:: ECONOMY :: ВНУТРІШНЬООСОБИСТІСНИЙ КОНФЛІКТ ЯК ЧИННИК ПСИХОЛОГІЧНОГО РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ :: ECONOMY :: ВНУТРІШНЬООСОБИСТІСНИЙ КОНФЛІКТ ЯК ЧИННИК ПСИХОЛОГІЧНОГО РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ
:: ECONOMY :: ВНУТРІШНЬООСОБИСТІСНИЙ КОНФЛІКТ ЯК ЧИННИК ПСИХОЛОГІЧНОГО РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ВНУТРІШНЬООСОБИСТІСНИЙ КОНФЛІКТ ЯК ЧИННИК ПСИХОЛОГІЧНОГО РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ

 
24.10.2024 15:28
Автор: Стамат Вікторія Михайлівна, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри менеджменту та маркетингу, Миколаївський національний аграрний університет, м. Миколаїв, Україна; Цибулькіна Анастасія Сергіївна, здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 073 Менеджмент, Миколаївський національний аграрний університет, м. Миколаїв, Україна
[4. Психологічні науки;]

ORCID: 0000-0001-5789-4023 Стамат В.М.

Внутрішньоособистісний конфлікт є однією з найскладніших форм конфлікту, оскільки він панує всередині особистості і може призводити до негативних наслідків не тільки для цієї особистості, а й впливати на появу міжособистісних та групових конфліктів. В сучасному суспільстві проблема внутрішньоособистісного конфлікту стоїть дуже гостро, так як складне і напружене середовище нашого існування прямо веде до роздумів і переживань, тривожності і наляканості, незрозумілості та неоднозначності майбутнього, що у свою чергу спонукає людину переживати внутрішньоособистісний конфлікт.

Головною метою роботи є висвітлення внутрішньоособистісного конфлікту як важливої проблеми сучасної людини з одного боку, та як важливої трансформаційної складової з іншого боку. Пошук методів його усунення та конструктивного проживання емоцій під час внутрішньоособистісного конфлікту для позитивного його вирішення.

Проблематику внутрішньоособистісного конфлікту вивчали такі вчені як К. Діксон-Гордон, С. Бернекер, К. Крістенсен, З. Фрейд, А. Адлер, а також  Л. Бобров, Т. Левченко, І. Ващенко, О. Бондаренко, Л. Кобильник, С. Максименко, Ю. Приходько, О. Чала. Крім того, матеріали опрацьовані через призму власного досвіду та переживань. Основними методами роботи є спостереження, аналіз, порівняння та узагальнення.

Особистість є складною системою з унікальними переживаннями та емоціями. Кожній особистості притаманні внутрішні суперечності, які часто стають рушійними силами для дії та руху вперед. Часто прагнення до влади, конкуренція, бажання більше заробляти грошей спонукають людину до внутрішньоособистісного конфлікту. Саме в таких ситуаціях важливо зберегти баланс між прагненнями і їх досягненням та можливістю при цьому поважати себе за свої людські якості та дії. Також внутрішньоособистісний конфлікт може бути пов’язаний з неможливістю досягнення певної мети і тоді людина «їсть» себе зсередини, починає втрачати віру в себе і може «опустити руки». Відчуття невпевненості у власних силах та ця гірка емоція зневіри в собі руйнує особистість та заглиблює її у фрустрацію. 

Навіть, корпоративна поведінка керівництва може бути серйозною проблемою, яка може негативно вплинути на психологічний стан і продуктивність людини. Це може включати різні форми поведінки, такі як насильство, перешкоджання розвитку, дискримінація, загрози тощо. Дослідження показують, що така поведінка може призвести до стресу, тривоги, депресії, що, у свою чергу може сприяти внутрішньоособистісному конфлікту [1,2]. 

Внутрішньоособистісний конфлікт може бути спричинений людиною, коли вона намагається загасити свої певні емоції та переживання, тікаючи або відкладаючи їх в сторону. Проте ці емоції та переживання нікуди не дінуться, якщо їх по-перше не прийняти, потім усвідомити, що все ж таки вони є, і потім прожити та відпустити. Допоки людина не приймає і не проживає свої емоції, вона буде знаходитися в постійному конфлікті з собою, що в свою чергу є руйнівною силою для особистості.

Проте внутрішньоособистісний конфлікт – більш ніж природне явище для особистості. Згідно з теорією З. Фрейда, людина конфліктна за своєю природою. Він стверджує, що людське існування пов’язане з постійним напруженням, подоланням суперечностей між біологічними потягами й бажаннями, соціально-культурними нормами, між несвідомим і свідомим [3, с. 79].

