:: ECONOMY :: ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЕВОЛЮЦІЇ ПОНЯТТЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ :: ECONOMY :: ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЕВОЛЮЦІЇ ПОНЯТТЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
:: ECONOMY :: ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЕВОЛЮЦІЇ ПОНЯТТЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 17



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЕВОЛЮЦІЇ ПОНЯТТЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 
18.12.2024 14:11
Автор: Броніцький Андрій Борисович, здобувач вищої освіти ОС «Доктор Філософії» спеціальності «Менеджмент», Заклад вищої освіти «Подільський державний університет», Україна
[1. Економічні науки;]

Ключові слова: інвестиційна діяльність, поняття інвестицій, стратегії інвестиційної діяльності.

Інвестиції та інвестиційна діяльність мали місце протягом всього періоду становлення, розвитку та сучасного стану товарно-грошових відносин.

В кожну епоху різні автори давали нові визначення цього поняття, стверджуючи, що саме воно найбільшим чином відображає сутність. Воно могло мати різну назву, але глибинна основа залишалася одна і та ж.

Історично меркантилістам належить перші спроби обґрунтувати необхідність регулювання умов формування і надходження інвестиційних ресурсів у країну. Л. Зекендорф, Ж. Кольбер, Т. Манн та Д. Юм ототожнювали багатство нації з грошима, їх припливом у країну з метою підтримки позитивного сальдо зовнішньоторговельного балансу. Вчені вказували на необхідність інвестування у виробництво товарів, вони є основою розвитку зовнішньої торгівлі, тобто основою багатства нації. Дослідники вважали, що збільшення грошових накопичень при одночасному зниженні їхньої вартості є головним фактором стимулювання інвестиційної активності підприємців.

Представники класичної школи економічної теорії – А. Сміт, Д. Рікардо, Дж. Мілль, Ж.-Б. Сей, Дж. Лодердейл, Т. Мальтус, Н. Сеніор, у своїх наукових працях досліджували сутність інвестиційного капіталу та його значення для сфери промислового виробництва, а у теоретичних напрацюваннях більш пізнього періоду – для невиробничої сфери. А. Сміт вважав, що для забезпечення економічного прогресу необхідно максимізувати норму чистих інвестицій. Існує зв'язок між процесами збільшення капіталу на національному рівні і зростанням багатства нації. Цей видатний економіст розвиваючи теорію інвестицій, наголошував на двозначному трактуванні капіталу: по-перше як фактора виробництва, що формує багатство в загальному масштабі; по-друге як майна та грошей індивідуума, що приносять йому дохід (прибуток).

Фундаментальними у генезисі теоретичної системи економічної теорії вважають праці Дж. Кейнса 20-х рр. минулого століття. За його теорією необхідною умовою розвитку національної економіки є висока інвестиційна активність підприємців і держави. Національне виробництво безпосередньо залежить від капіталовкладень у науку, техніку, підготовку висококваліфікованих кадрів, організацію виробництва і праці, а останні, за умови їх дотримання, діють як мультиплікатор – забезпечують економічне зростання у розширеному варіанті. Обмеження ролі держави не є самоціллю реформ. 

Навіть за високоорганізованої ринкової системи потрібно удосконалювати роботу органів державної влади для ефективного задоволення суспільних потреб.

У розвиток методології інвестування представники неокейнсіанського напряму обґрунтували першопричину економічних циклів коливання інвестицій та заощаджень. Учені Е. Домар і Р. Харрод вивчали цю проблеми у довгостроковому періоді. Згідно з працями Е. Домара інвестиції мають подвійне значення: у збільшенні сукупного попиту, а також в розширенні виробничих потужностей сукупністю пропозицій у певному часовому періоді.

Протилежних поглядів дотримувалися вчені-неокласики, які заперечували факт нестабільності ринкової економіки. Більшість наукових доробок учених ґрунтувалося на аналізі виробничих функцій. Так, Р. Солоу, ґрунтуючись на лінійно-однорідній функції Кобба-Дугласа з постійним ефектом масштабу, робить висновок про можливість і стійкість збалансованого зростання. Результати дослідження вченого дозволили стверджувати: технологічний прогрес є тим фактором, що забезпечує стале економічне зростання. Однак учений наголошує на необхідності втручання держави з метою стимулювання технічного прогресу.

