:: ECONOMY :: УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ОПОДАТКУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ :: ECONOMY :: УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ОПОДАТКУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ
:: ECONOMY :: УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ОПОДАТКУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ОПОДАТКУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

 
09.04.2024 22:46
Автор: Данілов Олег Сергійович, аспірант, Національний університет «Львівська політехніка»
[1. Економічні науки;]

Очікувана інтеграція України з ЄС на практичному рівні висуває потребу гармонізації вітчизняної податкової політики та її уніфікацію відповідно до норм ЄС. Складність вирішування цього завдання на законодавчому і теоретичному рівнях полягає в тому, що  в основу формулювання основних засад податкових політик України та країн ЄС покладено дещо відмінні принципи. В більшості країн ЄС домінує принцип стандартизації податкової політики, проте єдиної уніфікованої податкової системи в зоні Євросоюзу не створено. Податкова політика кожної країни містить національні пріоритети й відповідні індивідуальності у системі оподаткування. Разом з тим національні податкові системи країн дотримуються векторів загальноєвропейської інтеграції. Тому для України на теперішньому етапі важливим стає досвід податкового реформування в країнах Європейського Союзу, який дозволить обрати власну податкову стратегію. 

Угода про асоціацію визначає якісно новий формат відносин між Україною та ЄС на принципах «політичної асоціації та економічної інтеграції» і слугує стратегічним орієнтиром системних соціально-економічних реформ в Україні. 1 вересня 2017 року після тривалого процесу ратифікації Угода про асоціацію між Україною та ЄС набула чинності у повному обсязі.

Відповідно до Угоди Україна зобов'язана вжити необхідні заходи для гармонізації вітчизняного законодавства з законодавством ЄС. Ця угода містить норми, які визначають основну мету політичного та економічного співробітництва між країнами, розглядаючи її як базовий документ для реалізації стратегії інтеграції до ЄС, спрямованої на включення України до європейського політичного, інформаційного, економічного і правового простору.

На сьогоднішній день в Україні створено власну податкову систему, яка не є результатом копіювання досвіду інших країн. Процес імплементації норм податкового права ЄС до національного законодавства був реалізований в єдиний правовий акт – Податковий кодекс, була створена система контролюючих органів із сучасною організаційною структурою.

Хоча кожна національна облікова модель в країнах ЄС ґрунтується на ключових положеннях та вимогах, виявляються певні відмінності у зв’язках між регулюванням ведення обліку та оподаткування. Для Бельгії притаманний взаємозв’язок між обліковими стандартами та податковим аспектом організації бухгалтерського обліку; для Данії - раціональне, в деякій мірі гнучке співвідношення між вимогами до організації бухгалтерського обліку та податковими важелями впливу на результати господарської діяльності (суворий ревізійний контроль фіскальних служб). Для Італії - консервативний підхід до регулювання організації облікових процесів, при цьому існує тісний взаємозв’язок з податковим законодавством, що є характерним і для облікової моделі Франції [1, с. 377-378]. В Україні на шляху до Євроінтеграції податковий облік є гармонізований з бухгалтерським та не підлягає виокремленню та застосуванню додаткових методів щодо розрахунку податків.

В Євроінтеграційних процесах важливим є підвищення відповідальності за методологію організації обліку податків та зборів. На сьогодні в Україні дотичними до цього процесу є Міністерство фінансів, ДПС України та ДФС України, однак, за кордоном до цього процесу залучені міжнародні професійні бухгалтерські організації. Враховуючи міжнародний досвід, доцільно залучити до регулювання оподаткування також національні громадські професійні бухгалтерські організації в Україні.

