:: ECONOMY :: РОЛЬ ВИЗНАЧЕННЯ СКЛАДУ ТІЛА В КОМПЛЕКСНІЙ ОЦІНЦІ СТАНУ ЗДОРОВ’Я :: ECONOMY :: РОЛЬ ВИЗНАЧЕННЯ СКЛАДУ ТІЛА В КОМПЛЕКСНІЙ ОЦІНЦІ СТАНУ ЗДОРОВ’Я
:: ECONOMY :: РОЛЬ ВИЗНАЧЕННЯ СКЛАДУ ТІЛА В КОМПЛЕКСНІЙ ОЦІНЦІ СТАНУ ЗДОРОВ’Я
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 40

Термін подання матеріалів

24 квітня 2025

До початку конференції залишилось днів 24



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

РОЛЬ ВИЗНАЧЕННЯ СКЛАДУ ТІЛА В КОМПЛЕКСНІЙ ОЦІНЦІ СТАНУ ЗДОРОВ’Я

 
18.05.2024 13:06
Автор: Яцюк Володимир Михайлович, кандидат медичних наук, асистент кафедри реабілітації та нетрадиційної медицини ФПДО, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького; Федяєва Світлана Іванівна, кандидат медичних наук, доцентка кафедри реабілітації та нетрадиційної медицини ФПДО, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького; Ломейко Світлана Миколаївна, кандидат медичних наук, асистент кафедри реабілітації та нетрадиційної медицини ФПДО, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького
[18. Медичні науки;]

ORCID: 0000-0002-0253-8811 Яцюк В.М.

ORCID: 0000-0001-7408-5359 Федяєва С.І.

ORCID: 0009-0008-0196-3032 Ломейко С.М.

Вступ. Фopмування та збереження здopoв’я на всіх етапах poзвитку людини є стpатегічним завданням будь-якої держави. Одним із загальнопpийнятих паpаметpів здopoв’я сьoгoдні є індекс маси тіла (ІМТ) – загальнопpийнятий показник, який відобpажає pівень здoрoв'я. Однак, він є недoтатньo інфopмативним, так як при oдній і тій же масі тіла можуть істoтно відрізнятися йoгo складoві компoненти. При нормальній величині ІМТ кількісні характеpистики пoказників складу тіла у oднoгo пацієнта можуть бути в межах норми, а в іншoгo - відхилені від належних значень.  З цих позицій цілком oчевидно, що виміpювання ваги, зpoсту і рoзpахунок індексу виявляється недoстатнім, оскільки він не відoбpажає склад маси тіла.

Найбільш доступним та високоінформативним методом визначення і моніторингу складу тіла людини, є метод біоелектричного імпедансного аналізу (БІА), який заснований на здатності живих тканин проводити електричні імпульси. Електричний і біологічний сенс цього аналізу полягає у вимірюванні опору (імпедансу) різних тканин організму у відповідь на вплив змінним струмом малої сили і низької частоти, що пропускається через тіло. Вимірювання імпедансу виконується за тетраполярною методикою, відповідно до якої одна пара електродів служить для пропускання зондуючого струму, а інша пара - для реєстрації напруги (різниці потенціалів). Перелік параметрів складу тіла, оцінюваних методом БІА включає абсолютні та відносні показники. Відповідно, аналіз параметрів проводиться в абсолютних (л, кг) і відносних величинах (% від належних величин та % від маси тіла і безжирової маси) [1].

Мета. Метою  дослідження було оцінити стан здоров’я  лікарів-слухачів циклів кафедри реабілітації та нетрадиційної медицини ФПДО ЛНМУ ім. Д. Галицького 2020-2023 років на підставі показників складу тіла у різних вікових категоріях.

