:: ECONOMY :: ЕВОЛЮЦІЙНІ АЛГОРИТМИ ТА ГЛИБОКЕ НАВЧАННЯ: ІННОВАЦІЙНІ МЕТОДИ КЛАСИФІКАЦІЇ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ ДАНИХ :: ECONOMY :: ЕВОЛЮЦІЙНІ АЛГОРИТМИ ТА ГЛИБОКЕ НАВЧАННЯ: ІННОВАЦІЙНІ МЕТОДИ КЛАСИФІКАЦІЇ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ ДАНИХ
:: ECONOMY :: ЕВОЛЮЦІЙНІ АЛГОРИТМИ ТА ГЛИБОКЕ НАВЧАННЯ: ІННОВАЦІЙНІ МЕТОДИ КЛАСИФІКАЦІЇ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ ДАНИХ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 25



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ЕВОЛЮЦІЙНІ АЛГОРИТМИ ТА ГЛИБОКЕ НАВЧАННЯ: ІННОВАЦІЙНІ МЕТОДИ КЛАСИФІКАЦІЇ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ ДАНИХ

 
21.11.2024 22:03
Автор: Книш Тетяна Олегівна, магістрант, Західноукраїнський національний університет, м. Тернопіль; Кравець Катерина Русланівна, магістрант, Західноукраїнський національний університет, м. Тернопіль; Хрунь Христина Богданівна, магістрант, Західноукраїнський національний університет, м. Тернопіль
[2. Інформаційні системи і технології;]

У багатьох реальних ситуаціях спеціалісти зустрічаються з проблемами, які є занадто складними для вирішення традиційними алгоритмами, створеними вручну. Крім того, такі проблеми можуть змінюватися з часом, що змушує ці алгоритми постійно адаптуватися. Тому алгоритми машинного навчання стають дедалі популярнішими в різних сферах. Одним із таких алгоритмів є глибоке навчання [1, 2], яке набуло значення завдяки своєму успіху в задачах розпізнавання образів і шаблонів. Методи глибокого навчання можна вважати продовженням класичних штучних нейронних мереж, що використовують сучасні недорогі обчислювальні ресурси та нові підходи до паралельних і розподілених обчислень.

Особливості глибоких нейронних мереж [3] роблять їх потужним інструментом для вирішення складних завдань різної природи. Вони особливо підходять для проблем, де зв’язок між вхідними й вихідними даними дуже складний і нелінійний. Хоча існують інші методи та алгоритми, призначені для вирішення задач з великою кількістю параметрів, не всі з них ефективні для задач, пов’язаних із розпізнаванням образів – типу завдань, які люди зазвичай виконують інтуїтивно [1].

Щоб досягти високої точності, яку пропонують глибокі нейронні мережі, слід розуміти, що вони є складними моделями навчання. Вони складаються з багатьох шарів і нейронів, які можуть мати різні типи та цілі. На архітектуру також впливають інші параметри, наприклад, функції активації чи оптимізатори. Розробники зазвичай налаштовують ці параметри вручну методом проб і помилок. Існують різні підходи для прискорення й поліпшення цього етапу навчання, зокрема методи еволюційних обчислень, які допомагають визначати оптимальні параметри. Однак нові вимоги й підвищена складність глибоких нейронних мереж потребують нових спеціалізованих методів.

У фінансовій сфері прогнозування показників ринку є однією з найбільш актуальних і складних задач, особливо у зв’язку з великою кількістю змінних, які впливають на динаміку цін, а також значною волатильністю ринку. Сучасні методи прогнозування, такі як лінійна регресія, ARIMA та традиційні методи статистичного аналізу, демонструють обмежену ефективність для обробки складних фінансових даних через їхню нездатність виявляти глибинні патерни в часових рядах і враховувати нелінійні зв’язки між даними. До того ж, ці методи часто не здатні забезпечити необхідну точність і надійність у прогнозуванні в умовах нестабільних ринків.

Останнім часом для вирішення задач прогнозування все частіше використовуються методи машинного навчання, зокрема нейронні мережі, які можуть адаптуватися до складних і нелінійних закономірностей. Однак, навіть серед цих підходів існують певні недоліки. Наприклад, рекурентні нейронні мережі (RNN) і моделі на основі LSTM хоча й добре працюють з послідовними даними, можуть бути складними в навчанні, потребують великих обчислювальних ресурсів, а також можуть мати обмежену ефективність на великих часових інтервалах. Крім того, ці моделі іноді схильні до перенавчання, особливо у випадках із високою волатильністю фінансових даних.

Згорткові нейронні мережі, хоча зазвичай використовуються для обробки зображень, показали хороші результати й у задачах прогнозування часових рядів, оскільки вони здатні виявляти локальні патерни в послідовностях даних. Враховуючи їхню здатність до автоматичного виділення ознак, CNN можуть бути ефективними у виділенні важливих закономірностей в фінансових даних, що дозволяє підвищити точність прогнозування.

