.
2. Основи економіки телекомунікацій (зв’язку) Під редакцією Горелик М.А., Голубицької О.А. – М.,Радіо і зв'язок, 2003, с.206.
e-mail: vovochka.78@mail.ru
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|