В сучасних важких ситуаціях щоденних викликів та загроз особливу увагу привертають оберегові функції української народної ляльки. Лялька є оберегом родини і роду, могутнім талісманом та символом зв’язку між поколіннями [1, с. 50]. Отже, у збереженні родини для безперервності поколінь важливу роль відіграють оберегові ляльки (рис. 1, 2).
Рис.1. Лялька-мотанка з тканини – Наречена (ТМ Лялечка) [6]
Рис.2. Лялька з соломи – Наречена (авторка – Людмила Павлова) [3]
Їх особливістю є наявність знаків та символів, що за віруваннями наших предків мають оберігати людину. Для підкреслення особливого значення оберегової функції інтер’єрної ляльки, яку планується розташувати на стіні, її варто розмісти у захисному колі. Під час виготовлення такої ляльки також варто врахувати кольори, знаки і символи, які мають додати особливого значення даному предмету інтер’єру. Завжди, коли починали робити такі ляльки, нитки намотували по колу за спіраллю. Спіраль – символ безкінечності. Коло – це сім’я, родовід, діти, онуки, правнуки, тобто коло означає неперервність родини [5].
Важливий знак української народної ляльки – хрест. У вигляді хреста робляться поперечні і повздовжні лінії на голові та тулубі ляльки. Хрест на обличчі – багатозначний символ, що нагадує про чотири сторони світу і чотири пори року. Хрест у колі – це сонячний (солярний) знак, що несе світло та позитивну енергію. Голову ляльки повинен прикрашати головний убір (очіпок, стрічка або хустка), що символізує зв’язок з небом. Вишиванка і намисто на ляльці – це символи достатку і багатства. Також всі елементи одягу української народної ляльки мають символічне значення, зокрема спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішній і майбутній [8, с. 11].
Тож українську народну і стилізовану авторську народну ляльку, що містять магічні знаки-образи та символіку різних кольорів можна вважати відображенням культурної пам’яті українського народу, яке нині віднайшло своє нове осмислення та оновлення, зокрема у дизайні сучасного інтер’єру. Нині українська народна і стилізована авторська лялька набуває особливої популярності і стає одним із засобів підкреслення української ідентичності, зокрема й у дизайні інтер’єрів. В інтер’єрі житла композиційний центр може бути як предметом меблювання та обладнання, так і твором мистецтва, якщо це українська народна або стилізована авторська лялька. Отже, візуальний композиційний центр (домінанта) інтер’єру повинен:
1) домінувати;
2) підпорядковувати інші елементи інтер’єру;
3) організовувати простір приміщення;
4) першим привертати увагу глядача.
Композиційний центр може бути виділений за рахунок кольору, масштабу, форми. Необхідним також є підтримання домінанти акцентами, що допоможуть досягти єдності і цілісності архітектурного простору приміщення [4]. Враховуючи все вищенаведене варто зазначити, що українська народна і стилізована авторська народна лялька є унікальним мистецьким арт-об’єктом, що має надати інтер’єру індивідуальності і завершеності. Ляльки як елемент декоративно-прикладного мистецтва мають художню і матеріальну цінність та відображають стиль і вподобання власників житла.
Оскільки ляльки прикрашають житло і доповнюють загальну концепцію дизайну, вони виконують у просторі естетичну функцію, адже за допомогою української народної або стилізованої авторської народної ляльки можна розставити кольорові акценти в інтер’єрі, створити візуальний баланс і відчуття гармонії. Психологічна функція інтер’єрної ляльки полягає в її здатності поліпшити настрій, заспокоїти і наповнити енергією, зняти стрес та сприяти розслабленню. Оскільки нині виразно помітна спрямованість на інновації, еклектику та індивідуалізм, ляльки з геометричними формами і лаконічними лініями можуть вдало доповнити сучасний інтер’єр у стилі мінімалізму. Та перед тим, як обирати ляльку для такого інтер’єру, варто переконатись, що масштаб і пропорції інтер’єрної ляльки відповідають загальній площі простору. І у такому випадку краще вибрати один предмет, який стане фокусним центром інтер’єру та дозволить створити цікаву композицію [2]. Орієнтуючись на велику площу сучасних житлових приміщень, варто звернути увагу, що розмір такої інтер’єрної ляльки, може бути від 50 до 100 см.
Будучи об’єктом духовної спадщини народна лялька зберігає у собі вплив художньої культури на народну творчість і відображає самобутні риси естетики українського народу. Це не тільки об’єкт творчої діяльності і предмет дитячої гри, народна лялька – це культурний феномен, у якому сконцентровано пам’ять українського етносу, нації [7]. Отже, враховуючи те, що українська народна і стилізована авторська лялька володіють потужним потенціалом збереження української ідентичності, вони, будучи декоративним композиційним центром інтер’єру, здатні зацікавити дітей і дорослих історією України, сприяти поглибленню знань про звичаї і традиції українців, розвитку їх духовності та усвідомленню власної національної ідентичності.
Список літератури:
1. Антонович Є. Декоративно-прикладне мистецтво. Львів,1992. 180 с.
2. Арт-об’єкти в дизайні інтер’єру: як додати простору індивідуальності? Студія дизайну інтер’єрів Home Interiors: веб-сайт. URL: https://homeinteriors.com.ua/art-obyekty-v-dyzayni-interyeru/ (дата звернення: 15.04.2023).
3. Гоц Д. У Вінниці відкрили виставку унікальних українських ляльок з природніх матеріалів. Вежа: веб-сайт. URL https://vezha.ua/u-vinnytsi- vidkryly-vystavku-unikalnyh-ukrayinskyh-lyalok-z-pryrodnyh-materialiv- fotoreportazh/(дата звернення: 15.04.2024).
4. Засоби архітектурної композиції в інтер’єрі. Навчальний портал НУБіП в Україні: веб-сайт. URL: https://elearn.nubip.edu.ua/mod/book/view.php?id=432454&chapterid=156792 (дата звернення: 14.04.2024).
5. Качур К. Ірина Білай: В соломоплетінні кожна деталь щось означає. Рукотвори: веб-сайт. URL: https://rukotvory.com.ua/rozmovy/iryna-bilaj-v- solomopletinni-kozhna-detal-schos-oznachaje/(дата звернення: 14.04.2024).
6. Майстриня Олена Орєхова. Лялечка: веб-сайт. URL: http://www.lyalechka.com/angels.html (дата звернення: 14.04.2024).
7. Соболєвська С. О. Вузлова лялька як символ української ідентичності. Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв : наук. журнал. Київ, 2022. №4. C. 26–29.
8. Шушкевич А. Ф. Народна лялька. Технологія виготовлення: навчально- методичний посібник. Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2017. 200 с. +8 с. : вкл. : іл.
|