:: ECONOMY :: НЕФРОГЕННИЙ НЕЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ, ПРИХОВАНА ЗАГРОЗА :: ECONOMY :: НЕФРОГЕННИЙ НЕЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ, ПРИХОВАНА ЗАГРОЗА
:: ECONOMY :: НЕФРОГЕННИЙ НЕЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ, ПРИХОВАНА ЗАГРОЗА
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 17



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

НЕФРОГЕННИЙ НЕЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ, ПРИХОВАНА ЗАГРОЗА

 
18.12.2024 00:53
Автор: Лукіянчук Віталій Андрійович, відділення анестезіології та ітенсивної терапії ДП «Медбуд» ПрАТ «ХК « Київміськбуд»; Нечипуренко Тетяна Борисівна, кандидат медичних наук, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця
[18. Медичні науки;]

ORCID: 0000-0002-7515-4536 Нечипуренко Т.Б.

Вступ.  Спрага - це суб’єктивне відчуття котре виникає в організмі при дефіциті рідини. Згідно суб’єктивної оцінки, тільки відчуття болі чи ядуха можуть приносити більший дискомфорт [1]. Нецукровий діабет (НД) (diabetes insipidus) об’єднує декілька захворювань  для яких є характерною поліурія – виділення сечі в великій кількості. Термін «діабет» запровадив у І ст. н. е. Аретеус із Каппадокії, відомий описами різних хвороб. Німецький лікар Іоганн Франк 1974 року винайшов дріжджовий метод визначення глюкозурії, на підставі якого поділив діабет на цукровий і нецукровий. Альфред Франк 1912 року пов’язав нецукровий діабет з ураженням нейрогіпофіза, надавши опис пацієнта з вогнепальним пораненням з ураженням ділянки турецького сідла. Професор Р. Вельден (R. von den Velden) 1913 року виявив антидіуретичний ефект екстракту задньої частки гіпофіза. Друге підтвердження цього зв’язку належить німецькому лікарю-патологу Морісу Сіммондсу (Morris Simmonds). Він спостерігав жінку з раком молочної залози та не цукровим сечовиснаженням, в якої автопсією виявлено метастаз пухлини у ділянці турецького сідла з руйнуванням задньої частки гіпофіза та інтактною передньою часткою. У клінічній практиці трапляються, головним чином, три основні типи нецукрового діабету центральний, нефрогенний і первинна полідипсія.

Нецукровий діабет зустрічається доволі рідко. Частота нефрогенного нецукрового діабету згідно європейських данних 1 : 500 000. У США, поширеність становить 3 випадки на 100 000 населення. [1] Не існує значущих статевих відмінностей між хворими даною нозологією, при цьому поширеність чоловіків і жінок є однаково. При дослідженні не було виявлено суттєвих відмінностей у поширеності серед етнічних груп.

Як для центрального, так і нефрогенного типів, спадкові причини становлять приблизно 1-2% усіх випадків. Наведено захворюваність близько 1 на 20 мільйонів пологів на нефрогенний НД, спричинений мутаціями AQP2. [2]

Даній патології притаманний етіологічний поліморфізм вона може мати аліментарну, медикаментозну, ендокринну, нефрогенну, токсичну, неврологічну чи психічну першопричину. З метою діагностики та лікування аспекті доцільніше орієнтуватись не на етіологічний фактор, а саме на патофізіологічний базис даної патології. 

