:: ECONOMY :: АДАПТАЦІЯ ПРОЦЕСІВ АНТИОКСИДАНТНО-ПРООКСИДАНТНОГО ГОМЕОСТАЗУ ДО ДОЗОВАНИХ СИЛОВИХ НАВАНТАЖЕНЬ :: ECONOMY :: АДАПТАЦІЯ ПРОЦЕСІВ АНТИОКСИДАНТНО-ПРООКСИДАНТНОГО ГОМЕОСТАЗУ ДО ДОЗОВАНИХ СИЛОВИХ НАВАНТАЖЕНЬ
:: ECONOMY :: АДАПТАЦІЯ ПРОЦЕСІВ АНТИОКСИДАНТНО-ПРООКСИДАНТНОГО ГОМЕОСТАЗУ ДО ДОЗОВАНИХ СИЛОВИХ НАВАНТАЖЕНЬ
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 40

Термін подання матеріалів

24 квітня 2025

До початку конференції залишилось днів 23



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

АДАПТАЦІЯ ПРОЦЕСІВ АНТИОКСИДАНТНО-ПРООКСИДАНТНОГО ГОМЕОСТАЗУ ДО ДОЗОВАНИХ СИЛОВИХ НАВАНТАЖЕНЬ

 
18.11.2024 23:03
Автор: Коритко Зоряна Ігорівна, доктор біологічних наук, професор, Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського; Кулітка Едуард Федорович, кандидат медичних наук, доцент, Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського
[15. Фізичне виховання та спорт;]

ORCID: 0000-0002-7262-4723 Коритко З.І.

Силові навантаження (СН) є основною складовою тренувального процесу спортсменів усіх швидкісно-силових видів спорту, які тренують силову витривалість. Окрім того, в останні роки СН активно застосовуються в фітнес програмах для зміцнення здоров’я. Тренування силової витривалості передбачає підвищення адаптаційних можливостей організму, зокрема кардіореспіраторної, нервово-м’язової системи та енергетичного забезпечення  роботи м’язів [1]. Однак механізми адаптації метаболічних процесів до СН до кінця не з’ясовані. Одним з об’єктивних показників, які використовують для діагностики функціонального стану вважають характеристику вільнорадикального гомеостазу за оцінкою рівня перекисного окислення ліпідів (ПОЛ) і станом системи антиоксидантної активності (АОА), оскільки ці процеси адекватно відображають метаболічні зміни в організмі при різних фізіологічних і патологічних станах [2, 3].

Мета – вивчення особливостей перебудови вільноадикального гомеостазу при дозованих силових динамічних навантаженнях.

Дослідження проведені із залученням спортсменів-важкоатлетів віком 18–20 років, адаптованих до фізичних навантажень (ФН) силового спрямування. Спортсмени виконували на тренажері три підходи СН м’язами верхніх кінцівок величиною 25 % і 50 % від максимальної довільної сили (МДС). До і після ФН в сироватці крові вивчали стан вільнорадикального гомеостазу, для характеристики якого використовували оцінку рівня ПОЛ і стан системи АОА. Рівень пероксидації оцінювали за нагромадженням одного з кінцевих метаболітів ПОЛ – продуктів тіобарбітурової кислоти (ТБК-АП), а стан системи АОА – за активністю ферментів антиокисної дії: супероксиддисмутази (СОД) і каталази (КТ). Рівновагу в системі ПОЛ-АОА вивчали за антиоксидантно-прооксидантними індексами: АПІ1 (СОД/ ТБК-АП), АПІ2 (КТ*СОД/ ТБК-АП) і АПІ3 (КТ/ ТБК-АП *100) [4, 5]. 

Результати статистично опрацьовані.

Виявлено, що за умов ритмічних СН особливості перебудови процесів ПОЛ та системи АОА залежать від інтенсивності ФН. Після локальних СН (25 % від МДС) у важкоатлетів не спостерігалося істотної активації переокислення ліпідів, оскільки не зростав рівень ТБК-АП (Р > 0,05). Разом з тим, була відмічена активація системи антиокидантного захисту – підвищення активності КТ і СОД (Р < 0,05), що свідчило про початок порушення взаємозв’язків в прооксидантній та антиоксидантній системі. Разом з тим, слід відзначити, що для інтерпретації показників у системі вільнорадикального гомеостазу мають значення не стільки кількісні показники метаболітів і ферментів у системі ПОЛ-АОА, скільки баланс між прооксидантною активністю та активацією ферментів антиоксидантної системи. Баланс в системі ПОЛ-АОА характеризується коефіцієнтами пероксидації, так званими антиоксидантно-прооксидантними індексами: АПІ1, АПІ2 та АПІ3. Зокрема, АПІ1 – це відношення СОД/ТБК-АП, який у нормі знаходиться в межах 2-х одиниць [6]. До обстеження у спортсменів АПІ1 був 2,23 ± 0,45, а після ФН істотно не змінився (Р > 0,05), що свідчило про збережений баланс у системі ПОЛ-АОА. Про існування балансу у системі ПОЛ-АОА свідчили також й інші два коефіцієнти пероксидації (АПІ2 і АПІ3), які практично не змінювалися після ФН (Р > 0,05). 