Якщо розглянути соціально-культурні норми, які часто диктують людині сценарій її життя, то усвідомлення їх суті часто призводить до внутрішньоособистісного конфлікту. Наприклад, установки щодо ролі жінки та стереотипи про її єдину мету життя – створення сім’ї, народження та виховання дітей. Проте сучасна жінка часто досі бореться за право навчатися, працювати, будувати кар’єру та бути успішною разом з усіма установками суспільства. Така ситуація може бути конфліктною і людина може опинитися між двома тенденціями, альтернативами – власними амбіціями та соціально-культурними нормами суспільства, у якому вона проживає. І таких причин внутрішньоособистісного конфлікту може бути безліч, адже кожна особистість є унікальною з власними емоціями, переживаннями та сприйняттям певних установок і ситуацій. Позитивні та негативні наслідки внутрішньоособистісного конфлікту наведемо у табл. 1.

Таблиця 1 Позитивні та негативні наслідки внутрішньоособистісного конфлікту




Джерело: сформульовано авторами на основі джерел [3,4,5]

Досягнення позитивних наслідків внутрішньоособистісного конфлікту можливе лише при конструктивному вирішення даного конфлікту. Саме тому важливо правильно підходити до вирішення внутрішньоособистісного конфлікту, і навіть, звертатися за допомогою до спеціалістів.

Вирішення та усунення внутрішньоособистісного конфлікту передбачає застосування основних принципів і способів, які можна адаптувати під індивідуальну специфіку особистості. До таких способів можемо віднести оцінку ситуації та прагнення визначити суперечності, які є причиною конфлікту, усвідомлення екзистенціального сенсу конфлікту, аналіз міри його важливості, оцінка місця і ролі з погляду наслідку, виявлення суті конфлікту та аналіз його причин, фізичне навантаження, заняття спортом, творчі заняття, зміна основної діяльності, постановка реальних цілей та їх пріоритетність, розвивати вміння прощати себе та інших.

Сучасна людина є успішною, коли вона є психологічно зрілою особистістю, адекватно сприймає життя та оцінює його творчим підходом, має встановленні зв’язки з реальністю, живе «тут і зараз» з планами і цілями на майбутнє, здатна відчувати щастя та задоволення, розвивається та шукає способи самореалізації. Така особистість, яка здатна до розкриття власного потенціалу, є психологічно здоровою.

Отже, внутрішньоособистісний конфлікт – це природне явище для кожної особистості, якого неможливо уникнути в сучасному суспільстві. Важливо не тікати від його усвідомлення та не відкладати на потім вирішення конфлікту, а вчасно реагувати на власні переживання та емоції, аналізувати стан та причини цього стану, шукати та пробувати різні методи вирішення такого роду конфлікту і не зупинятися, коли тільки один метод не підійшов саме для вас. 

Список літератури:

1. Stamat V., Bytko D. (2023). Means of neutralizing abusive behavior in enterprise management. Modern Economics, №37(2023), 91-95. DOI: https://doi.org/10.31521/modecon.V37(2023)-13. 

2. Stamat V., Bytko D. The Cycle of Abuse in Management and its Overcoming. Ідеї академіка Вернадського і науково-практичні проблеми сталого розвитку освіти і науки: збірник матеріалів конференції XX Міжнародної науково-практичної конференції (м. Кременчук, 23-24 червня 2023 року). Кременчук: Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського. 2023. С. 56. DOI: https;//doi.org/10.32782/2079-5009.2023.3.11

3. Гуменюк Л.Й. Соціальна конфліктологія : навч. посіб. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2015. 564 с.

4. Тимофієва Марина (2017) Внутрішньоособистісний конфлікт як криза гармонізації особистості. URL: https://www.bsmu.edu.ua/blog/5755-vnutrishnoosobistisniy-konflikt-yak-kriza-garmonizatsii-osobistosti/ (дата звернення 15.10.2024)

5. Зінчина О.Б. Конфліктологія : навч. посіб. Харків: ХНАМГ, 2007. 164 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
СТРЕС У РОБОТІ КЕРІВНИКА ТА ШЛЯХИ ЙОГО ПОДОЛАННЯ
24.10.2024 15:19
ДОСЛІДЖЕННЯ ВНУТРІГРУПОВИХ СТОСУНКІВ КОЛЕКТИВУ
23.10.2024 21:41
МОТИВАЦІЯ ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЯК ФАКТОР ЗАХИСТУ РОЗВИТКУ ЕМОЦІЙНОГО ВИГОРАННЯ В УМОВАХ ВІЙНИ В УКРАЇНІ
23.10.2024 13:41
ЕВОЛЮЦІЙНЕ КОРІННЯ АГРЕСІЇ У РОМАНТИЧНИХ СТОСУНКАХ
22.10.2024 23:58
THE RELATIONSHIP BETWEEN EMOTIONAL INTELLIGENCE, RESILIENCE AND ACADEMIC SUCCESS OF UNIVERSITY STUDENTS DURING THE FULL-SCALE WAR IN UKRAINE
22.10.2024 23:38
ПРИЧИНИ ДЕПРЕСИВНИХ СТАНІВ МОЛОДІ
22.10.2024 17:33
РЕФЛЕКСІЯ ІДЕНТИЧНОСТІ В АНАЛІЗІ ТРИВОЖНИХ СТАНІВ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ В УМОВАХ ВІЙНИ
22.10.2024 16:25




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.212 сек. / Mysql: 1630 (0.167 сек.)