:: ECONOMY :: ЧЕРНІВЕЦЬКА ГАЗЕТА «ЧАС» ПРО МІЖНАРОДНУ ПОЛІТИКУ НАПЕРЕДОДНІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ :: ECONOMY :: ЧЕРНІВЕЦЬКА ГАЗЕТА «ЧАС» ПРО МІЖНАРОДНУ ПОЛІТИКУ НАПЕРЕДОДНІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
:: ECONOMY :: ЧЕРНІВЕЦЬКА ГАЗЕТА «ЧАС» ПРО МІЖНАРОДНУ ПОЛІТИКУ НАПЕРЕДОДНІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 25



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ЧЕРНІВЕЦЬКА ГАЗЕТА «ЧАС» ПРО МІЖНАРОДНУ ПОЛІТИКУ НАПЕРЕДОДНІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

 
23.05.2024 14:13
Автор: Дробіна Лілія Миколаївна, кандидат історичних наук, асистент кафедри історії України Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича; Яценюк Галина Миколаївна, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
[6. Історичні науки;]

ORCID: 0000-0002-3275-7767 Дробіна Л.М.

ORCID: 0000-0002-9916-8246 Яценюк Г.М.

Війна ніколи не розпочинається раптово, їй завжди передує інформаційна підготовка. Друга світова війна не стала винятком, до неї готувалися обидві сторони, мова іде про Німеччину і СРСР. Так як інформаційна війна це одна з найпотужніших війн, то інформація завжди відігравала велику роль. Сьогодні завдяки мережі інтернет вона поширюється дуже швидко, а 85 років тому роль інформаторів виконувала преса, яка є важливим історичним джерелом для дослідження місцевої історії. Саме вона формувала громадську думку в Чернівцях напередодні Другої світової війни. В 1939 р. в Чернівцях виходила україномовна газета «Час», яка подавала не тільки власні дописи, а й огляд різних міжнародних інформаційних агенцій, серед яких: румунська «Радор», французька «Авас», британська «Ройтерс», польські, німецькі, італійські газети. Це давало можливість знати про що пишуть в інших країнах, як відносяться до тієї чи іншої події. Велика кількість статей щодо зовнішньої політики, показує, що ця тема цікавила місцевих жителів. І найбільше це відносини Німеччини з європейськими державами.

Сьогодні вже ні у кого не виникає сумнівів, що гітлерівська Німеччина планомірно готувалася до великої війни вже з 1933 р., коли Гітлер прийшов до влади. Радянський Союз також в 1930-х роках почав створювати військову індустрію, зокрема танкову та військово-повітряну. І хоча щодо військових планів Радянський Союз випереджав Німеччину на кілька років, але в кінці 30-х років обидві країни розпочали і дипломатичну діяльність, зокрема двосторонні договори між Радянським Союзом та Німеччиною. Перша угода між цими країнами була економічна ‒ 19 серпня 1939 року і наступна ‒ 11 лютого 1940 р. Німецькі часописи виражали своє задоволення з економічного договору з СРСР, який забезпечував німецьку економіку сировиною і найголовніші ресурси – нафта і метал [8]. Крім того з Радянського Союзу до Німеччини доправлялися зернові та інші продукти харчування. СРСР у свою чергу мав вигоду, одержані німецькі технології запроваджували на радянських військових заводах. Але для Німеччини це означало ще й початок виходу з політичної, військової та економічної ізоляції  і можливість вести війну не тільки проти Польщі, але і проти країн Заходу [9]. Особливий інтерес у науковців продовжує викликати трактування угоди про ненапад між Німеччиною та Радянським Союзом (пакт Молотова-Ріббентропа), підписаній вже майже 85 років тому, 23 серпня 1939 р. Але це тема окремої розмови.

Аналіз дописів газети «Час» влітку 1939 р. показав, що на перше місце варто поставити німецько-польські суперечки і проблему м.Данцігу (суч. Гданськ в Польщі). Про те, що Німеччина у вересні готує військовий наступ писали ще на початку липня [2]. Польща з своєї сторони також розпочала будівництво бомбосховищ, які мають бути готові до 1 серпня [1]. Статті про Данціг були присутні майже в кожному номері газети. Однією із спроб вирішити питання приналежності Данцігу ‒ зібрати конференцію всіх зацікавлених сторін. Але Рейх виступав тільки за обговорення технічних подробиць приєднання Данцігу, а інші моменти навіть не розглядали. Німецька преса відкидала думку, поширену французькою і англійською пресами, що така конференція сприятиме розв’язці німецько-польського конфлікту. Німецька «Deutsche Allgemeine Zeitung» пише, що «Ніяка конференція не може вирішити інакше, як тільки те, що Данціг німецьке місто, а ті країни, які ведуть політику ізоляції, не можуть висувати якісь умови. Погрози, скриті в програмі примирення, викликають враження, подібності до Версальського договору, проти умов якого німці активно виступають» [5]. 