Матеріали і методи - наведений клінічний випадок пацієнтки Т., 57 років. Анамнез: 2 місяці тому госпіталізована до хірургічного відділення з діагнозом: Гострий некротичний панкреатит, парапанкреатичний інфільтрат, розлитий ферментативний перитоніт. ЖКХ калькульозний холецистит, ремісія. Двобічна позагоспітальна нижнєдолєва пневмонія. У зв’язку з важкістю стану перебувала у відділенні інтенсивної терапії  (ВІТ) 12 діб. За час перебування в ВІТ проведено: Лапароцентез з евакуацією 3,5 л бурого ексудату з активністю а-амілази 1800 ммоль/л. Проводилась антибактеріальна терапія з використанням: Цефапіразону/сульбактаму, Метронідазолу, Цефтазидиму, Тайгіцикліну. З метою аналгезії використовувались розчини декскетопрофену та кетопрофену, а також ін’єкційна форма парацетамолу. Пацієнтка переведена до хірургічного відділення, де продовжувалась антибактеріальна терапія, аналгезія, догляд за післяопераційними ранами. Загальний час проведений на стаціонарному лікування був 58 доби, після чого виписана з покращенням на амбулаторне лікування. Через тиждень амбулаторного лікування з рецидивом гострого панкреатиту повторно госпіталізована в хірургічне відділення. Сімейний анамнез – без особливостей. Наявність травм, операцій, запальних процесів у мозку, хронічних хвороб нирок пацієнтка заперечує.

Скарги: на загальну слабкість, здуття живота, головний біль, запаморочення, двоїння в очах, спрагу, полідипсію та часте сечовипускання. Через 2 дні стаціонарного лікування з'явились явища неврологічного дефіциту та пацієнтка оглянута неврологом. Неврологічний статус: Свідомість порушена по типу сопору 13 балів за ШКГ. Черепні нерви: Зіниці D=S, реакція на світло збережена. Лице симетричне, легка девіація язика вліво. Утримується горизонтальний ністагм при крайніх відведеннях очних яблук, але менше виражений в порівнянні з попередніми оглядами. Чутливість: не порушена. Сухожильні та періостальні рефлекси викликаються D=S. Патологічних ступневих рефлексів не виявлено.  Черевні рефлекси не викликаються. Слабко позитивний симптом Маринеску-Радовічі з обох сторін. Наявності парезів, паралічів не виявлено. Координація рухів:  Легка  атаксія при  виконуванні пальце-носової проби з обох сторін. Менінгеальних знаків немає. Стан кістково-м’язової системи: М’язова сила в правих кінцівках 5 балів. Наявна виражена поліурія до 6 літрів за добу та виражені порушення водно електролітного балансу, гіпопротеїнемія. За шкалою APACHE II хвора мала 17 балів (рівень летальності хворих в ВІТ 25%). ШКФ за формулами MDRD и Schwartz 95 мл/хв/1,73м2.

Об’єктивне обстеження: зріст — 165 см, маса тіла — 78 кг, індекс маси тіла (ІМТ) — 28,8 кг/м2, артеріальний тиск — 116/37 мм рт. ст. САТ 63 мм.рт.ст, частота серцевих скорочень (ЧСС) — 118 уд/хв.

Інструментальне дослідження. На МРТ головного мозку вогнищевого враження структур головного мозку не виявлено, дещо розширені підпавутинні простори. МСКТ з в/в підсиленням голови, органів грудної клітини, органів черевної порожнини та малого тазу: Вогнищ патологічної щільності в паренхімі мозку не виявлено, КТ-ознаки хронічного панкреатиту, парапанкреатиту. Формування кіст підшлункової залози, дифузні зміни печінки, ліпоматозна трансформація. ЖКХ. Конкременти жовчного міхура. Об'ємних змін в наднирниках не виявлено, розміри в межах вікових норм. 

Данні лабораторного моніторингу: Загальний аналіз крові: усі показники в межах норми. Біохімічний аналіз крові: натрій — 130 ммоль/л, калій -2,8 ммоль/л, хлор -95,2 ммоль/л.  Гормональний профіль: адренокортикотропний гормон — 4,2 пг/мл; кортизол — крові - 924 нмоль/л, слини 10 година  - 7,8 нг/мл 22 година - 9,5 нг/мл; aльдостерон 3,2 нг/дл, альдострон-ренінове співвідношення <0,81 нг/л. Аналіз сечі за Зимницьким: у 1-й день добовий діурез у хворій становив майже 6 л, а питома вага сечі коливалась між 1004 – 1006, була наявна ніктурія.

