Актуальність теми. В даний час поглиблено вивчаються питання патоморфогенезу нової коронавірусної інфекції (COVID-19). Актуальним є проведення порівняльного аналізу морфологічних змін легень померлих пацієнтів у різні часові терміни після появи перших клінічних симптомів захворювання. Клініко-морфологічні зіставлення допоможуть сприяти підвищенню надання якісної кваліфікованої медичної допомоги пацієнтам з даним захворюванням та зниження лікарняної летальності.
Мета дослідження. Вивчити структурні зміни в легенях та сформувати робочу гіпотезу концептуальної схеми клініко-морфологічних фаз розвитку COVID-19 інтерстиціальної пневмонії на основі проведених аутопсійних досліджень.
Матеріал иа методи дослідження. Проведено аналіз 120 випадків, що летально закінчилися, в COVID-відділеннях Івано-Франківсько ОКЛ, ЦМКЛ. Поряд з оцінкою макро та мікроскопічних змін респіраторного тракту застосовано додаткове гістохімічне забарвлення за Ван-Гізоном та виконані імуногістохімічні досліджування, що дозволяють оцінити стан легень за COVID-19.
Результати дослідження. Виявлені особливості дифузного альвеолярного ушкодження при коронавірусній інфекції (COVID-19) дозволили представити робочу гіпотезу патоморфогенезу COVID-19 інтерстиціальної пневмонії. Аналіз проведених досліджень дозволяє запропонувати три фази патоморфозу захворювання: фульмінантну, персистуючу та фібротичну, кожна з яких умовно обмежена часовими параметрами та характеризується певними морфологічними ознаками. Дисрегуляторна активація моноцитарних фагоцитів, розвиток генералізованого тромбозу мікроциркуляторного русла, патологічна репарація, що прогресує внутрішньоальвеолярний та інтерстиціальний фіброз основні ланки патоморфогенезу COVID-19-інтерстиціальної пневмонії. У відповідь на дію вірусу SARS-CoV-2 в ексудативній та проліферативній стадіях переважають реакції Т-клітинного імунітету. При фібротичній стадії загальна кількість Т-лімфоцитів різко знижено, клітин гуморального імунітету не виявлено. Превалювання CD8+ Т-лімфоцитів-супресорів над CD4+ Т-лімфоцитами-хелперами, можливо, пов’язано з механізмами аутоімунного ураження.
Висновок. Таким чином, ураження легень з розвитком COVID-19-інтерстиціальної пневмонії є основною причиною тяжкого перебігу захворювання та летальних наслідків. Виявлені особливості патоморфогенезу клініко-морфологічних фаз COVID-19-інтерстиціальної пневмонії дозволять покращити якість діагностики та лікування нової коронавірусної інфекції (COVID-19). морфологічних фаз розвитку COVID-19 інтерстиціальної пневмонії на основі проведених аутопсійних досліджень.
|