:: ECONOMY :: АКТИВНІСТЬ Ca2+-АТФази ТА Na+,K+-АТФази У ТКАНИНАХ ЩУРІВ ЗА УМОВ ІНТЕНСИВНОГО ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ :: ECONOMY :: АКТИВНІСТЬ Ca2+-АТФази ТА Na+,K+-АТФази У ТКАНИНАХ ЩУРІВ ЗА УМОВ ІНТЕНСИВНОГО ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ
:: ECONOMY :: АКТИВНІСТЬ Ca2+-АТФази ТА Na+,K+-АТФази У ТКАНИНАХ ЩУРІВ ЗА УМОВ ІНТЕНСИВНОГО ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 25



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

АКТИВНІСТЬ Ca2+-АТФази ТА Na+,K+-АТФази У ТКАНИНАХ ЩУРІВ ЗА УМОВ ІНТЕНСИВНОГО ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ

 
21.06.2024 02:53
Автор: Терещенко Людмила Олександрівна, доцент кафедри медичної біології та хімії Одеського національного медичного університету, м. Одеса; Степанов Геннадій Федорович, доцент кафедри медичної біології та хімії Одеського національного медичного університету, м. Одеса; Васильєва Антоніна Георгіївна, старший викладач кафедри медичної біології та хімії Одеського національного медичного університету, м. Одеса; Дімова Алла Анатоліївна, асистент кафедри медичної біології та хімії Одеського національного медичного університету, м. Одеса
[18. Медичні науки;]

ORCID: 0000-0002-1416-2858 Терещенко Л.О.

ORCID: 0000-0002-8242-8689 Степанов Г.Ф.

ORCID: 0009-0007-6071-7870 Васильєва А.Г.

ORCID: 0000-0002-3355-6799 Дімова А.А.

Вступ. На сьогоднішній день актуальними є дослідження фізіологічних та біохімічних механізмів розвитку фізичної втоми, яка є основним фактором, що лімітує рухову діяльність людини, а це, безумовно, негативно впливає на працездатність. Відомо, що ефект втоми зумовлений, як центральними, так і периферичними механізмами [1, c.8]. На периферії він пов’язаний з виснаженням енергетичних ресурсів, зниженням рН, підвищенням рівня лактату у внутрішньоклітинному просторі [2, c.19], зміною електрохімічних градієнтів іонів Na+, K+, Cl- на внутрішній і зовнішній поверхні мембран м’язових волокон, зниженням активності  Ca2+-АТФази, Na+,K+-АТФази, що, в свою чергу, призводить до зниження ефективності скорочення і розслаблення міофібрил [3, c.287; 4, c.339]. Аналіз структурних компонентів, які приймають участь у формуванні втоми, дасть можливість розширити теоретичну базу процесів м’язового скорочення, без чого неможлива розробка засобів ефективної підтримки працездатності.

Мета дослідження- визначення активності Ca2+-АТФази та Na+,K+-АТФази у головному мозку, скелетних та серцевому м’язах щурів, які піддавалися інтенсивному фізичному навантаженню до відмови від роботи.

Матеріали і методи. Експеримент проведений на 60 статевозрілих щурах- самцях лінії Вістар. Фізичне навантаження моделювали на тредбані (довжина робочої стрічки 80 см). В кінці робочої частини стрічки встановлювали пристрій для електростимуляції (24 В перемінного току). Швидкість обертання стрічки 0,5 м/с, кут нахилу 10 градусів. Критерієм настання втоми вважали момент відмови щура від бігу, не зважаючи на електростимуляцію.

Активність Na+,K+-АТФази та Ca2+-АТФази визначали по різниці активностей у відсутності  уабаїну та при його додаванні у мітохондріальних фракціях тканин скелетних, серцевого м’язів та головного мозку [5, c.258].

Результати. Виснажуюче фізичне навантаження, що супроводжується відмовою від роботи, призводить до виражених змін з боку систем активного транспорту іонів. Так, активність Na+,K+-АТФази скелетних м’язів знижується на 23% (р< 0,01), а активність Ca2+-АТФази- на 30% (р< 0,001) по відношенню до контролю, що, напевно, призводить до зниження поглинання іонів Ca2+ саркоплазматичним ретикулумом.

Для серцевого м’яза в момент відмови від роботи, як і для скелетних м’язів, характерне вірогідне зниження активності Na+,K+-АТФази на 36% та Ca2+-АТФази на 39% по відношенню до показників контролю.

На відміну від цього, головний мозок реагує на максимальне навантаження дуже специфічно. На фоні пригнічення активності Ca2+-АТФази на 23% (р< 0,001), активність Na+,K+-АТФази не відрізняється від аналогічних даних в інтактній групі тварин. 

Таким чином, з трьох досліджених нами тканин, активність Na+,K+-АТФази не змінюється в момент відмови від роботи тільки у головному мозку, тобто в органі управління, а в виконавчих органах (скелетні м’язи, серце), навпаки, відбувається зниження питомої активності ферменту. В той же час відзначаються і загальні моменти при настанні втоми, які полягають у зниженні активності Ca2+-АТФази в усіх вивчених гомогенатах.

Висновки

1. Активність Na+,K+-АТФази за умови інтенсивного фізичного навантаження у головному мозку піддослідних щурів не змінюється на відміну від показників м’язової тканини, де спостерігається суттєве зниження питомої активності ферменту.

2. Активність Ca2+-АТФази в ході розвитку втоми значно знижується у всіх досліджених органах виснажених тварин. 

Список літератури

1. Павлова Ю., Виноградський Б. Відновлення у спорті: монографія.- Львів: ЛДУФК, 2011.- 204 с.

2. Бабак С.В. Фізіологічні та біохімічні механізми розвитку втоми при фізичних навантаженнях// Вісник Національного університету оборони України.- 2023.- № 1(71).- С.17-24.

3. Allen D.G., Lamb G.D., Westerblad H. Skeletal muscle fatigue: cellular mechanisms// J. Physiological reviews.- 2008.- T. 88.- P.287-332.

4. Clausen T. Role of Na+,K+-pumps and transmembrane Na+,K+-distribution in muscle function // J. Acta Physiologica- 2008.-№ 192.- P. 339-349.

5. Прохорова М.И. Методы биохимических исследований.- Ленинград, 1982.- 271 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ДІАГНОСТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ І ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕКТРОГАСТРОМІОГРАФІЇ В ПРАКТИЧНІЙ МЕДИЦИНІ
22.06.2024 16:37
ГІДРОХІМІЧНІ ПОКАЗНИКИ ВОДОПРОВІДНОЇ ВОДИ ДЕЯКИХ МІСТ УКРАЇНИ
14.06.2024 17:53
ОБМЕЖЕННЯ ПРИ ЗАСТОСУВАННІ ІНКЛІСІРАНУ У ПАЦІЄНТІВ З ДУЖЕ ВИСОКИМ СЕРЦЕВО-СУДИННИМ РИЗИКОМ І СУПУТНІМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ПЕЧІНКИ
14.06.2024 17:10
ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ ПНЕВМОНІЇ У ДІТЕЙ ПРИКАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НА ТЛІ ЗАВЕРШЕННЯ ПАНДЕМІЇ SARS- COV-2 (COVID-19)
11.06.2024 22:54
ДОСВІД ЗАСТОСУВАННЯ АДГЕЗИВНОЇ ПАСТИ “RESO-PAC” У КОНТЕКСТІ ЛІКУВАННЯ ПЕРИІМПЛАНТИТІВ
09.06.2024 16:21




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.392 сек. / Mysql: 1599 (0.324 сек.)