Очевидним моментом вдосконалення сучасного стану обліку податкових розрахунків на українських підприємствах в контексті євроінтеграції є спрощення процесу формування і подання податкової звітності. Вдосконалення системи податкового обліку і звітності також пов'язується з усуненням  дублювання інформації з окремих секторів, оскільки численні додатки реально не містять важливої інформації. Форми податкової звітності у країнах ЄС складені так, що при їхньому заповненні платником трактування було однозначне. Наприклад, у Нідерландах та Бельгії декларація з ПДВ складається з 1-ї сторінки [2, с. 47]. Необхідно також розглянути доцільність подання місячної податкової звітності, від якої відмовились вже більшість європейських країн і перейти тільки на квартальну

Одним з напрямів удосконалення обліку оподаткування в умовах євроінтеграції є запровадження з 1 січня 2021 р. системи Єдиного рахунку для сплати більшості податків і зборів. Така система сплати податків використовується у Швеції, Данії та Великій Британії і вважається найбільш ефективною, прозорою. Вона передбачає сплату усіх податків і зборів на єдиний рахунок, що дозволяє платникам податків економити час та ресурси. Цей підхід відповідає принципу «Держава - для людей, а не люди - для держави» [3]. Це нововведення надає контролюючим органам змогу бачити реальну картину розрахунків платників податків із бюджетами, уникнути переплати за одним податком та заборгованості за іншими.

Отже, в умовах євроінтеграційних процесів України необхідно максимально, на скільки це можливо наблизити облік оподаткування до загальноєвропейських стандартів що повинно стати важливим кроком на шляху оптимізації національної облікової моделі.

Список літератури:

1.Євдощак В. І. Зарубіжний вплив на облікову модель України в умовах євроінтеграційних тенденцій / В.І. Євдощак // Актуальні проблеми економіки. –2016. – № 10(184). –С. 371-379.

2. Ярмолюк О. Ф. Тенденції та закономірності розвитку бухгалтерського обліку в Україні з урахуванням зарубіжного досвіду / О. Ф. Ярмолюк, О. М. Дмитренко, С. А. Вітер // Облік і фінанси. – 2021. – № 1 (91). – С. 44–51.

3. Годз К. Напрями вдосконалення законодавчого регулювання ПДВ в Україні у контексті євроінтеграції  / К. Годз // Віче. - 2014. - № 10. - С. 18-20.

____________________

Науковий керівник: Яремко Ігор Йосафатович, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри обліку та аналізу Інституту економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка»



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЯК ЧИННИК ТРАНСФОРМАЦІЇ СОЦІАЛЬНОГО КАПІТАЛУ
25.04.2024 00:01
ТІНЬОВА ЕКОНОМІКА УКРАЇНИ: ДОСЛІДЖЕННЯ ПРИЧИН ТА РОЗРОБКА ШЛЯХІВ ДЕТІНІЗАЦІЇ
24.04.2024 22:47
THE STATE OF INFORMATION SUPPORT FOR RESEARCHING THE POTENTIAL OF INNOVATIVE DEVELOPMENT IN THE AGRICULTURAL SECTOR
23.04.2024 13:13
УПРАВЛІННЯ КРОС-ГЕОГРАФІЧНИМИ КОМАНДАМИ НА ВІТЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
23.04.2024 12:26
АНАЛІТИЧНИЙ ПІДХІД ДО РОЗВ’ЯЗАННЯ ЗАДАЧІ ПРО ОПТИМАЛЬНЕ ІНВЕСТУВАННЯ
22.04.2024 15:07
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ В МАРКЕТИНГУ
18.04.2024 18:06
ІДЕНТИФІКАЦІЯ ТИМЧАСОВИХ ПОДАТКОВИХ РІЗНИЦЬ
17.04.2024 21:36
ЕКОНОМІЧНІ НАСЛІДКИ ДЛЯ УКРАЇНИ ВІД РОСІЙСЬКОЇ ЗБРОЙНОЇ АГРЕСІЇ
17.04.2024 18:44
EXPORT POTENTIAL OF INDUSTRIAL ENTERPRISES: KEY ROLE IN ECONOMIC DEVELOPMENT AND METHODS OF CALCULATION
09.04.2024 22:37
ЯК ЗБІЛЬШИВСЯ ДЕРЖАВНИЙ БОРГ УКРАЇНИ ЗА ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ?
04.04.2024 17:12




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.269 сек. / Mysql: 1599 (0.218 сек.)