:: ECONOMY :: АКТИВНІСТЬ Ca2+-АТФази ТА Na+,K+-АТФази У ТКАНИНАХ ЩУРІВ ЗА УМОВ ІНТЕНСИВНОГО ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ :: ECONOMY :: АКТИВНІСТЬ Ca2+-АТФази ТА Na+,K+-АТФази У ТКАНИНАХ ЩУРІВ ЗА УМОВ ІНТЕНСИВНОГО ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ
:: ECONOMY :: АКТИВНІСТЬ Ca2+-АТФази ТА Na+,K+-АТФази У ТКАНИНАХ ЩУРІВ ЗА УМОВ ІНТЕНСИВНОГО ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 34

Термін подання матеріалів

22 жовтня 2024

До початку конференції залишилось днів 5



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

АКТИВНІСТЬ Ca2+-АТФази ТА Na+,K+-АТФази У ТКАНИНАХ ЩУРІВ ЗА УМОВ ІНТЕНСИВНОГО ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ

 
21.06.2024 02:53
Автор: Терещенко Людмила Олександрівна, доцент кафедри медичної біології та хімії Одеського національного медичного університету, м. Одеса; Степанов Геннадій Федорович, доцент кафедри медичної біології та хімії Одеського національного медичного університету, м. Одеса; Васильєва Антоніна Георгіївна, старший викладач кафедри медичної біології та хімії Одеського національного медичного університету, м. Одеса; Дімова Алла Анатоліївна, асистент кафедри медичної біології та хімії Одеського національного медичного університету, м. Одеса
[18. Медичні науки;]

ORCID: 0000-0002-1416-2858 Терещенко Л.О.

ORCID: 0000-0002-8242-8689 Степанов Г.Ф.

ORCID: 0009-0007-6071-7870 Васильєва А.Г.

ORCID: 0000-0002-3355-6799 Дімова А.А.

Вступ. На сьогоднішній день актуальними є дослідження фізіологічних та біохімічних механізмів розвитку фізичної втоми, яка є основним фактором, що лімітує рухову діяльність людини, а це, безумовно, негативно впливає на працездатність. Відомо, що ефект втоми зумовлений, як центральними, так і периферичними механізмами [1, c.8]. На периферії він пов’язаний з виснаженням енергетичних ресурсів, зниженням рН, підвищенням рівня лактату у внутрішньоклітинному просторі [2, c.19], зміною електрохімічних градієнтів іонів Na+, K+, Cl- на внутрішній і зовнішній поверхні мембран м’язових волокон, зниженням активності  Ca2+-АТФази, Na+,K+-АТФази, що, в свою чергу, призводить до зниження ефективності скорочення і розслаблення міофібрил [3, c.287; 4, c.339]. Аналіз структурних компонентів, які приймають участь у формуванні втоми, дасть можливість розширити теоретичну базу процесів м’язового скорочення, без чого неможлива розробка засобів ефективної підтримки працездатності.

Мета дослідження- визначення активності Ca2+-АТФази та Na+,K+-АТФази у головному мозку, скелетних та серцевому м’язах щурів, які піддавалися інтенсивному фізичному навантаженню до відмови від роботи.

Матеріали і методи. Експеримент проведений на 60 статевозрілих щурах- самцях лінії Вістар. Фізичне навантаження моделювали на тредбані (довжина робочої стрічки 80 см). В кінці робочої частини стрічки встановлювали пристрій для електростимуляції (24 В перемінного току). Швидкість обертання стрічки 0,5 м/с, кут нахилу 10 градусів. Критерієм настання втоми вважали момент відмови щура від бігу, не зважаючи на електростимуляцію.

Активність Na+,K+-АТФази та Ca2+-АТФази визначали по різниці активностей у відсутності  уабаїну та при його додаванні у мітохондріальних фракціях тканин скелетних, серцевого м’язів та головного мозку [5, c.258].

