Ефективне управління юридичним бізнесом у сучасних умовах не може бути забезпечене без активного впровадження інновацій у його діяльність. Це дає для юридичної компанії ряд важливих переваг, включаючи зростання іміджу фірми та кількості споживачів її послуг, зменшення витрат, збільшення обсягів одержаних прибутків, зростання якості послуг, економію часу на їх надання тощо. Юридична фірма при цьому повинна для себе чітко окреслити мету впровадження інновацій, а також перспективи її досягнення у часі.
Як зазначають науковці, окремо виділяються юридичні інновації та інновації, що впроваджуються у юридичному бізнесі. При цьому до складу юридичних інновацій входять нові правові знання, змінені чи нові закони й інші нормативно-правові документи, удосконалені або нові технології, що використовуються при наданні юридичних послуг, а також новостворені юридичні послуги та практики [1]. Основні етапи, що виділяються у ході прийняття управлінського рішення щодо впровадження інновацій у юридичному бізнесі, відображені на рис. 1. Необхідно зауважити, що юридичні інновації зосереджені на цінності юридичних послуг, тобто вигодах для клієнта від їх отримання. При цьому важливим є здатність даного виду послуг задовольняти потреби споживачів на суспільному рівні; сприяти досягненню високої ділової репутації юридичної фірми; збільшувати оперативність та своєчасність розв’язання певної проблеми, давати економію часу [2].
Рисунок 1 – Основні етапи впровадження інновацій в управлінні юридичним бізнесом (сформовано автором)
Також юридичні інновації повинні забезпечувати відповідність між ціною юридичної послуги та її якістю, створювати передумови для підвищення юридичної культури, отримання нових правових знань, набуття конкурентних переваг для юридичної фірми тощо [2].
При цьому інновації, що реалізуються в юридичному бізнесі, є ширшим поняттям, ніж юридичні інновації, оскільки вони також включають:
- застосування новітніх технологій, що оптимізують роботу з інформацією і документообігом, а також управлінські інновації;
- інноваційні методи інвестування у галузь надання юридичних послуг;
- сучасні системи стимулювання працівників юридичної фірми;
- нові методи активного маркетингу у соціальних мережах, а також сучасні форми виходи нових юридичних послуг на ринок тощо [2].
Слід зауважити, що отримані результати управління юридичним бізнесом, що здійснюється на засадах використання інноваційних підходів, залежать від багатьох чинників. Зокрема, на ці результати буде впливати рівень кваліфікації управлінського персоналу, який несе відповідальність за прийняття рішень. Менеджери юридичного бізнесу повинні володіти достатніми знаннями та досвідом аналізування стану підприємницької діяльності, ринку та конкурентності середовища. Також вони мають мати у своєму розпорядженні достатню інформацію, на базі якої буде здійснюватися прийняття рішень, вміти використовувати сучасні управлінські технології, приймати та втілювати ефективні організаційні рішення [3].
Список літератури:
1. Марченко О.С., Ярмак О.В. Юридичний консалтинг: сутність та роль у правовій економіці. Х. : ФОП Данилко Н.С. 2016. 238 с.
2. Шевченко Л. C. Інноваційність юридичного бізнесу: критерії та чинники. URL: https://dspace.nlu.edu.ua/bitstream/123456789/12557/1/Shevchenko_10-13.pdf
3. Парій Л. В., Кубрак А.О. Прийняття управлінських рішень на підприємстві. Науковий вісник Ужгородського національного університету. URL: http://www.visnyk-econom.uzhnu.uz.ua/archive/47_2023ua/15.pdf
|