Поєднані захворювання шлунку та органів гепатобіліарної системи стрімко зростають в умовах посилення стресогеності особливо в роки війни і є актуальним питанням у сучасній медицині. Гастрит і дуоденіт досить часто виявляється з хворобами печінки. Поширеним ускладненням коморбідного їх перебігу є зміни функції кишківника, а саме його мікробіоценозу, що тісно пов'язаний із процесами засвоєння компонентів їжі [1, с.46].
Мета. В даному дослідженні ми вивчили крохмаль та перетравлену рослину клітковину в капрограмах хворих на гастрит та хворих на гастродуоденіт поєднаний з гепатитом.
Методи. В умовах стаціонару лікарні Мечникова за результатами загальноклінічних досліджень були сформовані дві групи хворих, чоловіки від 28 до 55 років: І група (26 осіб) з хронічним гастритом, ІІ група (22 осіб) - з хронічним гастродуоденітом поєднаним із хронічним гепатитом. Показники капрограми: крохмаль та рослинну клітковину характеризували за В.М. Самаріною, мінімальна ступінь (+), середня (++), виражена (+++).
Результати. У переважної більшості майже 80% хворих І групи перетравлену рослинну клітковину в калі не виявлено, тоді як у ІІ групі цей показник був відсутній у 46,6% осіб. У 3,3% хворих І групи встановлена виражена ступінь даного показника, коли у пацієнтів ІІ групи він виявлений у 10% хворих. Тож, погіршення процесів розщеплення та засвоєння рослинної клітковини спостерігаються особливо у людей з декількома патологіями (ІІ групи), що ймовірно повязано з супутньою патологією печінки, запаленням дванадцятипалої кишки. За даними сучасних досліджень, пацієнти з гепатитом та цирозом близько у 65% випадків мають кишкові розлади пов’язанні з запальними змінами шлунка, кишківника, порушеннями всмоктування нутрієнтів і власне запаленням печінки [2, с.204]. Цьому також сприяє гіпосекреція шлунка, прискорена моторика, порушення всмоктування вуглеводів в кишківнику. Маркером засвоєння останніх є крохмаль і в обох групах цей показник в калі був виявлений найбільше в мінімальних та середніх кількостях, але переважно у хворих із декількома патологіями, а це 43,3% порівняно з 16,6% хворими на хронічний гастрит. У одного хворого з супутнім гепатитом виявлена висока ступінь крохмалю, що вказує на ознаки амілореї. Науковці відмічають, що наявність крохмалю в калі свідчить про недостатність ферменту амілази підшлункової залози, а також це може бути пов’язано з інактивацією амілази слини кислим рН шлункового соку в разі гастриту з підвищенною секреторною функцією HCl, рефлюксгастриту. Коваль В.Ю. в своєму дослідженні вказав, що амілорея, однаково проявляється при всіх формах хронічного панкреатиту [3, с.56]. Тож, наші результати свідчать, що хворі ІІ групи, ймовірно, мають функціональні зміни в підшлунковій залозі, при тому, що на етапі обстеження структурних змін в залозі не відмічалося.
Висновок. В більшій мірі у хворих на гастродуоденіт і супутній гепатит встановлено гірше перетравлення рослинної клітковини та засвоєння вуглеводів, що може свідчити про недостатнє жовчоутворення печінки, функціональні порушення слизової шлунка, гіперсекреції, дуоденіту, ферментної недостатності підшлункової залози.
Список літератури
1. Бабенко О.І. Вісь кишечник печінка: шляхи збереження гомеостазу організму. Історичні аспекти та сучасний стан проблеми. Огляд літератури. Сучасна гастроентерологія.2024. Т. 24. No 2. С. 46–55
2. Alkaade S., Vareedayah A.A. A primer on exocrine pancreatic insufficiency, fat malabsorption, and fatty acid abnormalities. Perspectives in Exocrine Pancreatic Insufficiency. 2017. Vol. 23, No 12. P. 203–209
3. Коваль В.Ю. Клініко-діагностичні аспекти хронічних панкреатитів на Закарпатті. Практикуючий лікар. 2013. No 13. С. 56–58
|