Аграрний сектор економіки тривалий час доводив свою спроможність не лише повною мірою забезпечувати населення країни харчовими продуктами, а й формувати активну позицію України на міжнародних ринках агропродовольчих товарів. Завдяки традиційно потужному продовольчому експорту Україна є одним з гарантів продовольчої безпеки у світі. До повномасштабної війни за обсягами експорту Україна входила до п’ятірки найбільших експортерів зернових у світі. Україна постачала 10 % світового експорту пшениці, понад 14 % кукурудзи і понад 47 % соняшникової олії [1].
Війна в Україні призвела до погіршення продовольчої безпеки, спричинене, зокрема, порушеними логістичними ланцюгами, зруйнованою інфраструктурою, знищеними господарствами та виробництвами, зменшенням кількості виробленого продовольства на працюючих підприємствах. На червень 2023 р. сума прямих збитків, завданих агропромисловому комплексу України, складає 8,7 млрд дол. США, а непрямі втрати оцінюються в 40,3 млрд дол. США [3].
За оцінками ФАО, збитки сільських домогосподарств в Україні становили 2,25 млрд дол. США, у т.ч. 1,26 млрд дол. США. Крім того, 25 % с.г. домогосподарств зупинили або зменшили обсяги виробництва продукції через війну, у прифронтових областях – 38 % [4].
Однак, слід звернути увагу, що навіть у таких умовах український аграрний сектор продемонстрував високу стійкість та адаптивність до ризиків воєнного часу. В умовах війни наша країна залишається ключовим постачальником на світових ринках зерна та соняшникової олії, з часткою понад 10 % міжнародної торгівлі. Зокрема, у 2023 р. експортовано 16,1 млн т пшениці до 65 країн, 26,2 млн т кукурудзи до 80 країн і 5,7 млн т соняшникової олії до 130 країн світу [2].
Поряд з вищезазначеним, основними викликами та обмеженнями для аграрного сектора України в умовах повномасштабної війни є: дефіцит фінансових ресурсів для стабільного ведення господарської діяльності сільськогосподарських виробників; спрощення процесів с.г. виробництва, зменшення внесення добрив та засобів захисту рослин, що негативно впливає на врожайність сільськогосподарських культур та якісний склад земель; скорочення поголів’я тварин, зокрема в м’ясо-молочній галузі; нестача трудових ресурсів у с.г. виробництві; руйнування інфраструктури виробництва, перероблення та зберігання с.г. продукції та харчових продуктів; екологічні виклики.
В таких умовах Україна має розширювати перелік інструментів для фінансування українського агросектору. На сьогодні діє програма пільгового кредитування «5-7-9», яка була започаткована у перші місяці війни. Програма спрощує доступ мікро- та малого бізнесу до банківського кредитування, зокрема, вона передбачає можливість отримати кредит у розмірі до 90 млн грн під 5–9% річних, залежно від категорії кредиту та суб’єкта підприємництва. Станом на кінець травня 2024 р. цією програмою скористалися понад 14,5 тис. агровиробників майже в усіх регіонах України.
Загалом кредитів видано на суму понад 67 млрд. грн. А в 2023 році на реалізацію програми завдяки співпраці зі Світовим банком в рамках «Екстреного проєкту надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України (ARISE)» було додатково залучено 500 млн доларів. Крім того, розпочав роботу Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, який надає гарантії під кредитування малих та середніх агровиробників з земельним фондом до 500 га, зокрема, він гарантує до 50% непогашення суми по боргу.
З початку 2024 року 7 630 агрогосподарств отримали майже 51 млрд гривень банківських кредитів на розвиток, у т.ч. за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9» – 4 521 господарство отримало 21,3 млрд гривень.
Найбільший обсяг кредитів за різними програмами отримали аграрії таких областей: Київська – 14 млрд грн виділено для 715 підприємств; Кіровоградська – 3,1 млрд грн для 928; Дніпропетровська – 3,1 млрд грн для 563; Львівська – 3 млрд грн – для 465; Тернопільська – 2,9 млрд грн для 291; Вінницька – 2,9 млрд грн – для 727; Полтавська – 2,7 млрд грн для 429; Одеська – 2,6 млрд грн для 628 [5].
Необхідно наголосити на необхідності постійного перегляду діючих програм кредитування аграрного сектору з метою їх актуалізації та адаптації до умов сьогодення, викликів часу та забезпечення доступності кредитування для більш широкого кола суб’єктів підприємництва.
Список літератури:
1. Загроза продовольчій безпеці світу. Міністерство закордонних справ України. 23.11.2023. URL: https://mfa.gov.ua/zagroza-prodovolchij-bezpeci-svitu
2. На розмінованих землях України вже можна виростити 1 млн т зерна. Прес-служба Апарату Верховної Ради України. 17.01.2024. URL: https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/245689.html
3. Звіт про прямі збитки інфраструктури та непрямі втрати економіки від руйнувань внаслідок військової агресії Росії проти України станом на червень 2023 року. KSE. URL: https://kse.ua/wp-content/uploads/2023/09/June_Damages_UKR_-Report.pdf
4. Ukraine: Impact of the war on agriculture and rural livelihoods in Ukraine. Findings of a nation-wide rural household survey, December 2022. FAO. URL: https://doi.org/10.4060/cc3311en
5. 21 мільярд гривень отримали 4,5 тисяч агрогосподарств цьогоріч за програмою «Доступні кредити 5-7-9». Міністерство аграрної політики і продовольства України. URL: https://minagro.gov.ua/news/21-miliard-hryven-otrymaly-45-tysiach-ahrohospodarstv-tsohorich-za-prohramoiu-dostupni-kredyty-5-7-9
|