У зв’язку з цим постає задача розробити ефективну модель для прогнозування фінансових показників на основі CNN, яка могла б враховувати коротко- та довгострокові залежності у часових рядах, мінімізувати ризик перенавчання та забезпечувати високу точність і надійність прогнозування.

Задача класифікації тексту є одним із найбільш важливих і складних завдань у галузі обробки природної мови. З розвитком цифрових технологій та інтернету обсяги текстових даних зростають експоненційно, що створює значні виклики для автоматизації їх обробки та аналізу. Основною метою текстової класифікації є автоматичне сортування текстів за визначеними категоріями, такими як настрої, тематика, рівень важливості тощо. Це завдання є критично важливим для багатьох прикладних задач, зокрема в аналізі соціальних мереж, пошуку схожих документів, інформаційному моніторингу, а також виявленні фейкових новин та спаму.

Успіх класифікації тексту великою мірою залежить від можливості моделі коректно розпізнавати семантичні зв’язки між словами та розуміти контекст тексту. Традиційні методи, такі як методи на основі ключових слів або статистичні підходи, мають обмежену здатність враховувати складну структуру природної мови. З іншого боку, глибоке навчання, а саме нейронні мережі [3], показали високі результати завдяки здатності до виявлення прихованих патернів у текстових даних. Однак розробка оптимальних архітектур нейронних мереж залишається складним завданням, оскільки ефективність цих моделей залежить від численних параметрів і архітектурних рішень, що потребують налаштування.

Щоб полегшити створення ефективних нейронних мереж для задач класифікації тексту, актуальним є дослідження методів автоматизації проєктування архітектур. Одним із таких методів є нейроеволюція, яка базується на еволюційних алгоритмах для автоматичного налаштування нейронних мереж. 

Література

1. Goodfellow I., Bengio Y., Courville A. Deep Learning, MIT Press, 2016.

2. LeCun Y., Bengio Y., Hinton G. Deep learning, Nature, 2015. Vol. 521, No. 7553. Pp. 436–444.

3. Acharya U.R., Oh S.L., Hagiwara Y., et al. A deep convolutional neural network model to classify heartbeats. Computers in Biology and Medicine. 2017. Vol. 89. Pp. 389–396.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
АНАЛІЗ СТРІМІНГОВИХ ПРОТОКОЛІВ ДЛЯ ОЦІНКИ ПРОДУКТИВНОСТІ СИСТЕМИ ПОТОКОВОГО ВІДЕО
22.11.2024 15:13
AN OVERVIEW OF PROCESS FOR ESTABLISHING THE PROJECT MANAGEMENT OFFICE IN ORGANIZATION
21.11.2024 23:31
МЕТОДИ ВІДНОВЛЕННЯ ТА ОЦІНКИ ЯКОСТІ ВЕЛИКИХ ДАНИХ НА ОСНОВІ НЕЙРОННИХ МЕРЕЖ
21.11.2024 22:16
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ НА ОСНОВІ МАШИННОГО НАВЧАННЯ
21.11.2024 22:12
РОЗПОДІЛЕНІ ОБЧИСЛЕННЯ ТА МЕТОДИ ГЛИБОКОГО НАВЧАННЯ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАДІЙНОСТІ ТА ЕФЕКТИВНОСТІ КОМП’ЮТЕРНИХ МЕРЕЖ ТА IоT-ІНФРАСТРУКТУРИ
21.11.2024 22:09
РОЗПОДІЛ ОБЧИСЛЮВАЛЬНИХ РЕСУРСІВ МІЖ СИСТЕМАМИ ТУМАННИХ ОБЧИСЛЕНЬ ТА IoT-ПРИСТРОЯМИ
21.11.2024 21:56
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ РІШЕННЯ НА ОСНОВІ ГЛИБОКИХ НЕЙРОННИХ МЕРЕЖ ДЛЯ ЗАДАЧ РОЗПІЗНАВАННЯ ЗОБРАЖЕНЬ
21.11.2024 21:53
ЕВОЛЮЦІЯ ПІДХОДІВ ДО ОЦІНКИ ВАРТОСТІ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: ІНТЕГРАЦІЯ КЛАСИЧНИХ МОДЕЛЕЙ І МЕТОДІВ МАШИННОГО НАВЧАННЯ
21.11.2024 21:51
СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО УПРАВЛІННЯ ПРОЄКТАМИ: МАШИННЕ НАВЧАННЯ ТА БЛОКЧЕЙН-ТЕХНОЛОГІЇ
21.11.2024 21:47
СИМУЛЯТОР КОРЕГУВАННЯ АРТИЛЕРІЙСЬКОГО ВОГНЮ
21.11.2024 20:22




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.210 сек. / Mysql: 1570 (0.163 сек.)