:: ECONOMY :: УКРАЇНСЬКА НАРОДНА І СТИЛІЗОВАНА АВТОРСЬКА ЛЯЛЬКА ЯК ЗАСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ ІДЕНТИЧНОСТІ ТА ДЕКОРАТИВНИЙ КОМПОЗИЦІЙНИЙ ЦЕНТР ІНТЕР’ЄРУ :: ECONOMY :: УКРАЇНСЬКА НАРОДНА І СТИЛІЗОВАНА АВТОРСЬКА ЛЯЛЬКА ЯК ЗАСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ ІДЕНТИЧНОСТІ ТА ДЕКОРАТИВНИЙ КОМПОЗИЦІЙНИЙ ЦЕНТР ІНТЕР’ЄРУ
:: ECONOMY :: УКРАЇНСЬКА НАРОДНА І СТИЛІЗОВАНА АВТОРСЬКА ЛЯЛЬКА ЯК ЗАСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ ІДЕНТИЧНОСТІ ТА ДЕКОРАТИВНИЙ КОМПОЗИЦІЙНИЙ ЦЕНТР ІНТЕР’ЄРУ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

УКРАЇНСЬКА НАРОДНА І СТИЛІЗОВАНА АВТОРСЬКА ЛЯЛЬКА ЯК ЗАСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ ІДЕНТИЧНОСТІ ТА ДЕКОРАТИВНИЙ КОМПОЗИЦІЙНИЙ ЦЕНТР ІНТЕР’ЄРУ

 
19.04.2024 14:01
Автор: Соболєвська Світлана Олександрівна, кандидат культурології, доцент кафедри філософської антропології, філософії культури та культурології Українського державного університету імені Михайла Драгоманова
[8. Культурологія;]


В сучасних важких ситуаціях щоденних викликів та загроз особливу увагу привертають оберегові функції української народної ляльки. Лялька є оберегом родини і роду, могутнім талісманом та символом зв’язку між поколіннями [1, с. 50]. Отже, у збереженні родини для безперервності поколінь важливу роль відіграють оберегові ляльки (рис. 1, 2). 

 

Рис.1. Лялька-мотанка з тканини – Наречена (ТМ Лялечка) [6]




Рис.2. Лялька з соломи – Наречена (авторка – Людмила Павлова) [3]

Їх особливістю є наявність знаків та символів, що за віруваннями наших предків мають оберігати людину. Для підкреслення особливого значення оберегової функції інтер’єрної ляльки, яку планується розташувати на стіні, її варто розмісти у захисному колі. Під час виготовлення такої ляльки також варто врахувати кольори, знаки і символи, які мають додати особливого значення даному предмету інтер’єру. Завжди, коли починали робити такі ляльки, нитки намотували по колу за спіраллю. Спіраль – символ безкінечності. Коло – це сім’я, родовід, діти, онуки, правнуки, тобто коло означає неперервність родини [5]. 

Важливий знак української народної ляльки – хрест. У вигляді хреста робляться поперечні і повздовжні лінії на голові та тулубі ляльки. Хрест на обличчі – багатозначний символ, що нагадує про чотири сторони світу і чотири пори року. Хрест у колі – це сонячний (солярний) знак, що несе світло та позитивну енергію. Голову ляльки повинен прикрашати головний убір (очіпок, стрічка або хустка), що символізує зв’язок з небом. Вишиванка і намисто на ляльці – це символи достатку і багатства. Також всі елементи одягу української народної ляльки мають символічне значення, зокрема спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішній і майбутній [8, с. 11].

Тож українську народну і стилізовану авторську народну ляльку, що містять магічні знаки-образи та символіку різних кольорів можна вважати відображенням культурної пам’яті українського народу, яке нині віднайшло своє нове осмислення та оновлення, зокрема у дизайні сучасного інтер’єру. Нині українська народна і стилізована авторська лялька набуває особливої популярності і стає одним із засобів підкреслення української ідентичності, зокрема й у дизайні інтер’єрів. В інтер’єрі житла композиційний центр може бути як предметом меблювання та обладнання, так і твором мистецтва, якщо це українська народна або стилізована авторська лялька. Отже, візуальний композиційний центр (домінанта) інтер’єру повинен:

1) домінувати;

2) підпорядковувати інші елементи інтер’єру;

3) організовувати простір приміщення;

4) першим привертати увагу глядача.

