:: ECONOMY :: СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛІЧНА ПІДТРИМКА ВРАЗЛИВИХ КАТЕГОРІЙ СІМЕЙ З ДІТЬМИ :: ECONOMY :: СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛІЧНА ПІДТРИМКА ВРАЗЛИВИХ КАТЕГОРІЙ СІМЕЙ З ДІТЬМИ
:: ECONOMY :: СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛІЧНА ПІДТРИМКА ВРАЗЛИВИХ КАТЕГОРІЙ СІМЕЙ З ДІТЬМИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 17



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛІЧНА ПІДТРИМКА ВРАЗЛИВИХ КАТЕГОРІЙ СІМЕЙ З ДІТЬМИ

 
20.12.2024 22:38
Автор: Діхтярь Юлія Анатоліївна, магістрантка навчально-наукового інституту педагогіки і психології ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»
[4. Психологічні науки;]

Соціально-психологічна підтримка вразливих категорій сімей з дітьми є одним із ключових завдань сучасного суспільства, особливо в умовах соціально-економічних і політичних трансформацій, які переживає Україна. Посилення кризових явищ, таких як збройний конфлікт, вимушене переселення осіб, зростання бідності та безробіття, призвели до збільшення кількості сімей, які потребують особливої уваги та допомоги. У таких умовах діти стають найбільш вразливою групою, чий добробут безпосередньо залежить від рівня підтримки сім'ї.

Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» від 17.01.2019 №2671-VIII,  вразливі групи населення – особи/сім’ї, які мають найвищий ризик потрапляння у складні життєві обставини (СЖО) через вплив несприятливих зовнішніх та/або внутрішніх чинників (вразливі категорії населення): ВПО, неповнолітні одинокі матері, малозабезпечені сім’ї з дітьми, які втратили можливість виконувати свій виховний вплив через певні обставини, сім'ї, де зафіксовані випадки насильства або залежності, тощо [1].

Станом на 22 жовтня 2024 року в Україні офіційно зареєстровано 4 646 735 внутрішньо переміщених осіб. Серед них 59,9% – це жінки (2 782 325), 40,1% – чоловіки (1 864 410 осіб). Окрім цього, серед внутрішніх переселенців близько 906 тисяч дітей [2].

 Вимушено переміщені сім'ї/біженці – ті, хто втратив житло і був змушений переїхати через військові дії. Основними проблемами з якими стикається така сім’я є: втрата дому, роботи, звичного соціального середовища. Сім'ї стикаються з необхідністю адаптації до нових умов життя, часто в інших регіонах або країнах, де відсутня підтримка з боку родичів або знайомих. Це супроводжується фінансовими труднощами, стресом, відчуттям невпевненості в майбутньому. 

Психологічними наслідками для дітей стає страх, тривожність, порушення сну, складнощі в адаптації. Особливо гостро це проявляється у підлітків, які втрачають соціальні зв'язки і стикаються з проблемами самоідентифікації.

Соціальні послуги мають ціль мінімізувати негативні наслідку СЖО та намагатись подолати СЖО у осіб, які звертаються за допомогою до служб.

Психологічна підтримка, яка може бути проведена для сімей це  консультації для батьків і дітей, створення кризових центрів для роботи з травматичними наслідками. Фахівці працюють із сім'ями індивідуально і в групах, допомагаючи справлятися з тривожністю, страхами і посттравматичним стресовим розладом. Для дітей часто організовуються арт-терапія, групові заняття та тренінги із соціальної адаптації. Юридично надається допомога в оформленні статусу ВПО, у відновленні загублених документів, підтримка в питаннях отримання соціальних виплат і компенсацій. Соціальні працівники допомагають сім'ям та супроводжують їх під час звернення в державні органи, консультують з правових питань і надають допомогу в захисті їхніх прав[3].

Малозабезпечені сім'ї – сім'ї з низьким рівнем доходу, які зазнають труднощів у задоволенні базових потреб. Основною проблемою в такій сім’ї є брак коштів на харчування, одяг, освіту та медичне обслуговування. Такі сім'ї часто живуть в умовах хронічного стресу, що негативно позначається на їхньому психоемоційному стані..

Багатодітні сім'ї – батьки, які виховують трьох і більше дітей, часто стикаються з фінансовими та організаційними проблемами. Основні труднощі з якими стикається родина це забезпечення всіх дітей якісним харчуванням, освітою та медичною допомогою. Батьки часто зазнають емоційне  та фізичне вигорання , оскільки навантаження значно перевищує їхні ресурси. Діти в таких сім'ях можуть відчувати брак індивідуальної уваги, що впливає на їхню самооцінку та емоційний розвиток. Тому надається допомога у розв'язанні конфліктів, що виникають через перевантаженість батьків, і підтримка дітей, які можуть почуватися «забутими» у великій родині.

Сім'ї, які постраждали від насильства або залежності – потребують реабілітації та роботи з професійними психологами. Основною проблемою є травматичні наслідки для всіх членів сім'ї, особливо для дітей, які можуть розвивати порушення прив'язаності, тривожні розлади і навіть посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Такі сім'ї часто уникають звернення по допомогу через страх стигматизації або погроз з боку агресора.

Роль соціальних служб в такому випадку включає в себе: створення центрів для жертв насильства; проведення програм реабілітації для дітей і дорослих; робота з агресорами, спрямована на запобігання повторенню насильства.

Ефективна робота соціальних служб допомагає не тільки розв'язувати поточні проблеми цих сімей, а й запобігати їхньому посиленню в майбутньому. Для цього необхідне посилення координації між різними структурами, розвиток спеціалізованих програм, а також підвищення обізнаності суспільства про потреби вразливих категорій. Інвестуючи в підтримку сімей та дітей сьогодні, держава створює міцний фундамент для соціального та економічного розвитку України в майбутньому.

Список використаних джерел

1. Про соціальні послуги: Закон України від 17.01.2019 № 2671-VIII. Відомості Верховної Ради України. 2019. № 20. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2671-19#Text (дата звернення: 15.12.2024)

2. Скільки в Україні ВПО і де найбільше ВПО: статистика за областями [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bahmut1571.com.ua/news/skilky-v-ukrayini-vpo-i-de-najbilshe-vpo-statystyka 

3. Мельник Л.А., Волинець Л.С. Психосоціальна допомога внутрішньо переміщеним дітям, їхнім батькам та сім’ям з дітьми зі Сходу України : посіб. для практиків соціальної сфери / Мельник Л.А. та ін. ; за ред. Волинець Л.С. – К. : ТОВ «Видавничий дім «Калита», 2015. – 68 с. 



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ЕМОЦІЙНЕ ВИГОРЯННЯ СТУДЕНТІВ В УМОВАХ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ: ЦИФРОВІ ВИКЛИКИ
20.12.2024 22:48
ОСОБЛИВОСТІ КОНСУЛЬТАЦІЙНОЇ РОБОТИ З СІМ’ЯМИ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ВЕТЕРАНІВ
20.12.2024 22:29
ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ
19.12.2024 01:42
ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ УЯВЛЕНЬ ПРО РОМАНТИЧНІ СТОСУНКИ
18.12.2024 19:38
ДОСЛІДЖЕННЯ ЗВ’ЯЗКУ СІМЕЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ТА ПОРУШЕНЬ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ ПІДЛІТКІВ
17.12.2024 22:53




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.180 сек. / Mysql: 1599 (0.142 сек.)