:: ECONOMY :: ІСТОРІЯ АНАРХІЗМУ В УКРАЇНІ НА ПОЧАТКУ XX cт.  В ЛИСТІВКАХ-НЕКРОЛОГАХ :: ECONOMY :: ІСТОРІЯ АНАРХІЗМУ В УКРАЇНІ НА ПОЧАТКУ XX cт.  В ЛИСТІВКАХ-НЕКРОЛОГАХ
:: ECONOMY :: ІСТОРІЯ АНАРХІЗМУ В УКРАЇНІ НА ПОЧАТКУ XX cт.  В ЛИСТІВКАХ-НЕКРОЛОГАХ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 33

Термін подання матеріалів

19 вересня 2024

До початку конференції залишилось днів 12



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ІСТОРІЯ АНАРХІЗМУ В УКРАЇНІ НА ПОЧАТКУ XX cт. В ЛИСТІВКАХ-НЕКРОЛОГАХ

 
21.05.2024 13:25
Автор: Зеленцова Світлана Миколаївна, кандидат історичних наук, доцент кафедри, ПВНЗ « Київський медичний університет»
[6. Історичні науки;]


Листівки-некрологи та некрологи становлять особливі, специфічні джерела в змісті яких відбилися  події пов’язані з діяльністю анархістських груп в Україні (1903-1914 рр.).  Аналіз та вивчення таких документів дає змогу для вивчення та встановлення історичних фактів та подій з історії анархістського руху в Україні [2]. Насамперед, вони є документами, що виникли в наслідок смерті людини, а саме анархіста. Враховуючи  обставини загибелі особи, ми здебільш зштовхуємося з трагічною в наслідок революційної діяльності групи. Зрозуміло, що анархісти намагалися використати трагічність ситуації для того, що  провести агітацію, яка зосередження була  на руйнуванні держави, використанні терору, як основного засобу боротьби. Листівка поєднана з некрологом і виконувала подвійну функцію висловлювала жаль та агітувала. Тому, такі джерела відносяться до агітаційно-прапагандиських.

Головна мета  дослідження листівок-некрологів є виявлення та встановлення невідомих історичних фактів з історії анархістського руху в Україні у 1903-1914 рр. 

Некрологи становлять джерела присвячені пам’яті особи яка загинула. У випадку з анархістами, здебільш це були молоді люди. Подібні документи публікувалися у анархістській пресі та „Альманасі” [1]. Аналіз листівок-некрологів та некрологів дає можливість вивчення інтересних фактів, які торкалися анархістського руху на території України.   Досліджені документи  дозволяють встановити наступне:

- за національністю більшість анархістів (загиблих) були євреями (причому походили з бідних родин);

- одним з мотивів становлення особи як анархіста, були важкі умови життя, безробіття, або важка праця;

- серед психологічних мотивів анархістської діяльності головним була помста та ненависть до людей які жили значно краще;

- перед тим як стати на шлях анархізму, більшість революціонерів належали до інших ліворадикальних політичних партій – „Бунд”, есери, соціал-демократи.

- рівень освіти  закінчувався елементарною школою, або гімназією;

- анархістські групи концентрували свою увагу на таких видах боротьби: акти економічного та політичного терору, експропріації, озброєні опори, вбивства;

- уряд для боротьби з анархістськими групами використовував козаків та інгушів, які відрізнялися жорстокістю;

- більшість джерел свідчили, що анархісти гинули в наслідок самогубства, для того щоб не опинитися у руках поліції, такий шаг вважався почесним та героїчним [2].

Дослідження кожного окремого документу допомагає уточнити та з’ясувати цікаві історичні факти. Наприклад у листівці-некролозі „М. Шпиндлер”  зазначалося, що анархіст про якого йшла мова,  був професіональним крадієм за прізвиськом „золота ручка”.  Дослідники історії анархізму зазначали, що  бандитські елементи поєднувалися з рухом та дискредитували його. 

В іншому джерелі „Памяти Владимира Мутьянова”  відображалося ставлення робітників до тактичних прийомів обраних анархістськими групами.  Експропріація скоєна анархістом була сприйнята робітниками як акт пограбування, відповідно негативно, а тому у документі дії В. Мут’янова виправдовувалися. Аналіз некрологів, які містилися у анархістському „Альманасі” [1]  допомагає встановити наступні події які торкалися історії анархізму в Україні: у січні 1906 р. відбувся з’їзд анархістів „безмотивників”, на якому був запланований підрив зібрання горнопромисловців в Росії; - посилання на те що в восени  1904 р. у Женеві перебувала „вся нелегальна Росія”; у січні 1905 р. важке матеріальне становище руху, а вже  у  вересні 1906 р. початок кризи руху тощо.

Таким чином, дослідження листівок-некрологів та некрологів  анархістів, як історичного джерела допомагають при з’ясування нових та уточненні вже відомих фактів з історії анархістського руху в України 1903-1914 рр. Комплексний аналіз декількох документів дозволяє визначити загальні тенденції існування та причини занепаду руху. Поєднання листівки і некрологу допомагає визначити основні акценти на які опиралися анархісти при агітаційно-пропагандистській роботі. Підсумовуючи можна сказати, що як некрологи, так і листівки-некрологи становлять цінне джерело з історії анархізму в Україні на початку XX століття.  

Література:

1. „Альманах”. Збірник з історії анархістського руху в Росії. – Париж, 1909 р.

2. Анархісти. Документи та матеріали. 1883-1935 рр. В 2 тт.  Т. 1. 1883-1916 рр. - М.: «Російська політична енціклопедія» (РОССПЭН), 1998.

3. Центральний державний історичний архів у місті Києві. Ф1439. – Оп.1. – Спр.204. – Арк.1-12.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ЧЕРНІВЕЦЬКА ГАЗЕТА «ЧАС» ПРО МІЖНАРОДНУ ПОЛІТИКУ НАПЕРЕДОДНІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
23.05.2024 14:13
СТОРІНКИ ЖИТТЯ ГЕНІАЛЬНОГО ХІРУРГА В УКРАЇНІ (ДО 120-Ї РІЧНИЦІ ВІД ДНЯ СМЕРТІ М.В. СКЛІФОСОВСЬКОГО)
22.05.2024 13:07




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.225 сек. / Mysql: 1512 (0.173 сек.)