Актуальність. Гідрохімічний склад питної води, яку споживає людина, є важливим чинником, який впливає на метаболізм і здоров’я. Головними показниками питної води, які можуть негативно вплинути на здоров’я людини є завелика мінералізованість питної води, яка обумовлюється карбонатами, сульфатами кальцію і магнію, що стає тлом для виникнення сечокам’яної хвороби [1]. Забезпечення якісною питною водою, відповідно до затверджених санітарно-гігієнічних вимог, покладено на комунальні установи міст України [2]. Санітарно-гігієнічні лабораторії міських центрів контролю та профілактики хвороб систематично контролюють якість питної води централізованого постачання [3]. Гідрохімічний склад джерел водозаборів в різних регіонах України не є однаковим, тому якість питної водопровідної води в різних містах України відрізняється.
Мета дослідження – скринінгове порівняння фізико-хімічних показників питної водопровідної води Луцька, Вінниці і Тернополя у зимово-весняний період 2024 року.
Матеріали та методи. Досліджено 17 зразків питної водопровідної води Луцька, Вінниці і Тернополя, які були відібрані і досліджені у зимово-весняний період 2024 року. До гідрохімічного аналізу входило визначення мінералізації води (ppm), електропровідності (μS/см), окисно-відновного потенціалу (mV), концентрації водневих іонів (рН), постійної жорсткості (GH), тимчасової жорсткості (КН), концентрацій іонів Са2+, Mg2+. Мінеральність та електропровідність води визначали за допомогою TDS-метра – TDS&EC meter (hold) (Китай), водневий показник - приладом рН-метр (Китай), постійну та тимчасову жорсткості – з використанням тест-систем GH та КН «Tetra Test» (Німеччина), загальну жорсткість розраховували за сумою GH та КН (перерахунок німецьких градусів - °dH в ммоль/л проводили з розрахунку 1°dH дорівнює 0,1783 ммоль/л). Концентрації іонів Са2+ та Mg2+ вимірювали тест-системою Aquatest Ca Mg «Zoolek» (Німеччина), Визначення окисно-відновного потенціалу води (mV) проводили за допомогою приладу YY-400 (Китай). Статистичну обробку даних проводили параметричними методами, розбіжності між показниками вважали значущими при р<0,05.
Результати. Результати вивчення гідрохімічних показників питної водопровідної води Луцька, Вінниці і Тернополя наведені в таблиці 1.
Як випливає з таблиці 1, всі досліджені показники води вказаних міст України повністю відповідають нормативам, що викладені у Змінах до додатку 2 до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (Наказ МОЗ України №341 від 18.02.2022).
Однак, при порівнянні показників води між собою були знайдені деякі відмінності. При цьому найкращою водою за гідрохімічними показниками була питна водопровідна вода міста Вінниця, яка мала найменшу мінералізацію і загальну жорсткість. На другому місці за якістю була вода міста Тернополя, яка за загальною жорсткістю і за вмістом кальцію поступалась воді з міста Вінниці.
Таблиця 1
Фізико-хімічні показники питної водопровідної води Луцька, Вінниці і Тернополя в зимово-весняний період 2024 року.
Примітка: 1) Н/В – не виконується; 2) 1 ррm = 1 мг/л; 3) 1 ºdH = 0,1783 ммоль/л; 4) * - р<0,05; р розраховано відносно нормативу; 5) # - Максимальний рівень нормативів застосовується в окремих випадках, що пов’язані з особливими природними умовами та технологією підготовки питної води, що не дозволяє довести якість питної води до жорсткішого нормативу, про що повинно бути зазначено у технологічному регламенті або іншому документі з описом технологічного процесу виробництва питної води.
Вода міста Луцька мала найбільші показники загальної, постійної і тимчасової жорсткості. За загальною жорсткістю вода міста Луцька була в 1,46 і в 1,34 рази більше, аналогічних показників у Вінниці і Тернополі (р<0,05).
Висновки. Питна водопровідна вода Вінниці, Тернополя і Луцька повністю відповідає нормативним вимогам Державного стандарту України. Найкращий гідрохімічний склад має питна водопровідна вода Вінниці, дещо гіршою є вода міста Тернопіль. Особливістю гідрохімічного стану питної водопровідної води Луцьку є найбільші показники загальної, постійної і тимчасової жорсткості, а також концентрації іонів кальцію, порівняно з Вінницею і Тернополем.
Список літератури:
1. Екологія поверхневих вод: навч. посібник. / І.М. Петрушка, Н.С. Ріпак, А.М. Гивлюд, А.М. Шибанова. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. - 156 с.
2. Наказ Міністерства охорони здоров’я України №341 «Зміни до додатку 2 до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»; 2022. 12 с. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0304-22#Text (дата звернення: 07.11.2023).
3. ДСТУ 7525:2014. Вода питна: вимоги та методи контролювання якості. [Чинний від 2014-10-23]. Київ, 2014. 30 с. (Інформація та документація).
|