Композиційний центр може бути виділений за рахунок кольору, масштабу, форми. Необхідним також є підтримання домінанти акцентами, що допоможуть досягти єдності і цілісності архітектурного простору приміщення [4]. Враховуючи все вищенаведене варто зазначити, що українська народна і стилізована авторська народна лялька є унікальним мистецьким арт-об’єктом, що має надати інтер’єру індивідуальності і завершеності. Ляльки як елемент декоративно-прикладного мистецтва мають художню і матеріальну цінність та відображають стиль і вподобання власників житла.

Оскільки ляльки прикрашають житло і доповнюють загальну концепцію дизайну, вони виконують у просторі естетичну функцію, адже за допомогою української народної або стилізованої авторської народної ляльки можна розставити кольорові акценти в інтер’єрі, створити візуальний баланс і відчуття гармонії. Психологічна функція інтер’єрної ляльки полягає в її здатності поліпшити настрій, заспокоїти і наповнити енергією, зняти стрес та сприяти розслабленню. Оскільки нині виразно помітна спрямованість на інновації, еклектику та індивідуалізм, ляльки з геометричними формами і лаконічними лініями можуть вдало доповнити сучасний інтер’єр у стилі мінімалізму. Та перед тим, як обирати ляльку для такого інтер’єру, варто переконатись, що масштаб і пропорції інтер’єрної ляльки відповідають загальній площі простору. І у такому випадку краще вибрати один предмет, який стане фокусним центром інтер’єру та дозволить створити цікаву композицію [2]. Орієнтуючись на велику площу сучасних житлових приміщень, варто звернути увагу, що розмір такої інтер’єрної ляльки, може бути від 50 до 100 см. 

Будучи об’єктом духовної спадщини народна лялька зберігає у собі вплив художньої культури на народну творчість і відображає самобутні риси естетики українського народу. Це не тільки об’єкт творчої діяльності і предмет дитячої гри, народна лялька – це культурний феномен, у якому сконцентровано пам’ять українського етносу, нації [7]. Отже, враховуючи те, що українська народна і стилізована авторська лялька володіють потужним потенціалом збереження української ідентичності, вони, будучи декоративним композиційним центром інтер’єру, здатні зацікавити дітей і дорослих історією України, сприяти поглибленню знань про звичаї і традиції українців, розвитку їх духовності та усвідомленню власної національної ідентичності.

Список літератури:

1. Антонович Є. Декоративно-прикладне мистецтво. Львів,1992. 180 с.

2. Арт-об’єкти в дизайні інтер’єру: як додати простору індивідуальності? Студія дизайну інтер’єрів Home Interiors: веб-сайт. URL: https://homeinteriors.com.ua/art-obyekty-v-dyzayni-interyeru/ (дата звернення: 15.04.2023).

3. Гоц Д. У Вінниці відкрили виставку унікальних українських ляльок з природніх матеріалів. Вежа: веб-сайт. URL https://vezha.ua/u-vinnytsi- vidkryly-vystavku-unikalnyh-ukrayinskyh-lyalok-z-pryrodnyh-materialiv- fotoreportazh/(дата звернення: 15.04.2024).

4. Засоби архітектурної композиції в інтер’єрі. Навчальний портал НУБіП в Україні: веб-сайт. URL: https://elearn.nubip.edu.ua/mod/book/view.php?id=432454&chapterid=156792 (дата звернення: 14.04.2024).

5. Качур К. Ірина Білай: В соломоплетінні кожна деталь щось означає. Рукотвори: веб-сайт. URL: https://rukotvory.com.ua/rozmovy/iryna-bilaj-v- solomopletinni-kozhna-detal-schos-oznachaje/(дата звернення: 14.04.2024).

6. Майстриня Олена Орєхова. Лялечка: веб-сайт. URL: http://www.lyalechka.com/angels.html (дата звернення: 14.04.2024).

7. Соболєвська С. О. Вузлова лялька як символ української ідентичності. Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв : наук. журнал. Київ, 2022. №4. C. 26–29.

8. Шушкевич А. Ф. Народна лялька. Технологія виготовлення: навчально- методичний посібник. Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2017. 200 с. +8 с. : вкл. : іл.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ЖАНРОВО-ТЕМАТИЧНА ПАЛІТРА СУЧАСНОГО УКРАЇНСЬКОГО КІНО
23.04.2024 14:08




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.207 сек. / Mysql: 1599 (0.157 сек.)