:: ECONOMY :: КОНЦЕПЦІЯ МОТИВАЦІЇ ПРАЦІ У ДОРОБКУ М.І. ТУГАН-БАРАНОВСЬКОГО :: ECONOMY :: КОНЦЕПЦІЯ МОТИВАЦІЇ ПРАЦІ У ДОРОБКУ М.І. ТУГАН-БАРАНОВСЬКОГО
:: ECONOMY :: КОНЦЕПЦІЯ МОТИВАЦІЇ ПРАЦІ У ДОРОБКУ М.І. ТУГАН-БАРАНОВСЬКОГО
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 38

Термін подання матеріалів

20 лютого 2025

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

КОНЦЕПЦІЯ МОТИВАЦІЇ ПРАЦІ У ДОРОБКУ М.І. ТУГАН-БАРАНОВСЬКОГО

 
20.01.2025 15:33
Автор: Євтушевська Ольга Володимирівна, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри міжнародної економіки, Київський столичний університет імені Бориса Грінченка
[1. Економічні науки;]


У своїй праці «Політична економія» М.І. Туган-Барановський приділяє багато уваги взаєминам між капіталістами та найманими робітниками. Взаємодія двох сторін виробничого процесу на той час мала яскраво виражений антагоністичний характер. Можливо, це до певної міри пояснює популярність соціалізму в той період. Вчений наголошував на важливій ролі матеріальних стимулів праці, зокрема вказував на залежність продуктивності праці від рівня заробітної плати. М.І. Туган-Барановський стверджував, що «всяка зміна продуктивності праці за інших рівних умов відбивається на рівні заробітної плати» [1, с.90]. А також наголошував на тому, що «збільшення зарплати, поліпшуючи умови існування робітника, збільшує його працездатність та успішність його роботи» [2, с.91]. У своїй праці «Політична економія»  науковець підкреслює важливість достатньої оплати праці. Менше уваги приділяється висвітленню інших стимулів, звичних для нас, оскільки на той час саме зарплата була основним мотивом трудової діяльності. І говорити про інші стимули, окрім заробітної плати, часто не доводилося. Щоправда, якщо розглядати сучасні розвиткові країни, то тут у багатьох випадках оплата праці залишається найважливішим стимулом.   

Захист трудових прав у той період здійснювався за допомогою робітничих союзів, які виконували дві основні функції – матеріальна підтримка робітників у кризові періоди та організація страйків. Причому останні, на думку дослідника, були двосічним інструментом взаємодії між капіталовласниками та працівниками, оскільки приносили як користь, так і шкоду обом сторонам. Цікаво, що робітничі союзи забезпечували робітникам матеріальну підтримку під час проведення страйків. Туган-Барановський писав, що «серед робітників поширюється думка, що остаточною метою робітничих організацій повинно бути утворення такого ладу, за якого дана організація могла б керувати господарським підприємством відповідного роду – інакше кажучи, щоб вона могла стати власником засобів виробництва» [1, с.112]. Взагалі, ідея передачі прав власності на засоби виробництва робітникам була популярною на той час. Зокрема дослідник описує діяльність тогочасних пайових та акціонерних товариств, які частково дозволяли реалізувати цю ідею. Складається враження, що Туган-Барановський дещо недооцінював роль капіталовласників у господарському процесі, сприймаючи їх як нетрудових учасників ринку. Хоча саме власники підприємств здійснювали початкову організацію процесу і вкладали туди матеріальні та нематеріальні ресурси. Схоже, науковець також обстоював ідею суспільної власності на засоби виробництва, яка на сьогодні не настільки популярна, проте має своїх прихильників. До певної міри тогочасна поширеність соціалістичних ідей була відповіддю на незадовільні, а інколи й нестерпні умови праці. Туган-Барановський характеризував основні етапи розвитку робітничих союзів та наголошував на тому, що вони поступово втрачали радикальність та ставали менш згуртованими. 

