Ринок нерухомості є важливою частиною світової економіки. Як форма інвестицій нерухомість генерує грошовий потік за рахунок збору орендної плати з орендарів. Вартість нерухомості та орендна плата зазвичай зростають з часом, що робить нерухомість інвестиційним активом для хеджування від інфляції.
Через масштабне вторгнення рф в Україну вітчизняна нерухомість постраждала. Розвиток ринку нерухомості - одна із основних драйверів економічного зростання країни. Внутрішній ринок нерухомості формують девелоперські компанії, які мають власну стратегію розвитку, досвід реалізації проектів, інструменти та методи для досягнення своїх цілей. Враховуючи масштаби руйнування нерухомості та потенційний обсяг реконструкції після війни, усі будівельні та девелоперські компанії будуть змушені долати виклики, сформовані війною. Врахування умов, пріоритетів та особливостей європейського ринку може збільшити трансформаційний потенціал розвитку у сфері відновлення ринку нерухомості в Україні. Тому актуальним є вивчення стану та проблем ринку нерухомості, тенденцій його розвитку у країнах Європейського Союзу з метою запровадження закордонного досвіду в українську практику.
Проблематика сфери нерухомості викликає значний інтерес багатьох вітчизняних і закордонних науковців. Стан ринку нерухомості, його циклічність та тенденції розвитку, вплив на економіку досліджувалися багатьма вченими в Україні та за кордоном, однак через глобалізацію та активний його розвиток – потребує дослідження та становить актуальність.
Продовження воєнного стану актуалізує необхідність дослідження ринку нерухомості в умовах нових викликів, а також напрямів повоєнного відновлення з огляду на євроінтеграційний курс України.
Актуальним сьогодні є визначення напрямів трансформації вітчизняного девеломпенту нерухомості та адаптації до нових трендів в умовах євроінтеграції, що потребує вивчення стану ринків, основних трендів та ризиків в Україні та країнах Європейського Союзу; систематизації викликів девелопменту нерухомості в умовах війни; а також обґрунтування пріоритетних напрямів розвитку в контексті євроінтеграції.
Щодо України, можна стверджувати, що повномасштабне вторгнення рф призвело до суттєвого зменшення обсягів будівництва в Україні. На початку воєнних дій були призупинені транзакції з нерухомістю, які проходять через державний реєстр.
В умовах глобалізації ринки нерухомості також стають глобальними, міжнародні інвестори та забудовники формують портфелі нерухомості в різних країнах.
Поміж різних класів активів комерційної нерухомості Європи для інвесторів найпривабливішою є промислова та логістична нерухомість. Основними ринками, де різко зросли обсяги інвестицій, є Великобританія, Німеччина та Швеція, а серед міст – Лондон, Берлін і Париж. Якісні характеристики ринку комерційної нерухомості Європи стосуються впровадження принципів гнучкої організації роботи, що призвело до зростання популярності спільних робочих просторів для окремих осіб і компаній (коворкінгів). Новою концепцією європейського будівельного ринку є Build-to-Rent, яка спрямована на будівництво для передачі нерухомості не у власність, а в оренду, що вирішує низку проблем для споживачів. Через зростання електронної комерції підвищився попит на складську та логістичну нерухомість. Покупці та інвестори у нерухомість країн Європи все більшу увагу звертають на фактор сталого розвитку, тому концепція екологічного будівництва (healthy building) є доволі актуальною.
Політична ситуація в Україні також частково вплинула на ринки нерухомості інших країн. За даними досліджень, лідери галузі зазначають, що через вторгнення російської федерації в Україну є незначний прямий вплив на ринок нерухомості Європи. Наслідки війни призвели до різкого зростання витрат на енергоносії, інфляції вище середнього рівня та процентних ставок, що відобразилося на цінах на нерухомість західних країн.
Порівняльний аналіз ринків нерухомості України та країн Європейського Союзу показав, що тенденції зміни вартості оренди житлової нерухомості в країнах Євросоюзу подібні тим, що склалися в Україні та значною мірою повʼязані з вимушеною релокацією громадян.
Список використаних джерел
1. Ганечка І. Девелопмент нерухомості: європейські тренди Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. 2023. № 5. С. 97-112.
2. Нерухомість – зірка інвестицій у довоєнній Україні. Що відбувається з ринком зараз. Forbes. 2022. URL: https://forbes.ua/money/kvadratni-metri-groshey-25102022-9264
3. Trends in Real Estate Europe. Report. PWC. 2023. URL: https://www.pwc.com/gx/en/asset-management/emerging-trends-real-estate/assets/Emerging%20Trends%20in%20Real%20Estate%20Europe%202023%20Report.pdf
4. Commercial Real Estate – Europe. Statista. 2023. URL: https://es.statista.com/outlook/fmo/real-estate/commercial-real-estate/europe#value
5. Бляхарський Я. С. Визначення девелоперської діяльності як окремого виду економічної діяльності. Університетські наукові записки. № 3-4. 2020. С. 234–248.
__________________________
Науковий керівник: Заблоцька Ріта Олександрівна, доктор економічних наук, професор, Київський національний університет імені Тараса Шевченка
|