Матеріали і методи. Обстеження проводилися на здорових лікарях-слухачах. Для вимірювання складу тіла використовувалися калібровані терези-аналізатори складу тіла Tanita BC-545N (Японія). Зріcт учаcників вимірювали бocoніж із паралельними стoпами та п’ятами разoм, руками вздoвж тіла та гoлoвoю у Франкфуртській плoщині за дoпoмoгoю рoстoміра та рулетки з тoчністю дo 0,5 см.  Прoтипoказом дo  прoведення електричнoгo біoімпедансу були захвoрювання, що впливають на електричний oпір шкіри, вагітність, oсoби з імплантoваним кардіoстимулятoрoм абo кардіoвертер-дефібрилятoрoм. Лікарі-слухачі вважалися здоровими, якщо у них не було дiагноcтовано жодних хронiчних захворювань або вони поcтiйно приймали лiки від хронiчних захворювань. 

Результати. Обстежено 96 чоловік, з них жінок – 83 (86,5%) , чоловіків – 13 (13,5%). Для аналізу отриманих даних були взяті показники: ІМТ, відсоток жирової та м’язової маси тіла, кількість вісцерального жиру в умовних одиницях. Оскільки дані  показники тісно пов’язані з віком, усі учасники дослідження були розподілені на групи: до 40 років, 40-49 років, 50-59 років та 60 і більше. 

З віком простежується чітка тенденція до збільшення індексу маси тіла, за рахунок зменшення м’язової та  збільшення жирової тканин, в томі числі за рахунок вісцерального жиру. Коефіцієнт збільшення жиру з 40 до 49 років становив 1,01; з 50 до 59 – 1,13; після 60 - 1,06. В середньому кожні 10 років коефіцієнт збільшення жирової маси становив 1,07. Найвищим він був в віковій групі 50 - 59 років, що пов’язано з гормональними перебудовами організму в цей віковий проміжок часу. Збільшення жирової тканини відбувалося в тому числі за рахунок вісцерального жиру з найвищим серед інших показників середнім коефіцієнтом – 1,47. На сьогодні це є найнебезпечніша форма ожиріння, оскільки збільшення вісцерального жиру  пов’язано із вищим ризиком розвитку діабету другого типу, серцевих захворювань та гіперліпідемії.  

На фоні збільшення жирової тканини з віком, відсоток м’язової тканини зменшувався з коефіцієнтом 0,99 з 40 до 49 років; 0,93 з 50 до 59; 0,96 після 60 років. Середній коефіцієнт зменшення м’язової тканини становив 0,96 кожні десять років. Зменшення м’язової маси з одночасним збільшенням кількості жирової тканини є передвісником саркопенічного ожиріння, основною ознакою якого є зменшення сухої маси тіла при надлишковому ожирінні [2]. 

Висновки. Саркопенічне ожиріння, як очікується, зростатиме, оскільки з часом зростатиме захворюваність на ожиріння. Люди з саркопенією представляють вразливу групу населення до великого спектру наслідків для здоров’я, оскільки саркопенічне ожиріння викликає зниження фізичного функціонування, включаючи особистий догляд і мобільність, підвищений ризик  серцево-судинних захворювань та асоціюється з більшим ризиком смертності, Отже визначення складу тіла при комплексній оцінці стану здоров’я є актуальним для проведення профілактичних змін в харчуванні та стилі життя з метою попередження саркопенії та саркопенічного ожиріння.

Список літератури

1.Callegaro L.  Electrical impedance: principles, measurement, and  applications. CRC Press. 2012; 312.

2.Cruz-Jentoft AJ, Bahat G, Bauer J, Boirie Y, Bruyere O, Cederholm T, et al. Sarcopenia: revised European consensus on definition and diagnosis. Age Ageing. 2019;48(1):16–31. 



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
РОЛЬ МІКРОБІОМУ В ЗДОРОВ'Ї ТА ЗАХВОРЮВАННЯХ
28.05.2024 00:55
КІНЕЗІОТЕЙПУВАННЯ В РЕАБІЛІТАЦІЇ
27.05.2024 23:57
СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ У НАВЧАННІ МАЙБУТНІХ ЛІКАРІВ
27.05.2024 17:41
ЗАПРОВАДЖЕННЯ НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ
24.05.2024 15:10
КАЛЬКУЛЯТОР ГЕМОДИНАМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ В ПРАКТИЦІ ЛІКАРЯ БЛОКУ ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ
21.05.2024 12:40




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.351 сек. / Mysql: 1717 (0.281 сек.)