:: ECONOMY :: БОЙОВИЙ СТРЕС: ПРИЧИНИ, ОЗНАКИ, ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ :: ECONOMY :: БОЙОВИЙ СТРЕС: ПРИЧИНИ, ОЗНАКИ, ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ
:: ECONOMY :: БОЙОВИЙ СТРЕС: ПРИЧИНИ, ОЗНАКИ, ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 3



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

БОЙОВИЙ СТРЕС: ПРИЧИНИ, ОЗНАКИ, ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ

 
21.06.2024 01:02
Автор: Шевцов Анатолій Леонідович, кандидат наук з державного управління, професор кафедри загальновійськових дисциплін Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого
[4. Психологічні науки;]


Інтенсивні бойові дії, які понад два роки  вирують на теренах України, актуалізували проблему бойового стресу. Те, що в мирний час вивчалось та прогнозувалось  військовими психологами, психіатрами і психотерапевтами переважно в теоретичній площині, в умовах війни проявилось в конкретних формах і різноманітних іноді непередбачуваних негативних наслідках. Бойовий стрес є передпатологічним дестабілізаційним станом, що вичерпує функціональний резерв організму, збільшує ризик дезінтеграції психічної дії та стійких сомато-вегетативних дисфункцій [1]. Його наслідками можуть бути аномальна, неадекватна поведінка військовослужбовця, реактивні або ступорозні стани, депресія і навіть  суїцидальні  наміри. Серед великого спектру причин виникнення бойового стресу можна виділити декілька основних. Для людини із нормальною психікою війна є протиприродним явищем. До неї неможливо звикнути і беземоційно реагувати на її жахливі події. Запеклість боєзіткнень, постійна смертельна небезпека, загибель бойових товарищів, страждання від отриманих в бою поранень і травм, жорстока проза військового побуту, розтрощені міста і села, понівечені долі людей суттєво травмують психіку воїнів і в багатьох випадках можуть  призвести до астенії, пригніченості, тривожності, замкненості, нервозності, дратівливості, апатії та інших нездорових психічних станів. Не менш важливою причиною бойового стресу є фізична виснаженість військовослужбовця, що викликає невпевненість у власних силах здолати воєнні труднощі,  його розгубленість та безвілля у найпростіших ситуаціях, які навіть не потребують значних зусиль. На жаль бойовий стрес в бойовій обстановці можуть спровокувати недружні, недоброзичливі стосунки у військовому колективі, напруга, конфліктність та упередженість у відносинах між військовослужбовцями, що викликає у деяких молодих, недосвідчених воїнів стан фрустрації, байдужості, самотності.

Одже, бойовий стрес є нормою для учасників бойових дій, його деструктивні наслідки для особистості є закономірними, вони можуть спіткати військовослужбовця у будь-який час та через будь-які часові проміжки під дією особистісно значущих умов та обставин, навіть тих ветеранів, які на перший погляд здаються адаптованими до мирних умов діяльності [2]. Тобто, бойовий стрес це складний, неоднорідний психічний стан, що виникає внаслідок миттєвого стресору, або накопичується тривалий час під впливом низки психотравмуючих факторів і може проявитись у поствоєнному житті.

Командир підрозділу, особливо первинної тактичної ланки,  не є фаховим психологом. Але йому важливо вміти в рамках морально-психологічного забезпечення бойових дій виявляти ознаки бойового стресу та вживати заходи щодо його профілактики. В більшості випадків ознаки бойового стресу можна виявити шляхом звичайного візуальноого спостереження без будь-яких спеціальних діагностичних методів. Такими ознаками можуть бути:

1. Стан шоку (бойовий шок) . Бліда шкіра; пильний погляд, людина майже не моргає; забуває, що було, що потрібно робити; не виявляє емоцій, описуючи емоційно заряджену ситуацію; відсутність або уповільнення мовлення; холодні кінцівки; тримається окремо від інших, аби почувати себе в безпеці; слабкий м’язовий тонус або сильні спазми. 

2. Надзбудження (бойовий стрес). Почервоніння шкіри; часте моргання; різкий безпричинний сміх; неспокій, метушливість; пітніє; швидке, нестримне мовлення; надмірна пильність, настороженість; емоційні вибухи; надмірна реакція страху, що довго триває; несподіване відчуття жару; різко відводить погляд; надмірна чутливість; напружені м’язи.

3. Втома (бойове виснаження). Песимізм, пригніченість, млявість; дратівливість, невдоволення всім («нічого не хочеться»); тривожність; знервованість; напружений вираз обличчя; брак стійкого контакту очі в очі; гучне мовлення; надмірна невиправдана напруженість; проблеми зі сном і апетитом; зниження працездатності.  

