Процеси розвитку юридичних фірм в Україні та провідних країнах світу неможливі без здійснення значної активізації інноваційної діяльності. У сучасних умовах впровадження управлінських інновацій виступає одним з пріоритетних чинників, які дають змогу забезпечувати вирішення завдання успішного ведення бізнесу та його зростання.
Оволодіння механізмом управління інноваційними процесами у юридичному бізнесі є передумовою прийняття суттєвих радикальних рішень, які стосуються організації життєдіяльності та розвитку юридичних фірм. Управлінські інновації покликані забезпечувати вирішення проблем адаптації до динамічних умов, у яких здійснюється ведення діяльності юридичних фірм, їх швидкого реагування на зміни, які постійно спостерігаються в оточуючому їх середовищі, для досягнення завдань розвитку.
Важливим при цьому є врахування особливостей ведення юридичного бізнесу в умовах запровадження інновацій, здійснення прогнозування й управління ризиковими ситуаціями, мінімізації їх негативного впливу при впровадженні змін.
Як зазначає Шевченко Л. С., інновації в юридичному бізнесі є дещо ширшим поняттям, ніж юридичні інновації. Вони включають:
- формування команд, що здійснюється на проєктній основі;
- використання нових або вдосконалених структур і форм управління юридичними фірмами;
- формування альтернативних провайдерів юридичних послуг [1].
Управлінські інновації у сфері юридичного бізнесу виступають у ролі специфічного об’єкту управління. Особливості функціонування юридичних фірм на даний час зумовлені такими обставинами:
1) спрямованістю стратегічного управління структурами юридичного бізнесу на досягнення інноваційного зростання, швидке впровадження у їх діяльності новітніх досягнень, завдяки чому ними досягається інтенсифікація роботи та відкриваються нові можливості задоволення потреб споживачів послуг;
3) перспективами створення інституціями юридичного бізнесу послуг- інновацій, які користуються підвищеним попитом;
4) зростанням ролі людського чинника в організаційній системі юридичного бізнесу. Саме він здійснює визначальний вплив на ефективність прийняття рішень, а також забезпечення активності, адаптивності та гнучкості поведінки юридичних фірм у нестабільному середовищі;
7) необхідністю пошуку нових напрямів розвитку юридичних фірм в умовах війни, криз, конфліктів, надзвичайних ситуацій, що робить необхідним прийняття нестандартних рішень;
5) наявністю конкурентної боротьби у сфері юридичного бізнесу, що стимулює юридичні фірми розробляти й реалізувати нестандартні бізнес-ідеї, перетворювати їх у корисний для суспільства продукт.
Шевченко Л. С. виділяє ряд передумов, необхідних для забезпечення інноваційного розвитку юридичних фірм (рис. 1). Вище згаданим науковцем зазначається, що наявність креативних здібностей є передумовою здатності юристів до сприйняття інновацій. Можливість інноваційної діяльності зумовлена наявністю сукупності сприятливих чинників зовнішнього і внутрішнього інноваційного середовища, зокрема таких як: законодавче поле, наявністю попиту у суспільстві на юридичні послуги-інновації тощо.
Рисунок 1. Передумови, необхідні для забезпечення інноваційного розвитку юридичних фірм (сформовано автором на основі [1])
При цьому вироблення і впровадження юридичних продуктів-інновацій здійснюється за умови інноваційної активності суб’єктів юридичного бізнесу [1].
Список літератури:
1. Шевченко Л.С. Інноваційність юридичного бізнесу: критерії та чинники. Формування та розвиток інноваційного потенціалу економіки України: матеріали доповідей Міжнародної науково-практичної конференції (м. Ужгород,
17-18 лютого 2017 р.) / За. заг. ред.: М. М. Палінчак, В. П. Приходько, A. Krynski. У 2-х частинах. Ужгород: Видавничий дім «Гельветика», 2017. Ч. 2. С. 10-13.
2. Грабовська І. В. Організаційно-управлінські інновації креативного менеджменту як необхідна умова ефективного розвитку бізнесу. Вісник Хмельницького національного університету. 2021. № 6. Том 1. С. 52-57.
|