:: ECONOMY :: РОБОТА НАД МЕТРОРИТМІЧНИМИ СКЛАДНОЩАМИ У АНСАМБЛІ БАЯНІСТІВ-АКОРДЕОНІСТІВ :: ECONOMY :: РОБОТА НАД МЕТРОРИТМІЧНИМИ СКЛАДНОЩАМИ У АНСАМБЛІ БАЯНІСТІВ-АКОРДЕОНІСТІВ
:: ECONOMY :: РОБОТА НАД МЕТРОРИТМІЧНИМИ СКЛАДНОЩАМИ У АНСАМБЛІ БАЯНІСТІВ-АКОРДЕОНІСТІВ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 17



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

РОБОТА НАД МЕТРОРИТМІЧНИМИ СКЛАДНОЩАМИ У АНСАМБЛІ БАЯНІСТІВ-АКОРДЕОНІСТІВ

 
11.12.2024 14:50
Автор: Князєв Владислав Федорович, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри музичної україністики та народно-інструментального мистецтва Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
[10. Мистецтвознавство;]


Здебільшого, саме метроритмічні труднощі є найбільш поширеними та саме над їх подоланням відбувається основна робота з ансамблем. Це зумовлено, передусім, очевидністю ритмічних похибок у виконавському процесі. Якщо тембр та інтонація мають більш складну природу, то ритмічний зміст виконання твору сприймається чи не в першу чергу, відповідно, формуванню навичок точної, ритмічної гри слід приділяти суттєву увагу. Для недосвідчених ансамблістів метроритмічні питання є першочерговими, а для тих музикантів, які мають достатній досвід роботи у ансамблі найбільш вагомими чинниками є взаємодія виконавців на слуховому та емоційному рівнях ансамблевої техніки.      

Недостатня ритмічна організованість виконання в ансамблі баяністів-акордеоністів особливо гостро виявляється під час гри в унісон. Трапляється, що хтось із ансамблістів не чує та не усвідомлює своїх ритмічних помилок. У цьому випадку керівнику необхідно скористатися музичним показом, щоб виконавець міг зі сторони почути різницю між своїм виконанням та виконанням партнера. Загалом, музичний показ приносить безсумнівну користь у роботі, і керівнику не треба уникати його, а використовувати якнайчастіше.  

«У випадку коли партії мають різнопланову фактуру та поєднуються різноманітні ритмічні малюнки у виборі оптимального темпу орієнтуватися потрібно на партію із більш дрібними тривалостями (оскільки темп залежить від її технічних можливостей). Це забезпечить рівномірне протікання виконавського процесу» [3, с. 69]. 

В ансамблі, зазвичай, досить різноманітний по рівню склад. Спільна гра повинна привчати виконавців до організованості та ритмічної дисциплінованості під час виконання швидких технічних послідовностей. Також тут слід вагому увагу приділити зручній та логічній аплікатурі, що дозволить якісно відтворити музичний матеріал.   

Не всі ритмічні малюнки які зустрічаються у творах є рівноцінними з точки зору метроритмічного ансамблю. У зв’язку з цим, ритм варто поділяти на «керуючий» та «підлеглий». Відповідно, у кожному окремому випадку, потрібно визначити партію, яка по своїй ритмічній структурі (це не обов’язково може бути головна партія) найкращим чином виконувала б керівну функцію. Їй і потрібно підкоряти звучання.

Ансамблісту потрібна особлива здатність оперативно переключатися із ведучого ритму в ритм підлеглий і навпаки. Відомо, що дрібні тривалості у поєднанні із більш довгими, якщо вони у одній партії, часто виступають у якості порушників метроритму. Вони або приспішуються (якщо фактура легка та зручна) або заповільнюються (коли фактура складна). Ось чому домінування над ними більш крупних тривалостей з метою контролю є дуже важливим.  

«Одним із ефектних засобів усунення ритмічних недоліків є виконання твору невеликими уривками, кожен із яких закінчується на сильну долю яка виділяється невеликим акцентом. Зосередившись на невеликому фрагменті легше виявити ритмічні порушення та виправити їх. Зупиняючись на сильній долі, та закцентувавши її, образно кажучи, виконавець ніби відчуває  опору під ногами, а зупиняючись на слабкій повисає у повітрі» [3, с. 71]. 

Для об’єднання різних фактур з різними ритмами потрібно відчувати єдиний наскрізний пульс, який є ніби спільним знаменником. Також слід зазначити, що для створення враження потужнішого звучання та більшого ансамблевого складу можна використовувати дещо перебільшену кількість акцентів та підкреслено виразне акцентування.

Граючи у колективі є обов’язковим слідкувати за рукою керівника, його мімікою та жестами. Це має особливе значення для синхронного вступу, а  також коли ансамбль вступає після паузи на сильній долі.

Часто ритмічному ансамблю баяністів-акордеоністів допомагає однакова аплікатура. Вона також буде сприяти однаковому штриху у всіх виконавців. Проте до якого прийому ми б не звертались, основним є підпорядкованість різних ритмічних малюнків, які необхідно розглядати не ізольовано, а об’єднано. Потрібно домагатися збереження на протязі фрагменту, або цілого твору, єдиного наскрізного пульсу, який повинен об’єднувати різні ритми партій у одне ціле.

Література:

1. Мойсєєва М. А. Теоретико-методичні основи навчання ансамблевої гри: навчально-методичний посібник. Житомир : 2002. 208 с.

2. Пляченко Т. М. Підготовка майбутнього вчителя музики до роботи з учнівськими оркестрами та інструментальними ансамблями : монографія. Кіровоград : «Імекс -ЛТД», 2010. 428 с.

3. Різоль М. Ансамбль, як засіб формування музичного мислення музиканта.  Камерний ансамбль: Педагогіка та виконавство. К. : 1979. С.  64–76.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
СУЧАСНІСТЬ І ТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКОГО ТАНЦЮВАЛЬНОГО ФОЛЬКЛОРУ В ІСТОРИЧНІЙ ДИНАМІЦІ
18.12.2024 15:39
РЕКОНСТРУКЦІЯ ОБРАЗУ ЗАГИБЛИХ ГЕРОЇВ У ДОКУМЕНТАЛЬНОМУ КІНО ЗА ДОПОМОГОЮ СУЧАСНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
16.12.2024 21:33




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.206 сек. / Mysql: 1599 (0.161 сек.)