Результати дослідження та їх обговорення.  Умовно можна виділити кілька механізмів розвитку нецукрового діабету. По-перше, центральні порушення: недостатній синтез антидіуретичного гормону (АДГ) в гіпоталамусі, синтез біологічно неактивного АДГ, а також утворення патологічного нейрофізіну, який міцніше зв’язує АДГ, перешкоджаючи прояву його дії [8]. Наступний патофізіологічний механізм - зниження чутливості до АДГ дистальних ниркових канальців. Це може мати вроджений (Спадковий, генетичний) характер, коли наявні мутації деяких генів (V2R, AQP2, транспортеру сечовини (UT-B) і, як наслідок, дефект V2-рецепторів збиральних трубочок нирок або порушення активації аденілатциклази і утворення  циклічного аденозинмонофосфату (цАМФ) у клітинах дистальних ниркових канальців. У зв'язку з цим сигнал АДГ не транслюються на органели клітин [8]. Набута резистентність носить функціональний, оборотний характер і являє собою поліфакторний стан, обумовлений порушенням концентраційної функції нирок, пригніченням експресії аквапорінів-2 (білка збірних трубочок нирок котрий формує водні канали в апікальних мембранах клітин) [5,6]. Третій механізм - це так звана сольвентна поліурія. Сольвенти діляться на електроліти (натрій, калій, кальцій) і неелектроліти (сечовина, глюкоза та ін.). При надмірному поступленні в організм і посилені фільтрації нирками різних сольвентів виникає осмотичний діурез. Концентрація сольвенту в первинній сечі зростає, підвищується її осмотичний тиск, зменшується осмотичний градієнт між первинною сечею і інтерстиційним простором мозкової речовини нирок. Реабсорбція води знижується, діурез зростає. Прикладом осмотичного діурезу можна назвати декомпенсований цукровий діабет, надмірне вживання солі, цукру, внутрішньовенні інфузії різних розчинів у великій кількості. У той же час існує другий варіант сольвентної поліурії - посилений нирковий кліренс сольвентів без підвищення їх рівня в крові. Такий механізм характерний для постобструктивної поліурії, сольвтрачаючого нефриту, синдрому  Тоні - Дебре - Фанконі, хронічної ниркової недостатністї, гіперальдостеронізму.[7] На консиліумі клініки при розгляді випадку було висунуто припущення про можливу природу наявного у хворої нецукрового діабету внаслідок використання препаратів з нефротоксичною дією.

У 1-й день добовий діурез у хворого становив майже 6 л, а питома вага сечі — 1004–1006, була наявна ніктурія; на наступний день, після пробного лікування інтраназальним десмопресином 20 мкг двократно, затримка сечовиділення не спостерігалась. Хвора випила 2,5 л води за добу, проводилась агресивна інфузійна терапія з метою заміщення добового втрату рідини. Тест з обмеженням рідини не проводився в зв’язку з тяжким станом хворої. Питома вага сечі не збільшилася, залишилась на рівні 1010. На фоні проведення інтенсивної терапії було відкореговано порушення водно-електролітного балансу, гіпопротеїнемії. Лабораторні показники були в межах норми, зменшились явища неврологічного дефіциту, нормалізувалась робота шлунково-кишкового тракту, проте, зберігалась поліурія 5-6 літрів за добу з нормальною осмолярністю сечі на фоні використання інтраназального вазопресину. Виключена наявність нецукрового діабету центрального типу. Хвора спостерігалась мультидисциплінарною командою спеціалистів: терапевтом, неврологом, ендокринологом, оториноларингологом, офтальмологом, гастроентерологом, хірургом. Встановлено діагноз Нецукровий діабет нефрогенний тип.