Практика службової діяльності та досвід бойових дій свідчать, що командир здатний протидіяти виникненню бойового стресу. Для цього йому потрібно дотримуватись певних нескладних правил. Цей перелік охоплює наступні заходи: демонстрація підлеглим своєї компетентності, впевненості, незламності, знання військової справи, чесності, відкритості і порядності справжнього лідера; забезпечення підлеглим нормального побуту та відпочинку в польових умовах; своєчасне розпізнавання ознак стресу в себе та в інших, вжиття заходів щодо його подолання;  тренування витримки підлеглих; надання можливості особовому складу отримувати офіційні новини та іншу перевірену об’єктивну інформацію про військово-політичну обстановку та хід бойових дій; забезпечення якісним харчуванням, медичною допомогою, матеріально-технічним та іншим оснащенням підлеглих; сприяти згуртуванню військового колективу, спонукати до взаємодопомоги, співчуття та турботи між військовослужбовцями [3].

У разі виявлення у військовослужбовця ознак стресу найпростішими способами виведення з цього психологічного стану є такі: зміна обстановки, відволікання уваги  від проблеми, що стала причиною стресу; за можливості евакуювання в безпечне місце (укриття); спокійна, дружня, підбадьорююча розмова; перевід ситуації на жарт, але без іронії; віддача військовослужбовцю чітких, вольових команд, що переключать свідомість на виконання конкретного завдання; особистий приклад командира за принципом «роби як я»; уважне вислуховування, надання можливості виговоритись, стримане сприйняття емоцій, сльоз і навіть істерики; співчуття, розуміння, схвалення дій підлеглого, що втілює його впевненість у здатноті впоратись з усіма труднощами; апелювання до аналогічних випадків, мужніх і стійких дій, які вже випробували інші військовослужбовці, особливо жінки. За потреби, при більш глибоких стресових станах і сприятливих умовах бойової обстановки до роботи з такими військовослужбовцями доречно залучати військових священників та психологів.

Таким чином, бойовий стрес неминучий супутник будь-яких бойових дій. Стрес підступно впливає на психіку та поведінку військовослужбовців незалежно від їх волі і бажання. Але, він не є фактором непереборної сили. Знання командиром морально-психологічного стану свого підрозділу, індивідуальних психологічних особливостей підлеглих, небайдуже ставлення до потреб і переживань військовослужбовців дозволяють своєчасно упереджувати психічні вади та розлади, як похідні бойової діяльності. Своєчасне і правильне реагування  на прояви бойового стресу може уберегти військовослужбовця від більш тяжких  психологічних травм та зберегти його в строю як повноцінну бойову одиницю.

Список літератури

1. Наказ Міністерства оборони України від 09.12.2015 № 702 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 11 грудня 2019 року № 629) "Про затвердження Положення про психологічну реабілітацію військовослужбовців Збройних Сил України, які брали участь в антитерористичній операції, під час відновлення боєздатності військових частин (підрозділів)".

2. Кравченко К.  О.,  Тімченко О.  В., Широбоков  Ю.  М. Соціально-психологічні  детермінанти  виникнення  бойового стресу у військовослужбовців  -  учасників антитерористичної  операції:  монографія /  К. О. Кравченко, О. В. Тімченко, Ю. М. Широбоков. – Харків.:  НУЦЗУ, ФОЛ Мезіна В. В., 2017. – 186 с.

3. Електронний ресурс. Подолання бойового стресу у військових підрозділах (порадник для командирів) Режим доступу: https://sprotyvg7.com.ua/lesson/podolannya-bojovogo-stresu-u-vijskovix-pidrozdilax



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ГЕНДЕРНІ ВІДМІННОСТІ У ВИКОРИСТАННІ СТРАТЕГІЙ ПСИХОЛОГІЧНИХ МАНІПУЛЯЦІЙ У ПРОФЕСІЙНОМУ СЕРЕДОВИЩІ
25.06.2024 00:54
ЕМПАТІЯ У СИСТЕМІ ПРОФЕСІЙНО ВАЖЛИВИХ ЯКОСТЕЙ МАЙБУТНІХ ПСИХОЛОГІВ
21.06.2024 03:49
ПСИХОМЕТРИЧНА ОЦІНКА УКРАЇНОМОВНОГО ВАРІАНТУ ОПИТУВАЛЬНИКА ДІАГНОСТИКИ ЕСЕНЦІАЛЬНОЇ САМОРЕГУЛЯЦІЇ
21.06.2024 00:38
ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ЕМПАТІЇ В СТРУКТУРІ ЛІТЕРАТУРНИХ ЗДІБНОСТЕЙ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ПТНЗ У РАННЬОМУ ЮНАЦЬКОМУ ВІЦІ НА УРОКАХ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
11.06.2024 21:56




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.258 сек. / Mysql: 1570 (0.204 сек.)