Новий етап у розвитку теорії інвестування датується серединою 1980-х рр. Авторами «нової класичної школи економіки» стали П. Ромер, Р. Лукас та С. Ребел. Вчені досліджували економічне зростання з позиції внутрішніх джерел, таким чином розроблені моделі отримали назву ендогенних теорій зростання. Суть теорії полягала в тому, що використовуючи імпульси зростання виробництва та підвищення його ефективності, в основі яких короткострокові фактори, стимулювати у підприємств використання факторів довгострокового характеру, що дозволяють істотно збільшити виробництво. Об'єктивною необхідністю вважалися заходи, які уможливлять не тільки досягнення конкретних завдань окремих галузей і підприємств, а й одночасно реалізують загальнонаціональні інтереси, ґрунтуючись на виваженій економічній політиці, яка неможлива без інвестиційно-інноваційної діяльності суб'єктів економіки [1].

В цілому наведені економічні теорії поняття інвестування можна застосувати та відслідковувати їхній вплив як на макрорівні так і на мікрорівні (підприємства, домогосподарства). Наприклад «парадокс ощадливості» на рівні домогосподарств в умовах війни призводить до значного зниження попиту і відповідно стагнації в першу чергу бізнесу, а далі держави, і як результат виливається у ще більше регуляцій і збільшення оподаткування тих самих домогосподарств. Але, поки цикл дійде до кінця, ще на самому початку, нарощування заощаджень призводить до мікростагнацій - відсутності розвитку, тобто на мікрорівні ефект застосування наведених інвестиційних концепцій буде значно швидшим. 

Автор вважає, що кожне визначення є по своєму вірним, оскільки економічна думка кожного дослідника відображає виключно ту епоху, той дух, ті взаємовідносини, ту політичну ситуацію, яка панувала в роки їхньої діяльності. Тому минулі дослідження можна розглядати не тільки як основу сучасних понять але і як історичний екскурс для глибшого розуміння процесів та подій, які тоді відбувалися. 

Якщо подивитися на сучасну екномічну думку в Україні, то поняття інвестиційної діяльності описується як в широкому так і вужчому контексті з описом чи без учасників та процесів.

Наприклад Г.Б. Погріщук, В.В. Руденко описують інвестиційну діяльність як цілеспрямовано здійснювану сукупність заходів організаційного, фінансово-економічного і комерційного характеру, які використовуються учасниками інвестиційного процесу з метою залучення необхідного обсягу інвестиційних ресурсів, раціонального формуванняїх структури, вибору найефективніших об’єктів для вкладення інвестицій, а також розробки і впровадження поетапної інвестиційного програми чи сттратегії та забезпечення ефективної її реалізації [2, с. 41].

В свою чергу Майорова Т.В. ототожнює поняття інвестування та інвестиційна діяльність та вважає, що це сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб та держави щодо реалізації інвестицій. Вона здійснюється на основі: 

• інвестування, яке здійснюється громадянами, недержавними підприємствами, господарськими асоціаціями, а також громадськими та релігійними організаціями;

• державного інвестування, яке здійснюється органами влади та управління України, а також державними підприємствами та установами;

• іноземного інвестування, яке здійснюється іноземними державами, юридичними та фізичними особами;

• спільного інвестування, яке здійснюється громадянами та юридичними особами України та інших держав [3, с. 12].

Крім того І. І. Алексєєнко, О. В. Слуцька називають інвестиційною діяльністю організацію та практичну реалізацію процесу інвестування в реально існуючих економічних умовах певної держави. Зазвичай інвестиційна діяльність розглядається в розрізі окремого суб'єкта господарювання та інвестиційного проекту [4, с. 13].

Також варто відзначити досить широке визначення поняття інвестиційної діяльності згідно Закону України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 року із змінами та доповненнями в статті 2, це - сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації інвестицій.

Інвестиційна діяльність провадиться на основі:

• інвестування, що здійснюється громадянами, недержавними підприємствами, господарськими асоціаціями, спілками і товариствами, а також громадськими і релігійними організаціями, іншими юридичними особами, заснованими на колективній власності;

• державного інвестування, що здійснюється органами державної влади за рахунок коштів державного бюджету, позичкових коштів, а також державними підприємствами та установами за рахунок власних і позичкових коштів;

• місцевого інвестування, що здійснюється органами місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевих бюджетів, позичкових коштів, а також комунальними підприємствами та установами за рахунок власних і позичкових коштів;

• державної підтримки для реалізації інвестиційних проектів;

• іноземного інвестування, що здійснюється іноземними державами, юридичними особами та громадянами іноземних держав;

• спільного інвестування, що здійснюється юридичними особами та громадянами України, юридичними особами та громадянами іноземних держав [5].