Медикаментозна терапія  даного типу інспідарного синдрому незвична і зводиться до призначення  тіазидних діуретиків, також застосовують антиакваретики – синергісти АДГ, нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) та обмежують вживання солі[4]. Така терапія не є патогенетичною, але дозволяє зменшити добовий об’єм сечі та спрагу. Безпечність такої терапії сумнівна, оскільки препарати, що використовують для лікування даної патології, у разі тривалого застосування проявляють низку серйозних побічних ефектів. Рекомендована добова доза гідрохлортіазиду становить 25-150 мг/добу до досягнення ефекту, котрий проявляється перш за все у зменшенні спраги та поліурії, у подальшому можливе зниження дози. НПЗП як акваретики блокують синтез вазоейкозаноїдів-простагландинів Е2 – природних фізіологічних конкурентів АДГ. Простагландини у нормі in situ відновлюють проникність ниркових канальців після дії АДГ і збільшують діурез. Препаратами вибору є  ібупрофен в дозування 600-800 мг/добу, індометацин в дозі 25-75 мг/добу, напроксен, кетопрофен, індопрофен.[5]. Прийнято рішення про лікування препаратами гідрохлортіазиду 2 мг/кг  (розділено на 2 прийоми)  з паралельним прийомом препаратів калію перорально у поєднанні з НПЗП (Ібупрофеном) 600 мг/добу (розділена на 3 прийоми). За 3 доби діурез зменшився до 2-2.5 літрів за добу та був стабільний протягом наступних пʼяти діб. Хвора відмічала значне покращення загального стану. Пацієнтка була переведена до соматичного (терапевтичного) відділення для подальшого лікування під наглядом суміжних спеціалістів .

На момент переводу з ВІТ: загальний стан пацієнтки середньої тяжкості. Свідомість ясна, орієнтована, команди виконує вірно, ШКГ=15 балів. Скарги на незначну слабкість. Самостійно повертається у ліжку, сидить зі спущеними ногами, рухається в межах палати. Зіниці симетричні, d - 3-4 мм, реакція на світло збережена. Менінгеальних знаків не виявлено. Ковтальний рефлекс збережений. Шкіра та слизові оболонки блідо-рожеві. Язик вологий, чистий. Дихання спонтанне, сатурація 98-99% без інсуфляції зволоженого кисню.  Аускультативно - везикулярне дихання, вислуховується над всією поверхнею легень. Гемодинаміка стабільна, АТ-130/90 мм рт ст, ЧСС= 87/хв. ЕКГ - ритм синусовий. Живіт м'який, перистальтика вислуховується, активна.  Харчується самостійно. Діурез - самостійний, достатній. Т - 36,7оС. Данні клініко- лабораторного моніторингу не виходять за референтні значення. Зі стабільним станом переведена до терапевтичного відділення.

Продовжувалось лікування зі зменшенням дози тіазидних діуретиків до мінімальної та поступову відміну НПЗП під динамічним клініко-лабораторним моніторингом.

Хвора провела 42 дні стаціонарного лікування, з покращенням виписана на амбулаторне лікування під наглядом терапевта.

Висновки. Нецукровий діабет є рідкою патологією та завжди своєрідним «викликом» для клініцистів. Для даного синдрому характерний виражений етіологічний поліморфізм, тобто він може мати аліментарну, медикаментозну, ендокринну, нефрогенну, токсичну, неврологічну чи психічну першопричину. Проте в діагностичному і терапевтичному аспекті доцільніше орієнтуватись не на етіологічний фактор, а саме на патофізіологічну основу даної патології [7]. Медикаментозна терапія  даного захворювання повинна включати обмеження вживання солі [4] та призначення  тіазидних діуретиків зі застосуванням антиакваретиків – синергістів АДГ, нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП).

