Автор: Михайлюк Іван Олексійович, доктор медичних наук, професор Івано-Франківський національний медичний університет; Шпільчак Любов Яремівна, кандидат педагогічних наук, доцент, Івано-Франківський національний медичний університет; Данилюк Анастасія Романівна, лікар КНП Лисецька лікарня, ДВНЗ «Івано-Франківський національний медичний університет
|
Вступ. Абдомінальне та вісцеральне ожиріння є одним із складових компонентів метаболічного синдромуї. Крім того, відомо, що ожиріння часто асоційоване з цукровим діабетом 2 типу, стеатозом печінки та атеросклерозом, однак воно також відіграє важливу роль модулюючого фактору у розвитку ряду захворювань різних органів, зокрема і захворювань легень. До таких захворювань можна віднести бронхіальну астму, хронічні обструктивні захворювання легень та фіброз легень. Встановлено, що у пацієнтів з ожирінням частоту розвитку астми у порівнянні з пацієнтами, в яких нема надваги переважає 50%. У зв’язку з цим, ретроспективний аналіз патоморфологічних змін легень беззаперечно залишається необхідним для об’єктивного оцінки асоційованої з ожирінням легеневої патології.
Матеріали та методи. Проведено аналіз 634 аутопсійних випадків за 2014-2018 ріки на базі Івано-Франківського централізованого патологоанатомічного відділення ОКЛ. У 108 випадках смерті виявлено збільшення індексу маси тіла, з яких вибірковим способом відібрано 33 випадків. Проведено прицільну вибірку мікропрепаратів легень даних аутопсійних випадків та виконано їх мікроскопічне дослідження з оцінкою патоморфологічних змін. За трьома морфологічними критеріями проаналізовано зміни повітроносних шляхів, зміни респіраторних відділів та зміни кровоносних судин для об’єктивної інтерпретації результатів дослідження.
Результати та їх обговорення. Серед 33 померлих, що страждали ожирінням, переважали жінки – 23 (69%), чоловіків було 10 (31%). Вік хворих коливався від 32 до 90 років. Середній вік чоловіків – 62,88±6,90; середній вік жінок – 66,71±4,68. Серед виявлених захворювань легень значну перевагу складає пневмосклероз, який спостерігався майже у всіх досліджених випадках, без жодної кореляції з віком. Другим за частотою виявлення захворюванням став хронічний бронхіт в тій чи іншій стадії, виявлений в половині загальної вибірки. В деяких пацієнтів зустрічались випадки плоскоклітинної карциноми легень та ідіопатичного фібротизуючого альвеоліту. Серед інших виявлених патологічних змін (в третині випадків) необхідно також виділити: пневмонії (дрібновогнищеву гнійну, інтерстиційну та гнійну бронхопневмонію), тромбоемболію легеневої артерії.
Висновки. Зважаючи на виявлені патоморфологічні зміни, можна зробити висновок, що пошкодження легень займає вагоме місце серед переліку коморбідної патології у осіб з ожирінням як компонентом метаболічного синдрому. Патологія легень на фоні ожиріння часто є основною причиною смерті, у зв’язку з чим дана проблема потребує подальшого вивчення.
|