Наступними варто виділити складні відносини між Англією і Францією з однієї сторони і Німеччиною з іншої. Їх можна назвати як спробу уникнути війни. Британська преса відзначала, що німецька кампанія в Польщі буде довгою і важкою і німці повинні для себе це з’ясувати [7]. Прослідковується паралель із сьогоденням, і з початком війн ХХ століття. І Перша, і Друга світові війни починались зі словами: «До Різдва будемо вдома». Сьогоднішня московська ідея «взяти Київ за три дні» також розбита як і план «блискавичної війни» Гітлера.

Досить активно також обговорювалися питання формування двох військових блоків, з однієї сторони, Німеччина, Італія, з іншої, Франція, Англія, Польща. І всіх цікавило: до якого з них приєднається СРСР. Тому тема переговорів Англії і Франції з Москвою складає іншу групу міжнародних відносин і була досить актуальною. Майже в кожному номері газети «Час» їй присвячено від кількох речень до великої статті. Але Москва не поспішала підписувати договори з цими демократичними країнами, їй ближче був диктатор Гітлер [4]. 

Стаття за 4 липня «Коли може бути вибух війни» подає роздуми, чому відбувається це затягування: Росії потрібна війна в Європі, бо це дозволить поширити більшовицькі ідеї та захопити країни Балтії. Москва боїться, якщо вона приєднається до англо-французької «коаліції», то Гітлер може відступити від своїх планів війни. Але поки Москва не приймає конкретного рішення, Гітлер можливо ризикне і таки розпочне війну. Тому в Москві затягують переговори з Англією і Францією [3]. 

Ще одним напрямком можна виокремити питання «Чи США будуть втручатись в європейську війну?», адже ще в 1935 р. тут прийнятий закон про нейтралітет держави. І найбагатша країна світу, із значними ресурсами і здатністю впливати на світову політику, неначе випала з неї. Це відкривало шлях агресору. Хоч намагання президента Рузвельта після підписання договору про ненапад між Німеччиною і СРСР, відмінити закон про нейтралітет не дало результату, однак у Вашингтоні оголосили, що готові надати зброю і амуніцію Англії і Франції [6]. 

Але чи врятувала політика нейтральності США від війни? Ні, вже у грудні 1941 р. після нападу Японії на Перл-Харбор США офіційно вступили у Другу світову війну. Тому і сьогодні затягування прийняття рішення про фінансову допомогу Україні представниками республіканської партії США призвело до великих втрат на фронті, зупинки і навіть відступу на деяких ділянках фронту. 

Кожна стаття про міжнародну політику викликає роздуми і про сьогоднішні події в Україні, адже всі війни разом схожі своєю агресією.

Список літератури:

1. Ремілітаризація Данціґу йде скорим ходом вперед. Газета «Час». 1939. 9 липня. С.1.

2. Перші відзиви на промову Геліфакса. Газета «Час». 1939. 4 липня. С.1. 

3. Коли може бути вибух війни. Газета «Час». 1939. 4 липня. С.2.

4. Клопоти в переговорах із Москвою. Газета «Час». 1939. 7 липня. С.1. 

5. Лондон проти конференцій чотирьох без Польщі й без Совітів, а Німеччина не приймає ніяких компромісів. Газета «Час». 1939. 20 серпня. С.1.

6. Русвелт бореться за зміну закону невтральности. Газета «Час». 1939. 11 липня. С.1.

7. Польсько-німецька війна тривала б довго. Газета «Час». 1939. 24 серпня. С.3.

8. Задоволення в Німеччині з німецько-совітських відносин. Газета «Час». 1939. 25 серпня. С.1.

9. Претенсії Німеччини зростають. Газета «Час». 1939. 27 серпня. С.1.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
СТОРІНКИ ЖИТТЯ ГЕНІАЛЬНОГО ХІРУРГА В УКРАЇНІ (ДО 120-Ї РІЧНИЦІ ВІД ДНЯ СМЕРТІ М.В. СКЛІФОСОВСЬКОГО)
22.05.2024 13:07
ІСТОРІЯ АНАРХІЗМУ В УКРАЇНІ НА ПОЧАТКУ XX cт. В ЛИСТІВКАХ-НЕКРОЛОГАХ
21.05.2024 13:25




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.152 сек. / Mysql: 1599 (0.117 сек.)