Список літератури

1. Saborio P, Tipton GA, Chan JC. Diabetes insipidus. Pediatr Rev. 2000 Apr. 21(4):122-9; quiz 129.  

2. Verkman AS. Aquaporins in clinical medicine. Annu Rev Med. 2012. 63:303-16.  

3. Peptide and non-peptide agonists and antagonists for the vasopressinand oxytocin V1a, V1b, V2 and OT receptors: research tools andpotential therapeutic agents / M. Manning [et al.] // Progress inBrain Research, Vol. 170. B.V. Elsevier, Amsterdam / New York, 2008. – P. 473-512. 

4. Zerbe R.L., Robertson G.L. A comparison of plasma vasopressin measurements with a standard indirect test in the differential diagnosis of polyuria // N. Engl. J. Med. – 1981. – Vol. 305 (26). – P. 1539-1546. 

5. Пигарова О.А. Нецукровий диабет: епидемиологія, клинична симптоматика, підходи до лікування // Ендокринологія. – 2009. – № 6 (50) часть II. – С. 26-36.

6. Ролс Б. Дж., Ролс Э.Т. Жажда: Пер. с англ. — М.: Медицина, 1984. — 192 с.

7. Виноградов А.В. Дифференціальний діагноз внутрішніх хвороб: Справочне керівництво для лікарів. — 3-е изд., перероб. и доп. — М.: ООО «Медичне інформаційне агентство», 1999. — С. 411-421.

8. Керівницітво по дитячій ендокринології / Під ред. Чарльза Г.Д. Брука, Розалинд С. Браун / Пер. с англ. під ред. В.А. Петеркової. — М.: ГЕОТАР-Медіа, 2009. — С. 192-215.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
АНАЛІЗ ФІЗІОЛОГІЧНИХ ЕФЕКТІВ ДОБРОВІЛЬНИХ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ ПРИ НЕЙРОДЕГЕНЕРАТИВНИХ ПОРУШЕННЯХ
19.12.2024 02:25
АНАЛІЗ КЛІНІЧНИХ ПРОЯВІВ СЕРОТОНІНОВОГО СИНДРОМУ
19.12.2024 02:11
КЛІНІЧНИЙ КЕЙС: ВИПАДОК АГРЕСИВНОГО ФІБРОМАТОЗУ ПЕРЕДНЬОЇ ЧЕРЕВНОЇ СТІНКИ
19.12.2024 00:06
ACADEMIC INTEGRITY IS AN INTEGRAL PART OF HIGHER EDUCATION
18.12.2024 23:46
AI’s ROLE IN AUGMENTING RADIOLOGISTS – ENHANCING EFFICIENCY AND DIAGNOSTIC ACCURACY
18.12.2024 00:33
POSSIBILITIES AND SAFETY OF SOME HERBAL COMPONENTS IN COMPLEX MANAGEMENT OF STRESS DISORDES
18.12.2024 00:18
СТРУКТУРНІ ЗМІНИ М’ЯЗОВО-СУХОЖИЛЬНОГО КОМПЛЕКСУ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬСЯ УЛЬТРОЗВУКОВИМ СКАНУВАННЯМ ПРИ НЕСПЕЦИФІЧНОМУ СИНОВІТІ КОЛІННОГО СУГЛОБА
16.12.2024 22:05
ВПЛИВ МІКРОПЛАСТИКІВ НА МОРФОЛОГІЧНІ ЗМІНИ У ТКАНИНАХ ПЕЧІНКИ ТА НИРОК ТВАРИН
11.12.2024 16:14
АКТИВІЗАЦІЯ ЗАЛУЧЕННЯ ПАЦІЄНТІВ ДО СКРИНІНГОВИХ ПРОГРАМ ТА ЇХ ВПЛИВ НА РАННЮ ДІАГНОСТИКУ І ЛІКУВАННЯ ОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
08.12.2024 18:14
ВИЗНАЧЕННЯ МЕТАБОЛІЧНОГО ВІКУ ДЛЯ ОЦІНКИ РІВНЯ ЗДОРОВ’Я
08.12.2024 16:52




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.196 сек. / Mysql: 1599 (0.152 сек.)