Військова агресія росії проти України, що почалася в 2014 році, яка у 2022 році переросла у повноцінну війну, що триває досі, має надзвичайно великий вплив на економічну та фінансову стабільність України. Військова агресія не тільки спричинила гуманітарну кризу, але й стала джерелом серйозних економічних проблем, що вимагають негайного вирішення.
Повертаючись на десяток років назад, можна констатувати, що війна негативно вплинула на основні макроекономічні показники України. За даними Державної служби статистики України, ВВП знизився на 6,6% у 2014 році та на 9,8% у 2015 році. Із відкритих джерел бачимо, що із 2022 року ці показники зменшились ще більш радикально, адже втрата промислових потужностей на окупованих територіях та зменшення обсягів експорту також сприяли погіршенню економічної ситуації всередині країни.
Інфляція, яка стала наслідком війни помітно знизила купівельну спроможність громадян, також створила додатковий тиск на бюджет України. Коливання валютного курсу, спричинені панічними настроями та втечею капіталу, ще більше ускладнили економічне становище.
Війна значно збільшила державні витрати, що призвело до зростання дефіциту бюджету. Основною причиною цього фактору є збільшення витрат на безпеково-оборонні цілі, а також надання допомоги внутрішньо переміщеним особам. Проблематика зростання державного боргу стала ще однією проблемою, яка створила додатковий тиск на фінансову ситуацію всередині України.
У зв’язку з війною, яку РФ почала проти України, наш фінансовий сектор зазнав серйозних втрат. Банківська система стикнулася з численними викликами, включаючи відтік депозитів, зростання проблемних кредитів та втрата ліквідності. Національний банк України був змушений ввести ряд заходів для стабілізації ситуації, включаючи рекапіталізацію банків та введення обмежень на валютні операції, які тривають і досі.
Міжнародна допомога відіграє важливу роль у стабілізації фінансової ситуації в Україні. Міжнародний валютний фонд (МВФ), Світовий банк та Європейський Союз надали значну фінансову підтримку, яка допомогла уникнути дефолту та стабілізувати економіку, міжнародні донори роблять чимало дій для того, щоб стабілізувати макроекономічну ситуацію всередині України, але для досягнення фінансової стабільності необхідні структурні реформи, спрямовані на підвищення ефективності управління державними фінансами, боротьбу з корупцією та створення сприятливого інвестиційного клімату, повинні бути створені усі чинники, щоб навіть в умовах війни іноземний капітал приносив грошові потоки в Україну.
Отже, війна, яку росія почала проти нашої держави має негативну дію на фінансову стабільність України, що виливається у зниження ВВП, високій інфляції, дефіциті бюджету та росту державного боргу. З метою досягнення фінансової стабільності необхідні комплексні заходи, включаючи більш активну міжнародну фінансово-військову допомогу, а також проведення структурних реформ і підвищення ефективності управління державними фінансами.
Список літератури
1. Державна служба статистики України. Валовий внутрішній продукт України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua/
2. Міністерство фінансів України. Державний бюджет України. URL: https://mof.gov.ua/uk/budget
3. Національний банк України. Фінансова стабільність. URL: https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=34748795
4. Міжнародний валютний фонд. Програма співпраці з Україною. URL: https://www.imf.org/en/Countries/UKR
5. Світовий банк. Економічний огляд України. URL: https://www.worldbank.org/en/country/ukraine
6. Європейський Союз. Фінансова допомога Україні. URL: https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/neighbourhood/countries/ukraine_en
|