:: ECONOMY :: МЕТОДОЛОГІЯ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСОЗБЕРІГАЮЧИХ ТЕХНОЛОГІЙ У ВІДНОВЛЕННІ БУДІВЕЛЬНОЇ ГАЛУЗІ :: ECONOMY :: МЕТОДОЛОГІЯ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСОЗБЕРІГАЮЧИХ ТЕХНОЛОГІЙ У ВІДНОВЛЕННІ БУДІВЕЛЬНОЇ ГАЛУЗІ
:: ECONOMY :: МЕТОДОЛОГІЯ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСОЗБЕРІГАЮЧИХ ТЕХНОЛОГІЙ У ВІДНОВЛЕННІ БУДІВЕЛЬНОЇ ГАЛУЗІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 17



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

МЕТОДОЛОГІЯ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСОЗБЕРІГАЮЧИХ ТЕХНОЛОГІЙ У ВІДНОВЛЕННІ БУДІВЕЛЬНОЇ ГАЛУЗІ

 
11.12.2024 17:06
Автор: Громика Олексій Олегович, аспірант кафедри економіки, Університет імені Альфреда Нобеля
[1. Економічні науки;]


Модернізація економіки, регіональний розвиток та покращення інвестиційного клімату неможливі без прогресивного розвитку такої ключової галузі, як будівництво. Зазначена галузь має значну залежність від імпортних будівельних матеріалів, що стримує інтеграцію передових технологій та збільшує витрати на будівельні роботи. Зокрема, популярність здобувають сучасні «зелені» технології та альтернативні джерела енергії. Погляд на використання матеріальних ресурсів та їх цінність еволюціонував протягом історії цивілізації, рухаючись від відсутності концепції ресурсозбереження до сучасного етапу. Лідерами у сфері ресурсозбереження є країни, як Швеція, Німеччина, Австрія та Швейцарія [1, c.345].

Подальший розвиток будівельної галузі в умовах використання ресурсозберігаючих технологій вимагає значного збільшення використання взаємозамінних сировинних ресурсів. Особливе значення має зменшення споживання мінеральної сировини та палива, що дозволяє знижувати собівартість будівництва, що є критично важливим елементом для оцінки рівня інтенсифікації цієї галузі. Зниження матеріаломісткості будівництва, як за обсягами на одиницю продукції, так і за різноманіттям матеріалів, має вагомий вплив на економіку в цілому.

Резерви для подальшого розвитку будівельної галузі включають: збільшення виробництва прогресивних матеріалів та збірних конструкцій, підвищення концентрації виробництва та технічного рівня підприємств, модернізацію існуючих виробничих потужностей, а також розвиток комбінованого виробництва на основі комплексного використання сировини та промислових відходів [2, c.111]

Матеріаломісткість будівельної продукції розглядається як відношення витрат на матеріали, що включені до складу кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт (СМР), до загальної величини витрат на ресурси. Зниження представленого показника свідчить про підвищення інтенсивності використання ресурсів у будівництві при збереженні стабільності цін на ресурси та незмінності структури робіт [1, c. 356]. З екологічної та економічної точки зору перспективним є застосування промислових відходів, зокрема вторинних матеріальних ресурсів, які не містять шкідливих домішок, але втратили свої споживчі властивості. Зазначені матеріали можуть бути ефективно використані для виробництва нових будівельних матеріалів, зокрема сухих сумішей для будівництва.

Виробництво будівельних матеріалів повинно задовольняти потреби будівельної галузі. Для цього необхідно розвивати виробництво інноваційних будівельних матеріалів і конструкцій, а також удосконалювати технології виготовлення традиційних матеріалів, включаючи використання промислових відходів і попутних ресурсів [3, c.115]. Окремо слід акцентувати увагу на розробці енергозберігаючих технологій та на розробці заходів, спрямованих на раціональне використання енергетичних ресурсів. Поєднання напрямків є основою для створення ефективного економічного механізму використання вторинних ресурсів у промисловості.

Один із перспективних напрямів розвитку ринку будівельних матеріалів полягає в переході до безвідходного виробництва, що є результатом інтеграції технологічних, екологічних, організаційних, соціальних і економічних факторів. Ключовим показником ефективності безвідходного виробництва є його ресурсозберігаючий ефект, який проявляється в зростанні обсягу кінцевої продукції при одночасному зменшенні споживання природних ресурсів. За оцінками економістів, застосування безвідходних технологій дає змогу досягти двократної економії фінансових засобів порівняно з розробкою нових природних ресурсів [3, c. 112].