Загалом, можна виділити два основні тогочасні стимули праці, які висвітлив у своїй праці Туган-Барановський, - це заробітна плата та відчуття належності до колективу. Причому колективом тут можна вважати робітничі союзи, які могли охоплювати робітників різних підприємств. Дослідник зазначає, що «інтереси окремого робітника захищаються спільними силами більш-менш численної робітничої групи» [1, с.114]. Відчуття підтримки колег дозволяло робітникам бути більш упевненими в обстоюванні власних прав. Цікаво, що наявність до певної міри схожих об’єднань не втратила своєї актуальності й сьогодні. Захист трудових прав здійснюється, зокрема і через профспілковий рух. Для України це менш характерно, проте в інших країнах діяльність профспілок істотно впливає на учасників господарського процесу. 

Гірняк О.М., досліджуючи науковий доробок М.І. Туган-Барановського, зокрема питання трудової мотивації, пише, що «підвищення продуктивності праці, зазначає Туган-Барановський, сприяє зростанню зарплати і прибутків, створює тотожність інтересів. І, навпаки, рівень зарплати впливає на рівень продуктивності праці робітників. Отже, ми з достовірністю можемо стверджувати, що доктрина зарплати М.І. Туган-Барановського є складовою його теорії мотивації» [2, с.198]. Варто зазначити, що досягнувши певного рівня, продуктивність праці за інших рівних умов не зростатиме, незважаючи на підвищення заробітної плати. Тому на допомогу сучасному роботодавцю приходять інші матеріальні та нематеріальні стимули. Проте період, описаний Туган-Барановським, характеризувався такими соціально-економічними умовами, що заробітна плата справді була основним мотивом діяльності, хоч і не єдиним. Для тогочасних робітників, як і для багатьох сучасників, важливою була належність до колективу. Сьогодні це може бути приналежність до певної компанії чи установи, а тоді важливим було бути частиною робітничого союзу.

Список літератури:

1. Туган-Барановський М.І. Політична економія. Прага : Український громадський видавничий фонд, 1927. 185 с. 

2. Гірняк О.М. Мотивація праці у спадщині М. Туган-Барановського, її сучасний розвиток і практичне застосування. Наукові записки. 2016. № 2 (53). С. 198 – 204.  



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ФОРМУВАННЯ МІНІМАЛЬНИХ ЗАПАСІВ НАФТИ ТА НАФТОПРОДУКТІВ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
25.01.2025 17:12
ФОРМУВАННЯ ЕКСПОРТНОЇ СТРАТЕГІЇ ПІДПРИЄМСТВА ОБОРОННО-ПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ
24.01.2025 17:58
МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ У КОНТЕКСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ ЕФЕКТИВНОЇ ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ
24.01.2025 17:12
ІНСТРУМЕНТИ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ У КОНТЕКСТІ ОПТИМІЗАЦІЇ ВИРОБНИЧИХ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВ
24.01.2025 00:19
ЕКОАКТИВІЗМ СЕРЕД МОЛОДІ: ШЛЯХ ДО СТАЛОГО МАЙБУТНЬОГО
23.01.2025 16:13
РОЛЬ ІНТЕРНЕТ-ТЕХНОЛОГІЙ У МАРКЕТИНГОВІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
23.01.2025 16:08
ГНУЧКІСТЬ І АДАПТАЦІЯ БІЗНЕС-МОДЕЛЕЙ У ПЕРІОДИ ЕКОНОМІЧНОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ
21.01.2025 02:56
ДЕРЖАВНИЙ ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ: ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАКОННОСТІ ТА ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ДЕРЖАВНИХ РЕСУРСІВ
21.01.2025 02:45
УПРАВЛІННЯ ПРОЄКТАМИ В КОНТЕКСТІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ
21.01.2025 01:53
ДЕРЖАВНИЙ БОРГ УКРАЇНИ ТА ЙОГО ВПЛИВ НА ФІНАНСОВУ БЕЗПЕКУ ДЕРЖАВИ
20.01.2025 22:17




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.532 сек. / Mysql: 1659 (0.417 сек.)