Результати. Виснажуюче фізичне навантаження, що супроводжується відмовою від роботи, призводить до виражених змін з боку систем активного транспорту іонів. Так, активність Na+,K+-АТФази скелетних м’язів знижується на 23% (р< 0,01), а активність Ca2+-АТФази- на 30% (р< 0,001) по відношенню до контролю, що, напевно, призводить до зниження поглинання іонів Ca2+ саркоплазматичним ретикулумом.

Для серцевого м’яза в момент відмови від роботи, як і для скелетних м’язів, характерне вірогідне зниження активності Na+,K+-АТФази на 36% та Ca2+-АТФази на 39% по відношенню до показників контролю.

На відміну від цього, головний мозок реагує на максимальне навантаження дуже специфічно. На фоні пригнічення активності Ca2+-АТФази на 23% (р< 0,001), активність Na+,K+-АТФази не відрізняється від аналогічних даних в інтактній групі тварин. 

Таким чином, з трьох досліджених нами тканин, активність Na+,K+-АТФази не змінюється в момент відмови від роботи тільки у головному мозку, тобто в органі управління, а в виконавчих органах (скелетні м’язи, серце), навпаки, відбувається зниження питомої активності ферменту. В той же час відзначаються і загальні моменти при настанні втоми, які полягають у зниженні активності Ca2+-АТФази в усіх вивчених гомогенатах.

Висновки

1. Активність Na+,K+-АТФази за умови інтенсивного фізичного навантаження у головному мозку піддослідних щурів не змінюється на відміну від показників м’язової тканини, де спостерігається суттєве зниження питомої активності ферменту.

2. Активність Ca2+-АТФази в ході розвитку втоми значно знижується у всіх досліджених органах виснажених тварин. 

Список літератури

1. Павлова Ю., Виноградський Б. Відновлення у спорті: монографія.- Львів: ЛДУФК, 2011.- 204 с.

2. Бабак С.В. Фізіологічні та біохімічні механізми розвитку втоми при фізичних навантаженнях// Вісник Національного університету оборони України.- 2023.- № 1(71).- С.17-24.

3. Allen D.G., Lamb G.D., Westerblad H. Skeletal muscle fatigue: cellular mechanisms// J. Physiological reviews.- 2008.- T. 88.- P.287-332.

4. Clausen T. Role of Na+,K+-pumps and transmembrane Na+,K+-distribution in muscle function // J. Acta Physiologica- 2008.-№ 192.- P. 339-349.

5. Прохорова М.И. Методы биохимических исследований.- Ленинград, 1982.- 271 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ДІАГНОСТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ І ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕКТРОГАСТРОМІОГРАФІЇ В ПРАКТИЧНІЙ МЕДИЦИНІ
22.06.2024 16:37
ГІДРОХІМІЧНІ ПОКАЗНИКИ ВОДОПРОВІДНОЇ ВОДИ ДЕЯКИХ МІСТ УКРАЇНИ
14.06.2024 17:53
ОБМЕЖЕННЯ ПРИ ЗАСТОСУВАННІ ІНКЛІСІРАНУ У ПАЦІЄНТІВ З ДУЖЕ ВИСОКИМ СЕРЦЕВО-СУДИННИМ РИЗИКОМ І СУПУТНІМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ПЕЧІНКИ
14.06.2024 17:10
ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ ПНЕВМОНІЇ У ДІТЕЙ ПРИКАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ НА ТЛІ ЗАВЕРШЕННЯ ПАНДЕМІЇ SARS- COV-2 (COVID-19)
11.06.2024 22:54
ДОСВІД ЗАСТОСУВАННЯ АДГЕЗИВНОЇ ПАСТИ “RESO-PAC” У КОНТЕКСТІ ЛІКУВАННЯ ПЕРИІМПЛАНТИТІВ
09.06.2024 16:21




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.204 сек. / Mysql: 1541 (0.157 сек.)