Більш істотні зміни були відмічені при глобальних СН (50 % від МДС) з порушенням співвідношення в системі ПОЛ-АОА, що призводило до зростання концентрації ТБК-АП на 27 % (Р < 0,05), підвищення активності СОД на 49,1 % (Р < 0,01) та зниження активності КТ (на 35,5 %, Р < 0,01). По при те, що співвідношення СОД/ТБК-АП після ФН суттєво не зростало (на 17 %, Р > 0,05), баланс у системі ПОЛ-АОА у спортсменів після глобальних СН все ж порушувався, оскільки зміни ферментів антиокисного захисту відбувалися різноспрямовано, на що вказувало суттєве зменшення антиоксидантно-прооксидантних індексів (АПІ2 і АПІ3, Р < 0,01).

Оскільки система ПОЛ-АОА є чутливим показником загального метаболізму й досконалості функціональних систем регуляції гомеостазу, то порушення балансу у цій системи може свідчити про адекватність ФН для організму спортсменів. Вважають, що порушення взаємозв'язку в прооксидантній і антиоксидантній системі при екстремальних впливах, в тому числі і надмірних ФН, веде до порушення окисного метаболізму, зниження працездатності та резистентності цілого організму [7, 8].

Аналіз показників процесів вільнорадикального гомеостазу свідчив, що повторні локальні СН (25 % від МДС) були адекватними до функціональних можливостей організму спортсменів, оскільки не спричиняли суттєвих змін метаболізму. Така різна реакція з боку системи ПОЛ-АОА на СН навантаження свідчила про те, що у спортсменів-важкоатлетів протягом тривалого часу тренувань загалом виробились певні адаптаційні зміни метаболізму для збереження вільнорадикального гомеостазу за умов анаеробної роботи й фізичних перевантажень такого характеру. Разом з тим, при повторних глобальних СН (50 % від МДС) спостерігалася тенденція до розбалансування в системі ПОЛ-АОА, що могло бути сигналом надмірності ФН.

Отже, такі зміни енергетичного обміну можуть бути не лише проявом адаптаційних змін у важкоатлетів в анаеробних умовах,  які загалом адаптовані до ФН такого характеру, але й бути маркерами величини ФН і сигналізувати про неадекватність цих навантажень до функціональних можливостей організму спортсменів. 

Таким чином, отримані результати мають значення для розкриття фізіолого-біохімічних механізмів формування силової витривалості, планування структури тренувального процесу у швидкісно-силових видах спорту, а також для вдосконалення програм оздоровчої фізичної культури.

Література:

1. Коритко З.І., Кулітка Е. Ф., Павлюк О. С. Вплив повторних локальних силових навантажень на механізми адаптації серцево-судинної системи. Physical culture and sports: a scientist's perspective. 2024;3. С.58–68. https://doi.org/10.31891/pcs.2024.3.10.

2. Valgimigli L. Lipid Peroxidation and Antioxidant Protection. Biomolecules. 2023 Aug 24;13(9):1291. https://doi.org/10.3390/biom13091291.

3. Chaudhary P, Janmeda P, Docea AO, Yeskaliyeva B, Abdull Razis AF, Modu B, Calina D, Sharifi-Rad J. Oxidative stress, free radicals and antioxidants: potential crosstalk in the pathophysiology of human diseases. Front Chem. 2023 May 10;11:1158198. https://doi.org/10.3389/fchem.2023.1158198.

4. Тимочко М. Ф., Єлісєєва О. П., Кобилінська Л. І., Тимочко І. Ф. Метаболічні аспекти формування кисневого гомеостазу в екстремальних станах. Львів: Місіонер, 1998. 142 с.

5. Zhou Z, Chen C, Teo E-C, Zhang Y, Huang J, Xu Y, Gu Y. Intracellular oxidative stress induced by physical exercise in adults: systematic review and meta-analysis. Antioxidants, 2022;11(9):1751. https://doi.org/10.3390/antiox11091751.

6. Коритко З.І. Адаптаційні зміни кисневозалежного енергетичного обмiну у бігунів різної кваліфікації за умов граничних фізичних навантажень. Вісник проблем біології і медицини. 2011;3:1(87). С. 133–137. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vpbm_2011_3%281%29__35.

7. Kozakiewicz M, Rowiński R, Kornatowski M, Dąbrowski A, Kędziora-Kornatowska K, Strachecka A. Relation of Moderate Physical Activity to Blood Markers of Oxidative Stress and Antioxidant Defense in the Elderly. Oxid Med Cell Longev. 2019 Feb 11;2019:5123628. https://doi.org/10.1155/2019/5123628.

8. Коритко З. І. Метаболічний аспект особливостей компенсаторно-пристосувальних процесів у легкоатлетів-бігунів різної кваліфікації за умов граничних фізичних навантажень. Здобутки  клінічної і експериментальної медицини. 2011;1. С. 57–61.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.218 сек. / Mysql: 1717 (0.174 сек.)