Економічний механізм забезпечення економічної стійкості сільськогосподарських підприємств — це система заходів, інструментів та методів, які спрямовані на підтримання стійкості та ефективного функціонування підприємства в умовах мінливого зовнішнього середовища. Його основні елементи формують фундамент, на якому базується здатність підприємства ефективно функціонувати, оптимізувати ресурси та забезпечувати стійке зростання. Розглянемо основні елементи цього механізму на рисунку 1.
Рис. 1. Елементи економічного механізму забезпечення економічної стійкості сільськогосподарських підприємств [3]
Фінансовий менеджмент - здатність підприємства залучати, розподіляти та ефективно використовувати фінансові ресурси.
Бюджетування - планування та контроль за витратами та доходами підприємства. Це дозволяє оцінювати рентабельність різних видів діяльності та ухвалювати оптимальні управлінські рішення. Фінансове планування - визначення довгострокових і короткострокових фінансових цілей, аналіз інвестиційних можливостей, залучення кредитів і фінансових резервів для покриття непередбачуваних витрат. Управління грошовими потоками дозволяє підприємству своєчасно виконувати свої фінансові зобов'язання. [3].
2. Управління виробничими ресурсами передбачає оптимізацію використання земельних ресурсів (сівозміна, вдосконалення технологій обробітку ґрунту, впровадження сучасних агротехнологій, механізмів і техніки, інноваційних методів, забезпечення кваліфікованими працівниками, для підвищення продуктивності праці, зниженню витрат і покращенню якості продукції [3].
3. Інноваційний розвиток. Інновації включають автоматизацію виробничих процесів, використання інформаційних технологій, а також інноваційні підходи до управління аграрним виробництвом сприяють підвищенню ефективності діяльності, використання результатів наукових досліджень для підвищення якості продукції, зменшення втрат під час збирання врожаю та вдосконалення технологічних процесів, адаптацію до кліматичних змін (сучасні методи управління дозволяють краще прогнозувати зміни погоди та адаптуватися до них, зменшуючи ризики зниження врожайності) [3].
4. Управління ризиками - прогнозування і нівелювання впливу зовнішніх факторів, таких як природні умови, економічні кризи або політичні зміни. Захист від можливих втрат унаслідок природних катастроф, неврожайності або коливань ринкових цін. Страхування забезпечує фінансову підтримку підприємства в кризових ситуаціях. Розширення асортименту продукції та диверсифікація ринків збуту дозволяють підприємству знижувати ризики, пов'язані з коливаннями попиту або цін на окремі товари. Розробка альтернативних сценаріїв розвитку підприємства на випадок непередбачуваних подій або змін у зовнішньому середовищі [1].
5. Маркетингова стратегія. Вивчення ринкових тенденцій, споживчих уподобань і конкурентів дозволяє підприємству адаптувати свою діяльність до змін у попиті та пропозиції. Розробка гнучкої цінової політики, яка враховує рівень витрат, кон'юнктуру ринку та конкурентне середовище. Створення бренду, проведення рекламних кампаній та участь у виставках сприяють підвищенню впізнаваності підприємства та збільшенню обсягів продажів [2].
6. Соціальний капітал і корпоративна соціальна відповідальність. Це часть підприємства в місцевих соціальних ініціативах, підтримка місцевої громади та розвиток регіону сприяють зміцненню репутації підприємства та підвищенню його конкурентоспроможності. Забезпечення соціальних гарантій, гідних умов праці та розвитку працівників є важливими для збереження кваліфікованих кадрів і підвищення продуктивності [1].
Основні елементи економічного механізму забезпечення економічної стійкості сільськогосподарських підприємств - фінансовий менеджмент, управління ресурсами, інноваційний розвиток, управління ризиками, маркетингова стратегія та соціальний капітал - є тими елементами, що забезпечують довготривалу стабільність та конкурентоспроможність аграрних підприємств
Список літератури:
1. Вдовенко Л. О. Необхідність аграрних підприємств у кредитному забезпеченні. Вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту. 2011. Вип. 2, ч. 1. – С. 94-98
2. Гудак В. В. Організаційно-економічний механізм забезпечення дохідності сільськогосподарського виробництва : суть та особливості. Сталий розвиток економіки. 2011. № 2. С. 73-77
3. Організаційно-економічний механізм забезпечення дохідності сільськогосподарських підприємств: теорія, методика, практика: моногр. М. К. Пархомець, В. В. Гудак, Тернопіль: ТНЕУ, 2014. 256 с
|