Отже, поняття інвестиційної діяльності було у фокусі економічних дослідження століттями. Різні вчені, зважаючи на поточні виклики, описували це поняття по різному, але всі ввважали, що це діяльність, процес, додаючи учасників цього процесу як в широкому так і у вужчому контектсі (тільки державу, чи державу та підприємства та домогосподарства), ототожнюючи з інвестиціями чи виділяючи в окрему економічну категорію. Тому, враховуючи мінливе економічно-політичне середовище подальше дослідження цього поняття, його окремих сторін, є вкрай необхідним, для чіткого усвідомлення причин, процесів, учасників, їхніх ролей. А це в свою чергу буде слугувати базисом для побудови принципів, постулатів стратегій інвестиційної діяльнсоті як на рівні підприємств, організацій так і на державному рівні.

Список використаних джерел

1. Новак, І., Школьний, О., & Вернюк, Н. (2021). ГЕНЕЗИС МЕТОДОЛОГІЇ ТЕОРІЇ ІНВЕСТУВАННЯ. Економіка та суспільство, (24). https://doi.org/10.32782/2524-0072/2021-24-18.

2. Інвестування: навч. посібник / Г.Б. Погріщук, В.В. Руденко. – Тернопіль : Економічна думка, 2014. – 277с.

3. Т.В. Майорова, Інвестиційна діяльність: підруч. [для студ. Вищ. Навч. закл.]/ [Т. В. Майорова]; - К.: Центр учбової літератури, 2009. – 472 с.

4. Інвестування [Електронний ресурс] : навчальний посібник / І. І. Алексєєнко, О. В. Слуцька. – Харків : ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2018. – 206 с.

5. Закон України «Про інвестиційну діяльність» введений в дію Постановою Верховної Ради №1561-XII від 18.09.1991 року [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/

________________________


Науковий керівник: Рудик Володимир Касянович, доктор економічних наук, професор, Заклад вищої освіти «Подільський державний університет», Україна




Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ЕКОНОМІЧНА ІНТЕГРАЦІЯ УКРАЇНИ З ЄВРОПЕЙСЬКИМ СОЮЗОМ: ПЕРСПЕКТИВИ ТА ВИКЛИКИ
20.12.2024 11:29
АДАПТАЦІЯ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ ДО НОВИХ УМОВ РОБОТИ: ВІДДАЛЕНІ СЕРВІСИ ТА КІБЕРБЕЗПЕКА
19.12.2024 00:38
ДЕМОГРАФІЧНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ ЯК КЛЮЧОВИЙ ВИКЛИК ФІНАНСОВІЙ БЕЗПЕЦІ ДЕРЖАВИ
18.12.2024 22:26
ПЕРСПЕКТИВНІ МЕХАНІЗМИ ФОРМУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ
18.12.2024 16:19
ПЕРСПЕКТИВНІ МЕТОДИ УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ БОРГОВОГО ПОРТФЕЛЯ ДЕРЖАВИ
18.12.2024 16:14
МЕХАНІЗМИ РОЗВИТКУ НЕДЕРЖАВНИХ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ ЯК СКЛАДОВОЇ ПЕНСІЙНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
18.12.2024 15:46
СВІТОВІ ТЕНДЕНЦІЇ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ В ЕНЕРГЕТИЧНОМУ СЕКТОРІ: ВПЛИВ ВІЙНИ ТА НОВІ ВИКЛИКИ
18.12.2024 13:54
ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ У ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ
18.12.2024 02:03
AGILE PHILOSOPHY OF TRANSFORMATION IN UKRAINE: ECONOMY AND IT ENTREPRENEURSHIP DURING THE WAR
17.12.2024 23:59
СОЦІАЛЬНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНКЛЮЗИВНОГО РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКИХ ТЕРИТОРІЙ
17.12.2024 23:41




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.219 сек. / Mysql: 1599 (0.171 сек.)