Ключовим критерієм ефективності в даному контексті є рівень повного або безвідходного використання ресурсів, що включає інтеграцію вторинних промислових ресурсів у виробничі процеси, що сприяє зниженню витрат на виробництво та значному підвищенню конкурентоспроможності продукції. Аналізуючи фактори, що сприяють інтенсифікації будівельної галузі, серед яких варто виокремити впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій, використання інноваційних конструкцій, технологій та матеріалів із заданими властивостями, а також застосування вторинних сировинних ресурсів і безвідходних технологій, слід зазначити, що їх ефективна реалізація потребує детального та комплексного дослідження. Для забезпечення належного функціонування економічного механізму використання вторинних сировинних ресурсів у підприємствах будівельної галузі пропонуються відповідні напрямки, детально представлені у таблиці 1.

Таблиця 1

Економічний механізм інтегрованого використання вторинних сировинних ресурсів будівельними підприємствами галузі [3-4]




Будівельна галузь не може ґрунтуватися на розвитку традиційного ресурсного потенціалу з тією ж інтенсивністю, що й раніше. Така ситуація вимагає радикальної зміни підходу до стратегії економічного розвитку цієї галузі. Важливим елементом для забезпечення стабільного економічного зростання будівництва має стати комплексне використання вторинних сировинних ресурсів. Стратегія ресурсозбереження та інтенсифікації будівельної діяльності передбачає відмову від одноразового використання ресурсів. Збалансований розвиток галузі неможливий без застосування безвідходних виробничих технологій, які орієнтуються на комплексне використання природних ресурсів і утилізацію відходів як джерела сировини та матеріалів. Для ефективного вирішення представлених завдань необхідно здійснити детальне дослідження та знайти шляхи оптимізації собівартості будівельних матеріалів і конструкцій, а також розробити ефективний механізм ціноутворення для інноваційних виробів та матеріалів.

Список літератури:

1. Uusitalo P., Peltokorpi A., Seppänen O. and Alhava O. Towards systemic transformation in the construction industry: a complex adaptive systems perspective. Construction Innovation. 2024. Vol. 24 No. 7, P. 341-368. DOI:  https://doi.org/10.1108/CI-01-2024-0015 (дата звернення: 08.12.2024)

2. Olatunde N.A., Gento A.M., Okorie V.N., Oyewo O.W., Mewomo M.C. and Awodele I.A. Construction 4.0 technologies in a developing economy: awareness, adoption readiness and challenges. Frontiers in Engineering and Built Environment 2023. №3(2). Р. 108-121. DOI:  https://doi.org/10.1108/FEBE-08-2022-0037 (дата звернення: 08.12.2024)

3. Rodrigo N., Omrany H., Chang  R. and Zuo J. Leveraging digital technologies for circular economy in construction industry: a way forward. Smart and Sustainable Built Environment. 2024. Vol. 13 No. 1, Р. 85-116. DOI: https://doi.org/10.1108/SASBE-05-2023-0111 (дата звернення: 08.12.2024)

4. Кубанов Р. Economic constant of introducing resource-saving technologies at a construction company in an unstable market environment with limited resources.  Економіка та суспільство. 2024. № 59. DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0072/2024-59-9 (дата звернення: 08.12.2024)



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ЕКОНОМІЧНА ІНТЕГРАЦІЯ УКРАЇНИ З ЄВРОПЕЙСЬКИМ СОЮЗОМ: ПЕРСПЕКТИВИ ТА ВИКЛИКИ
20.12.2024 11:29
АДАПТАЦІЯ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ ДО НОВИХ УМОВ РОБОТИ: ВІДДАЛЕНІ СЕРВІСИ ТА КІБЕРБЕЗПЕКА
19.12.2024 00:38
ДЕМОГРАФІЧНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ ЯК КЛЮЧОВИЙ ВИКЛИК ФІНАНСОВІЙ БЕЗПЕЦІ ДЕРЖАВИ
18.12.2024 22:26
ПЕРСПЕКТИВНІ МЕХАНІЗМИ ФОРМУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ
18.12.2024 16:19
ПЕРСПЕКТИВНІ МЕТОДИ УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ БОРГОВОГО ПОРТФЕЛЯ ДЕРЖАВИ
18.12.2024 16:14
МЕХАНІЗМИ РОЗВИТКУ НЕДЕРЖАВНИХ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ ЯК СКЛАДОВОЇ ПЕНСІЙНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
18.12.2024 15:46
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ЕВОЛЮЦІЇ ПОНЯТТЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
18.12.2024 14:11
СВІТОВІ ТЕНДЕНЦІЇ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ В ЕНЕРГЕТИЧНОМУ СЕКТОРІ: ВПЛИВ ВІЙНИ ТА НОВІ ВИКЛИКИ
18.12.2024 13:54
ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ У ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ
18.12.2024 02:03
AGILE PHILOSOPHY OF TRANSFORMATION IN UKRAINE: ECONOMY AND IT ENTREPRENEURSHIP DURING THE WAR
17.12.2024 23:59




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.192 сек. / Mysql: 1599 (0.15 сек.)